Proč firmy používají proprietární sw?

asdasd

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #75 kdy: 30. 04. 2011, 14:53:27 »
Když už jste se dostali k office - rád používám makra(třeba pro generování html reportů z dat v tabulkách) a když jsem posledně ze srandy zkoušel otevřít jeden sešit v OO, tak to šlo totálně do kopru. Abych to najednou všechno začal předělávat a trávit nad tím kvanta času jen proto, že OO je opensource,  to bych musel být blázen. Pokud chtějí k OO nalákat nové lidi, tak by měli myslet taky na to, že už pěknou řadu let je tady dominantní kancelářský balík a v něm vytvořená hromada dokumentů, které kvůli neschopnosti zajistit kompatibilitu nikdo jen tak nezahodí.


dustin

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #76 kdy: 30. 04. 2011, 16:16:08 »
Docela hloupé téma, protože nic není černobílé. Firmy jsou různé, míra využití různých typů softů se taky liší. Vždy je to o tom, jaké znalosti v té firmě jsou interně. Pokud umí windows nebo vůbec nic, používají windows. Pokud umí linux, standardizují na linuxových technologiích (servery i desktopy) a windowsy nechávají tam, kde nejsou dostatečně kvalitní drivery (typicky notebooky obchodníků), případně kde by to vůbec nešlo či bylo příliš komplikované (desktopy DTP grafiků, kde nejsou rozumně produktivní alternativy k adobe, konstruktéři v CADech a tak).

Samozřejmě by se mi jako dlouholetému uživateli linuxu líbilo, kdybychom v naší firmě nemuseli řešit evidenci licencí (a s tím spojená moje právní zodpovědnost za legální sw), pravidelně přeinstalovávat OS, věčně čekat na antivir, než zkontroluje dokument/mail před jeho otevíráním, nemuset se patlat s cygwinem, aby se windowsí stanice vypla po dokončení centrálního zálohování, atd. atd. Ale zase to není tak nepřekonatelné, nakonec většina firem si to bez těchto opruzů ani neumí představit :-)

Petr kozlik

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #77 kdy: 15. 05. 2011, 14:34:53 »
Zdravím,
velmi málo se zapojuji do podobných debat ale dneska neodolám. Myslím že tu bylo řečeno mnoho a mnoho názorů a mnoho a mnoho argumentů, většina z nich oprávněných a opodstatněných, některé blbosti. Možná se budu opakovat ale tak jak tu někteří psali není to jen černobílé. Strašně moc to všechno závisí na aktuální situaci.

Je sice hezké, že tu někdo spočítal, kolik by ušetřil a kolik by s tím měl práce "navíc" a že mu to za to nestojí. Ano souhlasím, na druhou stranu už jsem v dost případech viděl to, že ikdyž se šetřit nebude a bude se používat kompletně proprietální sw, není to ještě základ úspěchu. Pokud mám nezaškolené uživatele kteří stejně v tom Office dělat neumí, tak výsledek bude stejný když koupím plnou licenci od MS (řádově 10k) nebo když použiju OO (řádově 0k). To samé je v rámci OS, antivirů a pod. Pokud koupím originál sw a zaplatím za něj tisíce, tak ještě není zaručeno, že výsledek bude jistý a super. Naprosto uživatelský zapráskané a zavirované systémy (i přes antivirus) mi mohou přinést daleko větší problémy než používání linuxu. Bohužel všechno závisí hlavně na uživatelích, jak umí s danou platformou pracovat, na adminovi, jak si počítače udržuje (a to myslím teď reálně, ne to co reportuje vedení, protože i to bývá mnohdy problém) a samozřejmě na vedení, které si na tohle všechno dává pozor.

Je mi jasné že výše popsané problémy nejspíš klesají s velikostí firmy, a že tohle bude spíš doménou malých a středních firem. Ale takovýchto firem je taky spousta, a bohužel je v nich pouze malé procento adminů a managerů, kteří jsou schopni reálně zvážit dané plus a minus pro tu a tu konkrétní firmu a ten a ten konkrétní sw. (díky bohu za ty co to umí).

Nechci tady zastávat ani jednu ze stran. Myslím že pravda je někde mezi. A hlavně u firem, kde IT oddělení (nebo lidé pracující na pc) nejsou hlavní výdělečnou činností je opravdu potřeba zvážit co a kde je přínosem. Viděl jsem stavební firmu, kde všichni dobrovolně a bez problémů používali OO, kde byl problém z vedení dostat na IT jakoukoliv větší částku, a přesto to všechno fungovalo (OS win, servery Linux). Ale také výrobní firmu stejného rozsahu, kde používali pouze proprietální sw, měli naprosto zasekané a mnohdy i zavirované pc, MS Office téměř nevyužívali a přitom měli licence na všechny PC, a při výběru nového serveru pro aplikaci, která jím uchovávala dokumentaci ke všem výrobním zakázkám se řešila doslova každá koruna a k mému údivu každý watt spotřeby.

Dle mého názoru je blbost uzavřít se do jedné či druhé skupiny. Ve firemním prostředí by se měla každá aplikace zvlášť zvažovat a výsledná komibnace by najít pro firmu tu nejlepší kombinaci cena/výkon. A ne vždy je to jen ta nej super komerční věc. Mnohdy se vyplatí zvýšit riziko ztráty dat a uživatelského komfortu za účelem snížení finančních nákladů.

Klidně se tu dál dohadujte a počítejte různé kalkulace. V reálném prostředí vám u každé firmy tak kalkulace beztak vyjde jinak;-)


Juro

Re:Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #78 kdy: 03. 09. 2012, 21:54:54 »
Moj pohlad manazera v IT.
1) Lebo "open source" je pre mna taky isty buzzword ako cokolvek ine. Su buzzwordy, s ktorymi prichadzaju "kravatnici" lebo "idu s dobou" a su buzzwordy s ktorymi prichadzaju studenti vysokych skol. Rad si vypocujem nazor, ale nemusim hned skocit na kazdu modnu vlnu, co si niekde niekto precita.
2) Nasadenie open source nie je pre mna vyzvou. Mam 100x inych vacsich vyziev, ktore maju pre firmu vacsi prinos. T.j. zamyslim sa kam venovat svoju energiu a co caka a oceni moj zamestnavatel.
3) Ak natiahnem projekt o 10% casu, je to radovo vyssi naklad ako vacsina licencii, ktore ludia pouzivaju.

lobo

Re:Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #79 kdy: 04. 09. 2012, 13:14:48 »
prispejem trochu do flame:
- uz len so samotnym postupnym prechodom z WinXP na WIN7 a z Office 2007 na Office 2010 je spojenych velmi vela problemov a stoji to nekonecno penazi
- Excel so vsetkymi addinmi a makrami je u nas business critical aplikacia a nie je to realne mozne v dohladnej dobe(3-5 rokov) nahradit nicim inym
- dalsie aplikacie ktore pouzivame nemaju alternativu v OSS( nie v zmysle ze podobna aplikacia existuje ako OSS, len ma ine tlacitka a to sa nepaci uzivatelom ale jednoducho neexistuje aplikacia pre OSS s ktorou sa da dosiahnut pozadovany vysledok)
- neviem si predstavit nahradit kombinaciu Outlook + Exchange + Lync + Webex v prostredi velkej firmy roztahanej cez X casovych pasiem
- nevyznam sa v sprave linuxu, tak mam hypoteticky scenar : potrebujes nainstalovat aplikaciu na cca 500 pocitacov rozflakanych po celom svete pre roznych userov zdruzenych v roznych skupinach - existuje  riesenie pod linuxom , kde si vyberiem aplikaciu zo zoznamu , vyberiem skupinu a stlacim tlacitko Deploy?


lobo

Re:Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #80 kdy: 04. 09. 2012, 13:16:05 »
a jejda, vykopali sme mrtvolu, nevsimol som si  :-\