V čem dělat vektorové grafy pro TeX

V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« kdy: 23. 04. 2010, 15:44:45 »
Hezký den, potřebuju do TeXu sypat hezké vektorové grafy a netuším, v čem je generovat. Nepotřebuju vědecké 3D věci, takže GNUPlot je kanón na vrabce, takže ten si nechávám jako poslední možnost.

Jde mi o jednoduché grafy typu koláč, jedna čára a podobně. Stačilo by to, co umí OpenOffice.org, bohužel výstup z OOo je příliš velký. Udělal jsem si v Calcu graf, ten jsem zkopíroval do OOo Draw a uložil jako eps. Má to 40 KB, což mi přijde na velmi jednoduchý 2D koláčový graf trochu hodně (přihodil jsem ho sem do přílohy). Nemáte nějaký tip, jak to zoptimalizovat nebo udělat podobnou věc jinak? Beru i webové nástroje. Díky


Stanislav Hledík

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #1 kdy: 23. 04. 2010, 16:11:03 »
Pro "počítanou" vektorovou grafiku gnuplot (nebo Mathematica), pro ostatní vektorové kreslení IPE:

http://tclab.kaist.ac.kr/ipe/

Multiplatnformní, výstup do EPS, PDF, minimální velikost. Do obrázků lze vkládat texty, pro jejichž zpracování se volá LaTeX.

Zdravím,

---SH

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #2 kdy: 23. 04. 2010, 16:13:19 »
Díky za odpověď. A to Ipe umí nakreslit samo graf podle zadaných dat? Podle domovského webu je to spíš grafický editor a já si to nechci kreslit ručně.

Stanislav Hledík

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #3 kdy: 23. 04. 2010, 16:36:52 »
Hmm, to asi ne... Díval jsem se taky na galerii gnuplotu, tam žádné koláče nejsou, což potvrzuje FAQ, ale našel jsem v nich zajímavý odkaz na dávkové generování koláčů:

http://www.gnuplot.info/faq/faq.html#SECTION00065000000000000000

Zdravím,

---SH

Toadie

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #4 kdy: 24. 04. 2010, 13:58:08 »
Dobrý den, na grafy mohu doporučit Matplotlib: http://matplotlib.sourceforge.net/.

Umí všechno, na co jsem si vzpomněl, ale Vám by možná mohl připadnout ne o moc jednodušší než gnuplot.


Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #5 kdy: 24. 04. 2010, 19:37:28 »
Mě jde jednoduše o to, vzít statistická data a udělat z nich základní grafy. Nějaké sloupce, koláče, čáry a podobně. Nepotřebuji matematiku ani nic složitého. Prostě to co umí OOo, ale aby mi to vypadlo ve vektorech (SVG nebo eps).

5o

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #6 kdy: 24. 04. 2010, 20:07:22 »
Odporúčam vyskúšať QtiPlot. Je to graficky príťažlivý program. Dajú sa v tom urobiť veľmi pekné grafy a nie je to zložité na používanie. A grafy sa dajú uložiť vo veľa formátoch, medzi nimi aj .svg aj .eps. Ja som skúšal teraz uložiť v tomto formáte jeden jednoduchý graf, ale výsledná veľkosť súboru bola 46 KiB, takže neviem či sa vám podarí v iných softoch skresať veľkosť nejak podstatne nižšie. Ale mne osobne sa to nezdá až tak veľa, hlavne vzhľadom na to, že ten istý graf má v png formáte 750 KiB.

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #7 kdy: 24. 04. 2010, 21:02:12 »
Aha, no možná jsem jen přecitlivělý na tu velikost. Ale přijde mi, že čtyři výseče a trocha textu by mohly zabírat tak kolem 5 KB a ne desetkrát tolik. Ale asi to zbytečně hrotím. Díky, ten QtiPlot vyzkouším.

Stanislav Hledík

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #8 kdy: 24. 04. 2010, 23:06:33 »
Dobrý den, stáhl jsem piechart (odkaz výše u FAQ gnuplotu) a zkusil překreslit v barvách graf rozdělení českých linuxáků. Vstup:
Kód: [Vybrat]
$ cat linux.dat
# Kde jsou cesti linuxaci?

Praha   40
Brno    14
Ostrava  5
Plzen    4
Ostatni 37
Příkaz:
Kód: [Vybrat]
./piechart -T ps -r0.8 -d0.05 -C red,blue,skyblue3,aquamarine,darkgreen -t 'Kde jsou cesti \ linuxaci? Rozdeleni podle mest' -fr <linux.dat >linux.eps && epstopdf linux.eps
Výstup: linux.eps 15112 B, linux.pdf 2239 B. Problém byl jen s češtinou  :(.

---SH

Jelen

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #9 kdy: 26. 04. 2010, 10:16:48 »
v R-ku, koláče nebrat, to není žádnej pořádnej graf, koláč je jen PR omalovánka. No, pro mě není TeX denní chléb a příde mi trochu škoda patlat se se TeXem a pak do toho plácnout škaredý grafy z tabulkovýho procesoru. Ale je fakt, že já mam rád hezký grafy.

Juhele

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #10 kdy: 11. 05. 2010, 09:03:22 »
Ahoj,
vektorové grafy dle zadaných dat umí udělat SciDaVis a rovnou je uložit do SVG. S rozhraním jsem spokojený a celkem příjemně se s tím pracuje - doporučuju zkusit. Já to využil hlavně při editaci a kombinaci jednotlivých grafů v Inkscape.  :)

ivan


foldy

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #12 kdy: 11. 05. 2010, 10:54:55 »
Výborná věc je Qti Plot vyšel o něm článek i na root.cz, z tabulek se udělají grafy podle potřeby, a popisky ke grafů se dají napsat v math modu pak se vyexportují jako .tex a jednoduše input file vloží na místo kde je potřeba. Používám to už hodně dlouho a nemá to chybu. Jen pokud se vkladaji popisky v math modu $ $ tak tam export vkládá navíc \ a je potřeba vlézt do kódu a umazat je.

LP

Re: V čem dělat vektorové grafy pro TeX
« Odpověď #13 kdy: 11. 05. 2010, 13:41:46 »