Sdílení na LAN mezi linuxovými PC

Sten

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #15 kdy: 19. 07. 2012, 13:00:03 »
ty vole tak nechapem ako mozte sambou dosahovat tak nizku priepustnost.
Ja mam doma linuxovy box kde je vsetko, sambou su vyexportene mountpointy pre okna + A/V prehravac, tie iste mountpointy nfskom do linuxov, + ten isty mountpoint je aj media source pre serviio, casto k nemu pristupuju vsetky tri protokoly naraz (t.j dlna, samba,nfs) a stale je to cez 30Mb/s (gigovy switch za 40E).
Chod do samby.
D.

30 Mbps je cca těch zmíněných 4 MBps ;-) Zřejmě to je pro Sambu nějaká magická hranice.


drunkez

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #16 kdy: 19. 07. 2012, 13:24:13 »
ty vole tak nechapem ako mozte sambou dosahovat tak nizku priepustnost.
Ja mam doma linuxovy box kde je vsetko, sambou su vyexportene mountpointy pre okna + A/V prehravac, tie iste mountpointy nfskom do linuxov, + ten isty mountpoint je aj media source pre serviio, casto k nemu pristupuju vsetky tri protokoly naraz (t.j dlna, samba,nfs) a stale je to cez 30Mb/s (gigovy switch za 40E).
Chod do samby.
D.

30 Mbps je cca těch zmíněných 4 MBps ;-) Zřejmě to je pro Sambu nějaká magická hranice.


jo to je preklep dava to 30MB/s t/j nejakych 360Mbps

ET

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #17 kdy: 19. 07. 2012, 15:07:35 »
30MB/s t/j nejakych 360Mbps ? asi nekdo neumi nasobit 8

jinak ja mam doma sambu kvuli hybridnimu prostredi a samba mi jede pekne ~60MB/s [na zacatku nez se zaplnej cache tak nestiha gigabit] , kdybych tam nemel widle tak to zenu NFS...

I.

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #18 kdy: 19. 07. 2012, 16:17:16 »
Díky všem za užitečné rady. Ostatní zařízení jsou počítače, nfs jsem zkoušel v jiné situaci a mohlo by být asi i zde dostatečně dostačující. Prozkouším to ale asi postupně vše a uvidíme ;). Ještě jednou Vám děkuji!

____

lehce OT...

Sambu jsem zatím užíval spíš proto... že tam už byla ;). Co se padání týče, nu je fakt, že PC na kterém jsem to zkoušel má horší signál na wifi. Ovšem v rámci připojení na internet je to ok a ani u -f pingu ven + na router jsem si nevšiml nějakého zlobení.. Je krom pingu něco sofistikovanějšího, jak ověřit zda není problém v konektivitě do LAN?

dumblob

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #19 kdy: 19. 07. 2012, 18:32:35 »
k OT:
Zkusil bych iperf.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #20 kdy: 19. 07. 2012, 22:33:47 »
Je krom pingu něco sofistikovanějšího, jak ověřit zda není problém v konektivitě do LAN?

Mozna mtr?

DiGiT

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #21 kdy: 20. 07. 2012, 00:05:54 »
Zaujímavý názor, mám cez nfs časť /home adresára, notebook ide cez wifi, denne ho uspávam (čiže aj odpájam od siete). Takto fungujem 5 rokov, som zvedavý na tie "psí kusy", pretože sa zatiaľ nič nestalo.

Zaklapni notebook, odejdi do prace a tam ho otevri. NFS je delane na sitovy root, takze ceka *velmi dlouho* (casto prakticky neomezene). Aplikace, ktere visi na NFS proste EINTR nedostanou a nejdou ani killnout. Ten share se neda failnout, ani jinak nasilne odmountovat. Nejde o problem s odpojenim klienta, ale o zmizeni serveru, ktere odpali klienty.

Pro zamysleni: http://stackoverflow.com/questions/40317/force-unmount-of-nfs-mounted-directory

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #22 kdy: 20. 07. 2012, 06:18:51 »
Zaujímavý názor, mám cez nfs časť /home adresára, notebook ide cez wifi, denne ho uspávam (čiže aj odpájam od siete). Takto fungujem 5 rokov, som zvedavý na tie "psí kusy", pretože sa zatiaľ nič nestalo.

Zaklapni notebook, odejdi do prace a tam ho otevri. NFS je delane na sitovy root, takze ceka *velmi dlouho* (casto prakticky neomezene). Aplikace, ktere visi na NFS proste EINTR nedostanou a nejdou ani killnout. Ten share se neda failnout, ani jinak nasilne odmountovat. Nejde o problem s odpojenim klienta, ale o zmizeni serveru, ktere odpali klienty.

Pro zamysleni: http://stackoverflow.com/questions/40317/force-unmount-of-nfs-mounted-directory
Môj notebook je už historická záležitosť, do práce ho nosím iba výnimočne. Keď ho náhodou beriem, som si vedomý, že časť svojho /home v práci neuvidím, takže zavriem NetBeans, v ktorom robím prakticky všetok vývoj. (Java a php)
Na počítači v práci vidím adresáre presne tak ako doma, pustím netbeans a môžem pokračovať tam, kde som doma skončil.
Ak je notebook doma a netbeans zostal spustený, po prebudení si automaticky zistí externé zmeny a pokračujem tam, kde som skončil v práci.
Keď potrebujem reštartovať server (raz za pár mesiacov po kompilácii nového kernelu), môžem to urobiť aj pri otvorenom IDE. Po naštartovaní servera normálne fungujem, otvorené súbory sú naďalej otvorené a môžem s nimi pracovať. Ktoré iné zdielanie mi toto umožní?

pavel

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #23 kdy: 20. 07. 2012, 18:28:29 »
Klidně zkus Sambu, s tou rychlostí to podle tohoto článku nebude až zas tak horké...:
http://serverfault.com/questions/372151/nas-performance-nfs-vs-samba-vs-glusterfs

Re:(rychlé) sdílení dat na LAN mezi Linux-only PC
« Odpověď #24 kdy: 21. 07. 2012, 02:02:57 »
Zaklapni notebook, odejdi do prace a tam ho otevri. NFS je delane na sitovy root, takze ceka *velmi dlouho* (casto prakticky neomezene). Aplikace, ktere visi na NFS proste EINTR nedostanou a nejdou ani killnout. Ten share se neda failnout, ani jinak nasilne odmountovat. Nejde o problem s odpojenim klienta, ale o zmizeni serveru, ktere odpali klienty.

Pro zamysleni: http://stackoverflow.com/questions/40317/force-unmount-of-nfs-mounted-directory

Od toho snad je soft a intr, ne?

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #25 kdy: 22. 07. 2012, 12:13:07 »
Tak samozrejme zabezpeceni na IP je "zabezpeceni" :). takze kdo se trefi do IP na kterou je to pusteny, ma to. Ale dalsi vec ze je mam na tech adresarich opravneni na vlastnika a skupinu -> pokud se neprihlasis pod loginem ci skupinou, nedostane se tam. Tedy, kdo se tam chce dostat, se dostane, bavime se o "amaterech".
Nicmene - mate-li nejake dalsi doporuceni atd ohledne "nfs", rad se necham poucit. To myslim vazne, nevysiram :)
Dikas.

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #26 kdy: 22. 07. 2012, 12:37:34 »
Ale dalsi vec ze je mam na tech adresarich opravneni na vlastnika a skupinu -> pokud se neprihlasis pod loginem ci skupinou, nedostane se tam.

To je jeste mensi zabezpeceni, nez to predchozi.

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #27 kdy: 22. 07. 2012, 20:32:45 »
je IP + uzivatele -> A+B .Vsak proto jsem se i pana odbornika z jinyho mesta ptal, jake pripadne dalsi zabezpeceni u NFS by aplikoval, kdyby to nahodou nekdo nepochopil :)

Lol Phirae

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #28 kdy: 22. 07. 2012, 20:42:46 »
je IP + uzivatele -> A+B .Vsak proto jsem se i pana odbornika z jinyho mesta ptal, jake pripadne dalsi zabezpeceni u NFS by aplikoval, kdyby to nahodou nekdo nepochopil :)

NFS4 umí autentizaci uživatelů přes Kerberos/PAM. Cokoliv předtím zabezpečit nelze nijak a sdílení čehokoliv, kde je potřeba ošetřit přístupová práva, je to absolutně nevhodné.

Re:Sdílení na LAN mezi linuxovými PC
« Odpověď #29 kdy: 22. 07. 2012, 20:46:09 »
je IP + uzivatele -> A+B .Vsak proto jsem se i pana odbornika z jinyho mesta ptal, jake pripadne dalsi zabezpeceni u NFS by aplikoval, kdyby to nahodou nekdo nepochopil :)
Uzivatele nejsou ZADNY zabezpeceni. Pokud muzu zmenit IP adresu ("zabezpeceni" prvni), tak se muzu tvarit jako jakykoli uzivatel. "Zabezpeceni druhe" teda zadnym zabezecenim neni.