Postfix, doména a lokálna sieť

Postfix, doména a lokálna sieť
« kdy: 19. 07. 2012, 19:13:48 »
Zdravim na sieti mi nebezi nijaky dns server a potreboval by som vyuzivat sluzby mailoveho servera. Je potrebny aj dns server, ked chcem aby mi fungoval postfix?
Podla tohto manualu, je to hned v dalsich krokoch: http://wiki.debian.org/Postfix
a este nikdy predtym som neriesil dns ani mail na serveri.
Keby ma vedel niekto trosku nasmerovat bol by som velmi vdacny, dakujem.
« Poslední změna: 19. 07. 2012, 22:21:09 od Petr Krčmář »


PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:postfix, domena a lokalna siet
« Odpověď #1 kdy: 19. 07. 2012, 19:16:49 »
Upresni o ake DNS ide... Resolver alebo athoritativne? Lebo potrebujes len resolver a mam silny dojem ze ten mas.
Staci potom na NS servery pre danu domenu nastavit spravne MX record.

Re:postfix, domena a lokalna siet
« Odpověď #2 kdy: 19. 07. 2012, 19:23:31 »
ja sa len pytam ci potrebujem dns server(myslim bind...alebo nieco podobne), ak nie, tak aky nazov domeny a hostname v postfixe. Ci si mozem vymysliet hocijaky. Povedzme jano.com....a ked bude chciet niekto pouzit tento server ako smtp zada do svojho klienta: smtp: x@jano.com?

Lol Phirae

Re:postfix, domena a lokalna siet
« Odpověď #3 kdy: 19. 07. 2012, 19:37:54 »
No, když někdo zadá v poštovním klientovi do nastavení SMTP serveru emailovou adresu, tak to bude zaručeně výtečně fungovat.  ;D

Jinak jediné, co by se snad dalo použít, by byla doména .local nebo jiná uvedená v RFC 2606. Bude opravdu lépe, když si žádnou doménu vymýšlet nebudeš a normálně si nějakou zaregistruješ.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:postfix, domena a lokalna siet
« Odpověď #4 kdy: 19. 07. 2012, 19:41:25 »
1) Pokial chces aby to fungovalo aj mimo jedneho hostu, musis mat bud interny DNS server, alebo VSADE INDE nastavit /etc/hosts :)
2) Pokial chces aby danu domenu mohli pouzivat aj ludia mimo tvojej lokalnej siete, potrebujes oficialnu domenu.

.com .eu stoja nejakych 10 Eur rocne


Re:postfix, domena a lokalna siet
« Odpověď #5 kdy: 19. 07. 2012, 19:50:03 »
toto je len pre par lokalnych klientov na sieti. Takze staci len domena v ramci lokalnej siete. Podla toho co hovorite, bez bindu sa neobidem? Ja to chcem vyuzivat len na preposielanie mailov...aby si to niekto zadal vo svojom emailovom klientovi a preposielalo to do netu.....
Neviete mi napisat par jednoduchych a dolezitych krokov....lebo takto neviem odkial sa mam odrazit....

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:postfix, domena a lokalna siet
« Odpověď #6 kdy: 19. 07. 2012, 19:58:57 »
Uplne staci ak mas na sieti nejaky blby router s DHCP... Vacsina z nich robi aj DNS. Tvoj sever si len musi requestovat svoj hostname a router mu prideli domenove meno... hostname + domena vacsinou nieco na styl home.local.

Cize: server01.home.local.

Potom uz iba v postfixe pod mydomains nastavis home.local alebo a mas vybavene... Default installacia postfixu na debiane... Henten jeden riadok a lokalny uzivatelia. Nic viac netreba.

Pokial sa ti router o DNS nestara, alebo ma len resolver, urobis to cez bind9.

samalama

Re:postfix, domena a lokalna siet
« Odpověď #7 kdy: 20. 07. 2012, 17:07:52 »
Uplne staci ak mas na sieti nejaky blby router s DHCP... Vacsina z nich robi aj DNS. Tvoj sever si len musi requestovat svoj hostname a router mu prideli domenove meno... hostname + domena vacsinou nieco na styl home.local.

Cize: server01.home.local.

Potom uz iba v postfixe pod mydomains nastavis home.local alebo a mas vybavene... Default installacia postfixu na debiane... Henten jeden riadok a lokalny uzivatelia. Nic viac netreba.

Pokial sa ti router o DNS nestara, alebo ma len resolver, urobis to cez bind9.

"Ja to chcem vyuzivat len na preposielanie mailov...aby si to niekto zadal vo svojom emailovom klientovi a preposielalo to do netu....."

on chce zrejme len relay, co mu technicky bude fungovat, ale prakticky ho bude kazdy odmietat...

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Postfix, doména a lokálna sieť
« Odpověď #8 kdy: 20. 07. 2012, 17:11:52 »
Hmm... To potom ani nebude priam relal, nakolko relay by ta neodmietal kedze by ta asi uz poznal [source ip, whatever].
Na to aby fungoval ten mail server cisto ako SMTP host, musi napriklad sediet mailname a PTR record danej IPcky. To vsak nie je problem zariadit.

Bez detailneho popisu pozidavky sa vsak tazko pomaha :)