Archivační medium

swy

Archivační medium
« kdy: 08. 10. 2012, 19:22:13 »
Dobrý den,

subjektivní úvaha:
- archivační CD-R: těm bych ale dával spolehlivě max. 25 let
- DVD-R a BLU-RAY: nepřipadá podle mě v úvahu (příliš poruchové)
- rotační HDD: snad nejporuchovější a nejsložitější věc
- Magnetické pásky: co jsem četl tak kolem 10 let.
- v poslední řadě jsem viděl i články doporučovat Compact Flash karty - netuším jak dlouho vydrží.

A moje záludná otázka:
Představte si, že chcete odkázat nějaká data pro příští generace ((pomineme diskuzi důležitosti a významu takových dat))
Jaký typ media by jste použili?



KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #1 kdy: 08. 10. 2012, 19:35:29 »
Díváš se na to úplně špatně.
A) CD/DVD jsou naprosto stejné technologie a záleží zde jen na použitém barvivu. Organické barvivo degraduje obvykle o poznání rychleji, proto "zlatá CD" vydrží tak dlouho.
Použil tohle, zdá se to být velmi dobré:
http://technet.idnes.cz/cesi-jako-jedini-na-svete-vyrabi-dvd-disky-ktere-vas-dvakrat-preziji-11j-/tec_reportaze.aspx?c=A110502_120308_tec_reportaze_nyv&setver=touch

B) DVD-RAM bylo navrženo na zálohování a životnost se plánuje v řádu desítek let (musí se koupit drahá média)

C) Pásky začnou plesnivět, jak se do jejich okolí dostane vlhkost, mám bohužel trezor plný plesnivých pásek :-(
Možná by stačilo je zavařit do pytlíku naplněného například dusíkem a přidat pásek na pohlcování vlhkosti.
V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NEVAKUOVAT!

D) FLASH paměti resp. technologie CMOS udrží data cca 10-25 let

E) Pevné disky jsou docela dobré řešení, bohužel se může stát, že časem dojde ke změnám v ložisku a disk už se neroztočí.
Zde je potřeba si pohlídat typ ložisek a jejich mazání. Záznam pomocí kolmého zápisu by měl vydržet cca 6 let.

Atd...atd..

KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #2 kdy: 08. 10. 2012, 19:42:34 »
Abych to doplnil, pro správné zálohování se mají používat i extra postupy.

A) některé mechaniky mají možnost navolit si počet checksumů resp. nastavit úroveň na standard, better a max, tím se dá řada chyb odstranit už při čtení

B) pokud máme stupidní mechaniku, používáme PAR2 bloky nebo obdobnou technologii, která se dokáže vypořádat se ztrátou dat
http://en.wikipedia.org/wiki/PAR2

C) nikdy nezálohujeme na jeden typ média, například vždy se provádí záloha na dva typy DVD médií a roční zálohy se každý rok kontrolují a provádí se jejich "přesun" na aktuální technologii. Prostě bych se nebál data vypálit na 2x DVD disky (1x DVD disk s anorganickým barvivem, 1x DVD ram + FLASH paměť.) http://www.alza.cz/a-data-s102-pro-16gb-sedy-d272811.htm tahle je třeba naprosto super. A při každém ročním výročí data překopíruješ na případné moderní médium + zkontroluješ, že stávající zálohy existují.
Jistě, zabere to trochu času, ale obvykle se jedná o drahá data.

Atd...atd...

Pro jednoho týpka jsem na tohle téma vypracoval Bakalářskou práci, aby se v té své "mohl inspirovat" a setkalo se to s velkým úspěchem.

KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #3 kdy: 08. 10. 2012, 20:37:30 »
Člověk tak nějak předpokládá obecné znalosti, ale ty často nejsou.
Tedy moc záleží i na kvalit skladování.

Proto doplním ještě pár poznámek:

CD/DVD disky rozhodně neskladovat na topení nebo na přímém slunečním svitu, vlhkost sice může některým vadit, ale spodní vrstva se dá obvykle ve specializovaném přístroji (levný stojí cca 500) a jsou i pasty:
http://pctuning.tyden.cz/software/zalohovani-zachrana-dat/8040-pasta_na_opravu_poskrabanych_cddvd_prakticky_test?start=3

Tyto fungují stejně dobře i na zašlý povrch CD/DVD po dlouhém skladování.
Ovšem dají se použít i vhodné zubní pasty, případně smíchané s cigaretovým popelem. Jen je potřeba se vyhnout pastám obsahujícím mikrogranule.

Leští se vždy spodní průhledná vrstva a nikdy se neleští vrchní popisovací vrstva.

Ze starých disků unikají řekněme "měkčidla", proto je dobré pomocí vhodného SW nástroje nastavit co nejnižší možnou rychlost otáčení na mechanice. Jinak může hrozit i roztržení disku.

Jestli je médium kvalitní zjistíme jednoduše, pokud s ním lehce klepneme o stůl (o poznání jemněji než s vajíčkem, když ho chcete rozbít) a půjde rozloupnout na dvě, nebo se sundá svrchní popisovací vrstva, moc bych mu nevěřil. Už jsem zažil, že po nějaké době došlo k samovolné separaci těchto dvou vrstev!!! Svrchní vrstva by také neměla jít sloupnout!

Obecně je diskům docela dobře ve vodotěsné/vzduchotěsné kazetě někde ve tmavém sklepě se stálou teplotou tak +5/+10 stupňů.

Pak si musíme uvědomit, že pokud nějaké takové stařičké médium potřebujeme, asi je pro nás důležité a je to tedy takový náš poklad.
I z toho důvodu je blbost mít jen jedno médium!
Hlavně když i dobré médium stojí pár korun a pro vypálení více médií stačí zaškrtnout "počet kopií=2".
Naopak bych použil stejný set PAR2 bloků pro obě média a spoustu malých archivů.

Data z disků mizí obvykle od vnějšího okraje, proto má smysl důležitější věci nahrávat hned ke středu média a ty méně důležité až za ně. Obecně je lepší nezaplňovat disk celý, ale jen do 3/4 včetně, resp. do 3/4 včetně všech PAR2 bloků a zbylou 1/4 použít pro kopii PAR2 bloků/a tak různě. Vypalovačky mívají občas problémy uzavírat "zvláštní média" na okraji disku, proto u záloh nepoužívejte přeplňování.
Taky by to žádná mechanika nemusela přečíst.

Zkušenosti ukazují, že i dnes je možné získat CD mechaniku z roku 1998 i starší, proto existuje podložený předpoklad, že i za 15 let seženete současnou mechaniku. http://aukro.cz/cd-rom-mechanika-5-25-samsung-i2698963168.html
Z tohoto titulu bych se tedy nebál, že nebude na čem to opravit.
Hlavně když si (pokud máte rozum) stroj na obnovení záloh necháte.

Oproti tomu sehnat 15 let starou kazetopáskovou mechaniku je SAKRA VELKÝ PROBLÉM!!!
Jo, taky už jsem byl nahranej, protože HP jí už nemělo, nedělalo a nikoho jsem za měsíc nesehnal, kdo by jí měl!
Resp. nechtěli riskovat to, co se stane, když do jejich mazlíčka strčím podivnou 15 let starou pásku.

Pásky ovšem nejsou špatné řešení - ale v kombinaci s něčím méně drastickým.

Rax

Re:Archivační medium
« Odpověď #4 kdy: 08. 10. 2012, 20:59:36 »
Technologie Flash je v přímém rozporu se zálohováním, díky použité technologii z buněk trvale mizejí elektrony pryč. Leda že byste to tak 1x za 3 roky všechno zapsal znovu.
CD-R, DVD+-R a BR-R jsou pro zálohování k ničemu s výjimkou drahých (zlatých) CD-R.
CD-RW, DVD+-RW a BR-RW vydrží o něco déle, není tam oxidovatelné barvivo.
DVD-RAM vydrží ze všech DVD/BR nejdéle, 10 let není problém.
Vypnutý HDD odpojený od elektriky při pokojové teplotě vydrží velmi dlouho, 20 let žádný problém. Pro klid duše je můžete 1x za 5 let smazat a zapsat znovu.
S páskami nemohu sloužit, ale rozhodně je třeba je čas od času převinout aby se záznam neprokopírovat do vedlejšího závitu, to pro pásky platí obecně odjakživa.

Osobně zálohuji všechno 2x, 1x na USB HDD a 1x na DVD-RAM.


Rax

Re:Archivační medium
« Odpověď #5 kdy: 08. 10. 2012, 21:02:56 »
proto existuje podložený předpoklad, že i za 15 let seženete současnou mechaniku

Při dnešních cenách DVD mechanik si můžete rovnou přibalit do archivu 2-3 zbrusu nové mechaniky.


Lenin POWER!

  • ****
  • 434
  • Nekecat a delat!
    • Zobrazit profil
    • Tribut Leninovi
    • E-mail
Re:Archivační medium
« Odpověď #6 kdy: 08. 10. 2012, 21:19:53 »
Poridte si Tivoli SM s robotem a mate vystarano. Ten umi archiv sam od sebe kuprikladu po 5ti letech prekopirovat na nova CD nebo pasky. Lidska prace je draha a nespolehliva.

Hodte sem nekdo cenu kolik ten soft stoji, u ibm na mne vybiha chybova hlaska z websphere 6, ta uz je 2 roky unsupported.

j

Re:Archivační medium
« Odpověď #7 kdy: 08. 10. 2012, 21:57:28 »
A moje záludná otázka:
Představte si, že chcete odkázat nějaká data pro příští generace ((pomineme diskuzi důležitosti a významu takových dat))
Jaký typ media by jste použili?

Pergamen a rucne vyrobeny inkoust. (provereno, vydrzi tisice let).

I pokud budes tisknout na papir, tak vzhledem ke zpusobu jeho vyroby, v tom papire zustavaji chemikalie, ktere vedou k jeho pomerne rychle degradaci, a totez se tyce ruznych modernich inkoustu/toneru/...

Pokud zustaneme u "elektronickeho" pradavani informaci, tak ti nezbude nez celi zovot neustale ta data kopirovat na dalsi a dalsi media a v kazdem okamziku mit nekolik kopii. Z toho co si vyjmenoval je stale zdaleka nejspolehlivejsi HDD. Technicky z nej totiz data umime pomerne snadno dostat i v pripade, ze dojde ke zniceni jeho elekronicky casti. U ostatnich medii, ktera sou daleko vic vystavena okoli (oloupani CD, zmagnetizovani pasky ...) je to daleko min pravdepodobny. Flash chcipne pomerne snadno a data z ni dostat nelze (rozhodne ne nejakym pomerne trivialnim zpusobem, narozdil od HDD).

jehovista

Re:Archivační medium
« Odpověď #8 kdy: 08. 10. 2012, 22:48:24 »
Mam pocit, ze kdyz budu mit data na HDD na trech ruznych PC s pristupem k internetu, kde se budou denne kontrolovat soucty, tak to o mnoho radu prekona bezpecnost vsech opicaren, ktere tady vymyslite. Jednou doma, pak placeny virtualni server a nejakou free sluzbu a klidne spim. Ja teda klidne spim i kdyz mam jen prvni dve zminene varianty.

Rax

Re:Archivační medium
« Odpověď #9 kdy: 08. 10. 2012, 23:17:33 »
Free sluzba se nepočítá, ta tady dneska je a zítra není.
Placená služba se po kauze megaupload.com taktéž nemůže počítat.

Budete-li mít jeden PC doma a druhý třeba u rodičů, tak to pak ano.

jehovista

Re:Archivační medium
« Odpověď #10 kdy: 08. 10. 2012, 23:32:14 »
Free sluzba se nepočítá, ta tady dneska je a zítra není.
Placená služba se po kauze megaupload.com taktéž nemůže počítat.
Tou placenou sluzbou jsem nemyslel rapidshare, ale vlastni virtualni server(abych mohl kontrolovat integritu). A nevim proc by se nemela pocitat free sluzba. Ta taky zvysuje pravdepodobnost, ze o data neprijdu.
Kdyz strelim nejaka cisla, tak doma mi disk odejde treba jednou za tri roky. Tzn, ze kazdy den je sance chyby 1/1000. Na virtualnim serveru s raidem bych to videl jeste lepe, rekneme 1/100000. No a ta free sluzba vydrzi treba pul roku - tedy 1/150. Abych o neco(resp. o jeden byte) prisel, tak by muselo selhat vse naraz(v pripade, ze kontroluju kazdy den). Pravdepodobnost 1/15000000000 na kazdy den, ze prijdu o data. Pridam k tomu externi disk a muzu si pripsat dalsi tri nuly. Navic staci jednou nastavit a nemusim se o nic starat. Abych se dostal na podobnou spolehlivost s optickymi medii, tak bych musel od rana do vecera palit a kontrolovat.

Rax

Re:Archivační medium
« Odpověď #11 kdy: 08. 10. 2012, 23:52:46 »
Tou placenou sluzbou jsem nemyslel rapidshare, ale vlastni virtualni server(abych mohl kontrolovat integritu). A nevim proc by se nemela pocitat free sluzba. Ta taky zvysuje pravdepodobnost, ze o data neprijdu.

Musíte počítat i s rizikem netechnické ztráty dat. On stačí úpadek provozovatele a už se k datům nedostanete, bez předchozího varování. Takových online úložišť by bylo třeba mít více a to pak zvyšuje náklady a práci.

KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #12 kdy: 08. 10. 2012, 23:58:40 »
Technologie Flash je v přímém rozporu se zálohováním, díky použité technologii z buněk trvale mizejí elektrony pryč. Leda že byste to tak 1x za 3 roky všechno zapsal znovu.
CD-R, DVD+-R a BR-R jsou pro zálohování k ničemu s výjimkou drahých (zlatých) CD-R.
CD-RW, DVD+-RW a BR-RW vydrží o něco déle, není tam oxidovatelné barvivo.
DVD-RAM vydrží ze všech DVD/BR nejdéle, 10 let není problém.
Vypnutý HDD odpojený od elektriky při pokojové teplotě vydrží velmi dlouho, 20 let žádný problém. Pro klid duše je můžete 1x za 5 let smazat a zapsat znovu.
S páskami nemohu sloužit, ale rozhodně je třeba je čas od času převinout aby se záznam neprokopírovat do vedlejšího závitu, to pro pásky platí obecně odjakživa.

Osobně zálohuji všechno 2x, 1x na USB HDD a 1x na DVD-RAM.

Ad FLASH: podle výzkumů i testů vydrží data cca 20 let (samozřejmě bez garance), ale není problém ani 30 let, ostatně řady čipů vyrobených nejstarší metodou CMOS spolehlivě drží data dodnes a ty různé Atari 800XL stále spolehlivě fungují.
Neplácej tu nesmysly, koukni se třeba sem: http://en.wikipedia.org/wiki/USB_flash_drive
Citace
and a 10 year shelf storage time.
Tj. těch 10 let je předpoklad, ale stejný předpoklad byl i u těch původních CMOS pamětí a fungují spolehlivě i po třiceti letech!

AD: CD-RW, DVD+-RW a BR-RW u médií za 5Kč kus SAMOZŘEJMĚ ŽE JE ORGANICKÉ BARVIVO, KTERÉ NEVYDRŽÍ.

AD HD: Ano, to platilo dříve a vážně to nebyl problém, ale výrobci přešli na kolmý zápis někdy před 5-ti lety
Abys to pochopil ;D : https://www1.hgst.com/hdd/research/recording_head/pr/PerpendicularAnimation.html
No, ač bylo očekáváno něco jiného, ukazuje se, že mohou s životností takto uložených dat být problémy (cca po 10-ti letech).
Resp. povrch snad nedegraduje a teoreticky by tedy stačilo záznam jen smazat a vytvořit znovu.
Ale nepiš tu, že to je 20 let u všech disků. Když se budu hodně nudit, pošlu ti odkaz na tu studii.

KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #13 kdy: 09. 10. 2012, 00:02:50 »
App, pro FLASH paměti snad brzy nebude ani těch 10 let konečná a zvedne se to na stovky let.
http://www.phonescoop.com/articles/article.php?a=3196

KapitánRUM

Re:Archivační medium
« Odpověď #14 kdy: 09. 10. 2012, 00:06:40 »

2 RAX
.......

Jak jsem už napsal:
Pro jednoho týpka jsem na tohle téma vypracoval Bakalářskou práci, aby se v té své "mohl inspirovat" a setkalo se to s velkým úspěchem.

Tuhle hádku zkrátka nemůžeš vyhrát, protože mám pro všechno důkazy  ;D