Elektronické čtečky knih

i

Elektronické čtečky knih
« kdy: 23. 09. 2012, 21:47:39 »
Zdravím všechny podobně postižené,

Začínám pociťovat potřebu elektronické čtečky knih a než se odhodlám k vyhození nějakých peněz tak bych rád nasosal nějaké zkušenosti od ostatních. Vzhledem k tomu že překupníci mlží z profese a obrázkoví uživatelé z neznalosti, obracím se na tuto diskusi kde předpokládám uživatelé kteří chápou proč se formát souboru nedá změnit jen přepsáním přípony :-)

1.Propojení a přenos dat mezi čtečkou a desktopem,
Jakožto dlouholetého uživatele minotirního OS, mě zajímá především zda lze do těchto zařízení nahrát soubory SKUTEČNĚ PŘÍMO ve formátech uváděné překupníkem, PDF, TXT, DOC, HTML, ... a nebo je třeba mít majoritní os a tento si zaprasit dodaným SW, který vše, při přenosu, nenápadně převede do neznámého interního formátu zařízeni?

2.U některých zařízení je klávesnička,
Na co všechno se dá (vůbec/rozumě) použít? Někde píšou něco o nějakých poznámkách, lze psát poznámky ke čtenému dokumentu? ke zvolené stránce čeného dokumentu? lze editovat/vytvářet TXT-soubory? lze pak tyto přenést do pracovní stanice ?

3,Wifi a web-brouser.
nepředpokládám html5 a javascript a předpokládám jen http a snad https, funguje to proti libovolnému serveru? nebo jen proti těm které výrobce požehnal? Umí to autorizace?

4.A to nejméně podstatné, hákování,
prý se tyto zařízení dají hákovat a pod pokličkou objevíme linux, máte s tím někdo nějakou zkušenost? v případě že ano, tak u jakého typu.

Za všechny zkušenosti předem moc děkuji.
« Poslední změna: 23. 09. 2012, 22:56:34 od Petr Krčmář »


kutr

Re:Elektronicke ctecky knih
« Odpověď #1 kdy: 23. 09. 2012, 22:32:37 »
Mám kindle 4. Klávesnici nemá (pouze softwarová) a používá se na zápis poznámek a hledání ve slovníku (není vždy potřeba psát, stačí najet na slovo kurzorem). Poznámky se píšou na konkrétní pozici v dokumentu Data nahrávám přes program calibre (psaný v pyqt, dostupný pro všechny systémy), umí celou škálu čteček a má podporu konverze mezi formáty. Můžeš si vybrat jaký formát nahraješ. Přijde mi lepší textová pdf překonvertovat, protože pevná šířka v pdf čtečce moc nesedí. Nejhorší je to v případě 2 sloupcového rozložení stránky. Prohlížeč webu je experimentální, je možné zadat přímo adresu. Zkušenosti s tím moc nemám, použil jsem ho jenom na registraci v amazonu. Na youtube jsou videa, kde na tom šílenci pouští linux. IMHO to ale smysl nemá, protože normální linux na tom bude nepoužitelný (refresh displaye travá cca. 1s, nemá to myš ani klávesnici) a nevím jestli existuje upravená verze pro čtečku.

Re:Elektronicke ctecky knih
« Odpověď #2 kdy: 23. 09. 2012, 22:55:46 »
Já mam Kindle 4 Touch.
3) Internet jsem vyzkoušel jen ze zvědavosti hned ze začátku... zbytečnost (pomalé scrollování, černobílý displej), nedovedu si představit kdy bych to chtěl využít. Jinak Wifi funguje, slouží k synchronizaci s Amazon účtem - můžeš si poslat email s knížkou na svojí Kindle adresu a ta se ti pak sama do čtečky uloží. Popř. slovo "convert" v předmětu emailu provede před stažením konverzi do mobi formátu.
4) Hacknuto mam, odstraněný reklamy (který ani až tak moc nevadily), zprovozněno ssh přes usb... opět spíš ze zvědavosti než že bych to potřeboval. Nahrál jsem si tam na začátku vlastní obrázky a od té doby jsem na to nešáhnul.
2) Klávesnice se hodí tak na zadání www adresy, popř. poznámek (nepoužívám). Pro překlad slovíčka mi stačí podržet prst na dotyčném slovíčku a vyskočí bublina.
1) Program Calibre funguje pod linuxem... většinou mám knížky ve formátu pdb, nastavím kódování, převedu do mobi a nahraju do čtečky. Jde převádět i z jiných formátů, relativně bez problémů... kromě pdf - pokud je to pouze text, tak to jde, ale jinak bída (tabulky nejdou atd).

V každém případě ať jde se čtečkou dělat spousta věcí, ať to umí mp3 nebo wifi tak používám jen:
- nahrání EN/CZ výkladového slovníku (jednorázově)
- stažení knížek do čtečky přes Calibre (jednou za měsíc)
- zapnutí, čtení, vypnutí... zapnutí, čtení, vypnutí ... (každý den) :)

Re:Elektronické čtečky knih
« Odpověď #3 kdy: 23. 09. 2012, 22:59:01 »
Chtěl jsem odepsat, ale xsigik mě předběhl a musím s ním souhlasit. Jen dodám, že na Rootu je několik recenzi různých čteček, ve kterých je možné část odpovědí najít. Další recenze budou přibývat, už teď na jedné pracuji.

Každopádně to nejpodstatnější: čtečky se chovají jako mass storage (kromě eWooky) a stačí do nich normálně po kabelu nahrát soubory v kompatibilním formátu a funguje to. Do některých je možné poslat knihy i po Wi-Fi.

Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Elektronické čtečky knih
« Odpověď #4 kdy: 23. 09. 2012, 23:07:18 »
Ahoj, mám Kindle 3:

AD Propojení a přenos dat mezi čtečkou a desktopem:

Funguje mass storage pro podporovane formaty (zkousel jsem mobi, pdf), nicmene po delsim pouzivani jsem zjistil ze nejcasteji vyuzivam moznost poslat soubor (pub, mobi, doc, pdf) na email username@free.kindle.com, soubor se pak automaticky nahraje po te co se ctecka prihlasi jako online na wifi.

AD U některých zařízení je klávesnička.
U meho kindle neni. Klavesnici softwarovou pouzivam maximalne pri zadavani hesla pro prihlaseni. Jinak na kindle nic nepisu.

AD Wifi a web-brouser.
mno, do gmailu se s tim dostanu, maily cist jdou. Ovladani kurzoru pres "sipky" je dosti kostrbate. Odezva zas tak hrozna neni.

AD A to nejméně podstatné, hákování
Nezkousel jsem.


Re:Elektronické čtečky knih
« Odpověď #5 kdy: 24. 09. 2012, 08:02:42 »
čtečku mám Kindle DX Graphite od doby co vyšel. Čtečka je super právě proto že je to čtečka (hlavní funkce je zaměřená na čtení, další funkce jsou například ... čtení :) ). Nedá se s ní rozumně dělat nic jiného (leda v nouzi prohlížení http webu, puštění hudby, ale to je opravdu v době krize).
Z hlediska dlouhodobého užívání doporučuji:
1. Propojení a přenos dat mezi čtečkou a desktopem,
     aby to umělo mass storage, v nouzi jsem ji již několikrát použil pro přenos souboru z jednoho pc na jiný.
     požadavek na formát bych tolik neřešil, co musí umět je PDF a nějaký textový formát, ke kterému existuje konvertor jako epub, mobi nebo podobně (super SW pro konverze je calibre)
2.U některých zařízení je klávesnička,
   DX umí poznámky a zvýrazňování textu jenom u formátu mobi... Pdf můžete pouze vkládat záložky (k záložkám v PDF nelze přiložit popis, to je škoda).
   vytvářet nové samostatné textové soubory nelze.
   poznámky, zvýrazňování textu a záložky jsou vlastnosti, kterých bych se nerad vzdal.
3. Wifi a web-brouser.
   e-ink není na prohlížení webu dobrá, jako nouzový prohlížeč může být (umí i https), ale jestli je to funkce kterou chcete, koukněte se po něčem s LCD displayem.
4. na čtečce chci číst.

Co se týče výběru ještě doporučuji zvážit toto:
Vzhledem k tomu, že jsem vybíral čtečku na čtení, bylo mým požadavkem příjemně čitelné zobrazení i PDF a to i formátovaných na A4 (technická literatura), což v té době (2010) splňovali dvě čtečky... Kindle DX a iRex Digital Reader 1000. Druhá zmiňovaná stála 20 000, což jsem nedal :).
Teď bych se rozhodoval jestli ten DX nebo rovnou koupit barevnou, např. jetBook Color Deluxe.

Pokud bych chtěl číst primárně beletrii a v nouzi dokumentace, zůstal bych klidně u 6" čtečky, dokonce jsem jednu dobu zvažoval koupit si i tu malou, kvůli pohodlnosti, výrobce a typ bych vybíral podle ceny a subjektivního posouzení "přímo v ruce".

Pavel Tisnovsky

Re:Elektronické čtečky knih
« Odpověď #6 kdy: 24. 09. 2012, 11:18:57 »
ad 1. Kindle se chova jako normalni mass storage device (dokonce pri updatu firmware je videt, jak je vytvaren temporary soubor s jeho obsahem a jak se postupne zvetsuje :). Bez problemu na nej lze nahravat PDF (na cteni nevhodne v pripade maleho displeje), TXT, MOBI atd. Vzhledem k problemum s HTML jsem spoustu textu prevedl na TXT v Unicode (UTF-8), ten se zobrazi v poradku. Idealni je mit textak rozdeleny na odstavce - co odstavec to "nekonecny" radek (jako v TeXu :). Pri prihlizeni se potom da vybrat velikost fontu a orientace displeje: provede se reflow textu (na rozdil od situace, kdy bude za kazdym radkem natvrdo CR, coz text pri reflow blbe rozhodi).

ad 2. Poznamky ano, s nejakou rozumnou editaci delsich textu bych vsak nepocital. Proste ctecka je ctecka a delat z toho netbook prozatim rozumne nejde (e-ink atd.)

ad 3. S malym displejem a modernimi web-sitami, na ktere moc neplati reflow (menu vlevo, vice sloupcu) je to v praxi pouzitelne jen s obtizemi. V pripade nouze pro nalezeni MDH spoje atd. to ale pouzit jde. Trosku jine je to u ctecek s velkymi displeji, ale - osobni dojem - male displeje jsou vhodnejsi pro cteni beletrie (ctecka se lepe drzi, kratsi delka radku znamena mensi pohyb oci, lepsi udrzeni "radku" atd.)