Integrovaná grafika Intel a ovladače

Integrovaná grafika Intel a ovladače
« kdy: 04. 05. 2012, 22:50:23 »
Zvažuji koupi nějakého notebooku HP 4730s. (To je skupina modelů, ještě nejsem přesně rozhodnut.) Vypadá to, že minimálně některé modely mají vedle ATI/AMD ještě integrovanou kartu, asi od Intelu. (Musím si o tom dohledat informace, ale spíš budu vybírat model podle této vlastnosti.) Dokonce možná právě tímto způsobem dosahují zmíněné výdrže 6h na baterky.

Jde mi u grafických kater o spotřebu, ne o výkon, takže integrovaná grafárna je prostě plus a dedikovaná je pak už jen "bloatware". Jako prostředí plánuju Openbox s kousky Unity 2D, takže ani prostředí by nemělo být náročné na grafárnu.

Zatím mám zkušenosti s ATI, kde z praktických důvodů měl proprietární ovladače. Nepovedlo se mi příliš dohledat, jaká je situace i Intelu. Asi nebude vyloženě špatná, když k některým notebookům dodávají i SLED. Zkoušel jsem o tom hledat informace a vypadá to, jako by byly jen jedny ovladače a to opensource. Je tomu skutečně tak, nebo jsem jen blbě hledal? Jak jsou kvalitní? (U HP umí být udávaná výdrž blízko reálné. Bude to i tady?)

BTW: Nejsem OSS fanatik. Chci dobré ovladače, ne za každou cenu opensource.
« Poslední změna: 09. 05. 2012, 14:16:48 od Petr Krčmář »


Radek

Re:Intelácká integrovaná grafárna
« Odpověď #1 kdy: 04. 05. 2012, 23:15:11 »
Pokud jde o grafiku od intelu vydava intel svobodne ovladace, problemy jsou pokud jde o neco co si licencovali(grafika v novych atomech, gma 500).

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Intelácká integrovaná grafárna
« Odpověď #2 kdy: 05. 05. 2012, 10:02:21 »
Mám HP 110 mini s Intel Atom N455 s Intel GMA3150. Beží mi na tom Gentoo a s rozjetím grafiky nebyl problém. Výdrž je cca 5 hodin, nejvíc asi žere wifi na open source ovladačích (na ovladačích od Broadcom ne tak moc, ale na těch mi panikařil kernel, když jsem se připojil a dostal přidělenou IPv6).

Jedinej trabl s grafikou mám ohledně výkonu. Že není na hraní, to vím, ale nemuselo by to zahazovat textury a dělat artefakty... Ale to buď vyřeší nějaké budoucí ovladače, nebo to tak zůstane...

V Gentoo je dokonce USE flag pro Sandybridge grafiky (tedy nový). Tu ale nemám a ani se mi nechce moc hledat, jakou bys měl Ty... Ale už teď si tu na rootu pohledej Broadcom 4313, nedávno to tu řešil někdo jinej a já tam něco málo taky připisoval. Na 90% budeš tuhle wifi mít taky, tak ať jsi připravenej.

w4rr10r

Re:Integrovaná grafika Intel a ovladače
« Odpověď #3 kdy: 13. 05. 2012, 01:00:06 »
Myslí se tím "hybridní" grafika? O tom se dá něco dohledat (třeba na wiki Archu).

Ovladače grafiky od Intelu jsou svobodné, slušně udržované, stabilní atd. Jenom v určité kombinaci ovladačů, X.Org apod. se může objevit výkonnostní regrese (asi rok zpět to měli někteří lidé s GMA X4500; já měl chvíli potíže s Intel HD na betaverzi Ubuntu 12.04, zatímco na 11.10 to bylo v pohodě).

DK

Re:Integrovaná grafika Intel a ovladače
« Odpověď #4 kdy: 13. 05. 2012, 01:15:45 »
dedikovana bude vzdycky zrat vic (je jedno jestli amd/nvidia), osobne bych ale doporucil nvidii, maji vymakanejsi ovladace nez ty od amd (coz je proste balast)

pokud tam budes pouzivat vyse zminene "nastaveni", je pro tebe celkem i zbytecne kupovat si notas s dedikovanou grafikou


aaa158

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Integrovaná grafika Intel a ovladače
« Odpověď #5 kdy: 13. 05. 2012, 22:04:49 »
Mam na desktope sandybridge intel hd (integrovana v core i7) a ziadnu dedikovanu nemam. Bezi na tom uplne hladko KDE 4.8, z hier Nexuiz, Openarena, etc. Ziadne artefakty a zahadzovanie textur som nepostrehol. Velka vyhoda je aj absencia ventilatora (z dedikovanej grafiky), stroj je skoro nepocutelny :-)