Nefunguje žádná WiFi - kanály

Zdeněk Válek

Nefunguje žádná WiFi - kanály
« kdy: 23. 09. 2012, 00:46:20 »
Píšu, protože mám problém s wifi a už několik měsíců se to marně snažím vyřešit. Jsem už pořádně nаsraný, dokonce jsem začal uvažovat o přechodu na windows (a to jsem zatvrzelý linuxák se silným odporem k windows).
Když jsem si kupoval wifi, dával jsem si zatraceně dobrý pozor, aby šla na linuxu. Trvalo dlouho, než jsem ji zprovoznil, musel jsem si zkompilovat vlastní jádro, ale pak fungovala. Později začala fungovat i na distribučním jádru. Fungovala asi rok a náhle přestala fungovat. Tvářila se jako že funguje, data vysílala, ale nikdy nic nepřijala zpět a nenavázala spojení.
Používám debian, problém byl stejný na oldstable i na experimental. Zkoušel jsem nainstalovat asi 10 jader včetně nejnovějšího 3.5, zkoušel jsem i jádra z ubuntu, kompiloval jsem si vlastní jádra, ale nepomohlo to. Taky jsem zkoušel různé ovladače, různé firmwary, různé konfigurace, různé wifi managery a pořád nic. Zkoušel jsem ubuntu, taky nefungovalo (možná z jiného důvodu). Google mi taky neporadil. Přitom všem ostatním (s windows) ta samá síť jde perfektně.
Nedávno jsem si až z ameriky objednal wifi, která "MUSÍ" na linuxu fungovat. Používá open drivery i open firmware. Stálo to hromadu peněz (doprava, proclení), ale ani speciální linuxová wifina nezabrala.
Už jsem skoro rozmlátil počítač i s routerem, když mě napadla spásná myšlenka - co když neskenuje všechny kanály? Ano, to byl ten problém. Na routeru jsem měl nastavené dynamické hledání volného kanálu. Před několika měsíci přešel na 13. kanál a mě to přestalo fungovat. Proč, když 13. kanál je jeden z doporučovaných (1, 5, 9, 13)?  Za to by někdo zasloužil požádný výprask, protože zk**vеné (a na tom, že jsou zk**vеné trvám) linuxové ovladače prohledávají "POUZE PRVNÍCH 11 KANÁLŮ", takže moji síť nikdy nemůžou najít.
Absolutně nechápu, jak je možné, že do GNU/linuxu prolezl takový absurdní bug. Neumím si představit, jak by se s tím poprali BFU.
Zřejmě je to proto, že v USA se dříve používaly jen kanály 1 až 11, jenže teď se i v USA můžou používat kanály 13 a 14, navíc já nežiju v USA a mám v systému správně nastavený region, tak proč s tím musím mít problém?
Tímto bych chtěl upozornit ostatní pro případ, že se s podobným problémem setkají. Taky jsem se chtěl zeptat, jestli se dají ty cenzurované kanály povolit. (No a hlavně jsem si potřeboval ulevit.)


DK

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #1 kdy: 23. 09. 2012, 01:19:13 »
a problem notebooku to neni? respektive funguje to s jinym OS?

KapitánRUMFree

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #2 kdy: 23. 09. 2012, 03:20:30 »
Šeš nějakej nervní kamaráde ::)
Používám laciný síťovky, co stojej jako flaška rumu a nikdy jsem žádnej takovej problém neměl.
To je přeci základní poučka, wifi má dvanáct kanálů a třináctý je jidáš, tomu se vyhni. ;D
Je vidět, že kašleš na modlení!
Tedy zcela vážně, pokud si nehraješ s Broadcomem, měl bys být v klidu.

wamba

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #3 kdy: 23. 09. 2012, 06:31:54 »
co vypíše?
Kód: [Vybrat]
iwlist wlan0 freq
nezabere?
Kód: [Vybrat]
iw reg set CZ

Michal Lenc

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #4 kdy: 23. 09. 2012, 07:50:59 »
Mozna ze by sis vubec nepomohl ani na windows. Byl jsem na nekolika servisech, kde byl problem ze meli lide nastaven kanal 13 na routeru. A meli novy notebook HP a ten proste ten trinacty kanal nenaskenoval. Takze jsem musel napevno na routeru nastavit kanal 12, nebo 11. Meli na tom notebooku windows, takze ja bych to prisuzoval spis nejake hardwarove chybe. Ze je ta antena, nebo bezdratova karta proste nalazena do nizsiho rozsahu frekvenci. Ale muzu se treba jenom mylit.

Jinak pises ze jsi vyzkousel dve karty, bylo to se stejnou antenou? A jednalo se o notebook, nebo o stolni PC?


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #5 kdy: 23. 09. 2012, 09:13:38 »
Ja trinacty kanal na Linuxu pouzivam s wifi se Zydasem ZD1211 a s Ralinkem RT2790 a tusim jeste s jednim jinym Ralinkem. Jedine, kde mi to nechodi, je stara PCMCIA wifi NEC s Atheros chipsetem, ktera byla vyrobena pro Japonsko, kde 13. kanal neni povoleno pouzivat. Dost by mne zajimalo, proc to vam nechodi.

Zdeněk Válek

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #6 kdy: 23. 09. 2012, 10:02:27 »
@DK: Problém počítače to není.
@KapitánRUMFree: Nervní sem, prtože už jsem tím zabil strašně moc času a přitom to byla taková kravina a štve mě, že taková základní věc byla tak dobře skrytá. Jestli jste nikdy neměl problém, tak máte buď ohromné štěstí, nebo jste ve světě wifi guru. Já měl předtím ještě jednu wifinu (PCMCII), která podle výrobce podporovala linux, jenže ta nešla vůbec. Jediný ovladač co na ni byl, byl hodně dlouho na počátku vývoje a možná není hotov dodnes. Teď už v klidu jsem, když vím, na co si dávat pozor.
@wamba: Příkaz "iwlist wlan0 freq" vypsal jedenáct kanálů. Příkaz "iw reg set CZ" pomohl, teď už to ukazuje 13 kanálů. Díky moc. (iw jsem v systému ani v repozitářích neměl, ale bylo snadné to stáhnout a zkompilovat)
@Michal Lenc: Mám škodolibou radost, že i windows s tím můžou mít problémy :) Důvodů pro případný návrat k windows mám ještě víc, jenže tenhle byl nejhorší.
@JardaP .: Mě to nechodilo z toho prostého důvodu, že mě nenapadlo, že to může být tím. Podezříval jsem různé jiné příčiny, protože už dřív bylo složité to rozchodit (proprietary firmware který všichni jen pomlouvali, kopilace jádra s patchem, fungovaly jedině šifrované sítě...). Ten problém je dost nepříjemně skrytý. Na routeru se ten kanál změnil sám od sebe, všem ostatním to šlo a kdo by čekal, že v linuxu budou některé kanály v nastavení zakázané? Kdo by čekal, že budou zakázané v americe a že se nepoužije region, který mám nastavený v systému? Ja jsem na takové nastavení nikdy nikde nenarazil. Napsal bych bug report, ale pořád jsem nemohl přijít na příčinu, nevěděl jsem ani jestli je to problém s ovladačem. Teď už to funguje.
Díky všem za rady, u mě je to vyřešeno, zbývá tu chybu jen nahlásit a opravit u všech ostatních  8)

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #7 kdy: 23. 09. 2012, 11:23:16 »
Musíš se na to dívat správně politicky:

1. problémy se projevily jenom u tebe, protože všichni ostatní klienti mají zřejmě Windows
2. obtíže s drivery jsi měl proto, že výrobce hardware Linux nepodporuje, protože ho má málo lidí a roztříštěnost je obrovská (tj. musíš si pomoci sám, dodavatele hw to nezajímá)
3. ISP (nebo čí wifi to je) ti s problémem nepomůže, protože Linux nepodporují, protože ho má málo lidí a roztříštěnost je obrovská (tj. musíš si pomoci sám, ISP to nezajímá)
4. řešení jsi na webu nenašel, protože Linux má málo lidí, takže i rad je míň

Kdyby ti náhodou z výše popsaného připadalo, že tyhle všechny problémy pramení z toho, že Linux je málo rozšířený a existují miliony nekompatibilních distribucí, tak to jsi úplně mimo. To totiž žádný problém není a je to tak správně (viz http://forum.root.cz/index.php?topic=5005.45 ). Musíš si to prostě nechat správně politicky vysvětlit, že problém nemáš!

Lol Phirae

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #8 kdy: 23. 09. 2012, 11:23:57 »
Díky všem za rady, u mě je to vyřešeno, zbývá tu chybu jen nahlásit a opravit u všech ostatních  8)

Chyba asi bude mezi židlí a klávesnicí.  :D Regulatory domain se v debianu nastavuje v /etc/defaults/crda a při nahození rozhraní to nastaví udev - viz /lib/udev/rules.d/60-crda.rules a /lib/crda/setregdomain. Doinstaluj si balíček crda.


DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #9 kdy: 23. 09. 2012, 12:40:49 »
Kdo by to byl řekl, že se z Miroslava Prýmka, guru, stane troll :-)

Chyba je mezi židlí a klávesnicí - zjištění na kterém kanálu AP vysílá by mělo patřit mezi první kroky. A další kroky už jsou podle manuálu.

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #10 kdy: 23. 09. 2012, 13:04:09 »
Kdo by to byl řekl, že se z Miroslava Prýmka, guru, stane troll :-)

Chyba je mezi židlí a klávesnicí - zjištění na kterém kanálu AP vysílá by mělo patřit mezi první kroky. A další kroky už jsou podle manuálu.
Žádnej trolling. Myslíš, že by takový problém měl, kdyby uživatelů s Linuxem bylo v té jeho síti 30%?

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #11 kdy: 23. 09. 2012, 13:13:54 »
Kdo by to byl řekl, že se z Miroslava Prýmka, guru, stane troll :-)

Chyba je mezi židlí a klávesnicí - zjištění na kterém kanálu AP vysílá by mělo patřit mezi první kroky. A další kroky už jsou podle manuálu.
Žádnej trolling. Myslíš, že by takový problém měl, kdyby uživatelů s Linuxem bylo v té jeho síti 30%?

Ano, protože s tím mají problémy i uživatelé windows (jak naznačil jeden z předchozích příspěvků) a těch je 90 %. Užíváním linuxu se nikomu IQ ani znalosti samy od sebe nezvětší.

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #12 kdy: 23. 09. 2012, 13:29:21 »
Ano, protože s tím mají problémy i uživatelé windows

Jsem už pořádně nаsraný, dokonce jsem začal uvažovat o přechodu na windows (a to jsem zatvrzelý linuxák se silným odporem k windows). [...] Přitom všem ostatním (s windows) ta samá síť jde perfektně.

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #13 kdy: 23. 09. 2012, 13:39:50 »
Citace
Mozna ze by sis vubec nepomohl ani na windows. Byl jsem na nekolika servisech, kde byl problem ze meli lide nastaven kanal 13 na routeru. A meli novy notebook HP a ten proste ten trinacty kanal nenaskenoval. Takze jsem musel napevno na routeru nastavit kanal 12, nebo 11. Meli na tom notebooku windows, takze ja bych to prisuzoval spis nejake hardwarove chybe

Re:Nefunguje žádná WiFi - kanály
« Odpověď #14 kdy: 23. 09. 2012, 14:08:41 »
Jen ze zvědavosti jsem zkusil, co mi to vypíše a mám tam 13. i 14. kanál. Wi-Finu mám integrovanou v notebooku a je to ne moc milovaný Broadcom
Mám poslední Xubuntu bez jakýchkoliv úprav. Wi-Fina se nainstalovala sama po automatické detekci.

wlan0     14 channels in total; available frequencies :
          Channel 01 : 2.412 GHz
          Channel 02 : 2.417 GHz
          Channel 03 : 2.422 GHz
          Channel 04 : 2.427 GHz
          Channel 05 : 2.432 GHz
          Channel 06 : 2.437 GHz
          Channel 07 : 2.442 GHz
          Channel 08 : 2.447 GHz
          Channel 09 : 2.452 GHz
          Channel 10 : 2.457 GHz
          Channel 11 : 2.462 GHz
          Channel 12 : 2.467 GHz
          Channel 13 : 2.472 GHz
          Channel 14 : 2.484 GHz
          Current Frequency:2.412 GHz (Channel 1)