Problémy v začátcích

Zacatecnik

Problémy v začátcích
« kdy: 19. 04. 2012, 20:08:35 »
Dobrý večer,
hodlám se přejít na linux. Rozhodl jsem se pro jedu z těchto distribucí: Ubuntu, Fedora a Mint. Chtěl jsem si je vyzkoušet, ale už při startování nastali problémy. Vždy jsem skončil na černé obrazovce. Začal jsem pátrat a dostal se k bootovacím parametrům. Ten, který zabral a vše se rozběhlo je nomodeset. Bohužel nastali další problémy. Jeden z nich se týká rozlišení. Ani jedna distribuce nedetekuje monitor a nastaví rozlišení na 1024x768. Toto nejde nijak přenastavit. Tento problém sem řešil hlavně v Ubuntu (11.10), které jsem nainstaloval. Všechny návody, které jsem našel byly na nic (problém to nijak nevyřešilo).
NTB, na kterém jsem to zkoušel je HP G62. NTB má 2 graf. karty (ATI HD54700 a Intel integrovanou v procesorech i3). Zkoušel jsem kombinace z obouma grafickýma kartama + i686 a x86_64 verzema OS (vždy nejnovější verze dané distribuce) + (ne)napájení ze sítě. Tyto možnosti jsem všechny prokombinoval a výsledek byl vždy stejný.
Může někdo poradit nějaké řešení, jak problémy vyřešit?


Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #1 kdy: 19. 04. 2012, 20:15:00 »
Nainštalovať uzavreté ovládače, najlepšie zo stránky AMD->malo by fungovať prepínanie medzi GPU.

Zacatecnik

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #2 kdy: 19. 04. 2012, 20:23:19 »
Vyzkoušeno, bohužel nefungovalo.

tadeas

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #3 kdy: 19. 04. 2012, 20:27:54 »
Dá se mezi GK přepínat v BIOSu? Já mám něco podobného, Intel a Nvidii. Vzhledem k tomu, že mi je Nvidie k ničemu, tak ji mám vypnutou v BIOSu a používám pouze Intel. Ten ale potřebuje poměrně nové jádro, což může být ten problém u tebe.

Jinak zkusil bych natvrdo nastavit ten Radeon a pak nainstalovat proprietální ovladače, to by mělo fungovat OK.

Zacatecnik

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #4 kdy: 19. 04. 2012, 20:37:02 »
Jinak zkusil bych natvrdo nastavit ten Radeon a pak nainstalovat proprietální ovladače, to by mělo fungovat OK.
Zkoušeno, pokud to je to co myslím. V Ubuntu na mně vyskočilo dialogové okno ze 3 ovladačem (2x GK a jednou síťovka). Přičemž jedne ovladač na GK byl popsán jako aktualizace po vydání. První ovladač se nainstaloval v pohodě, ale druhý skončil chybou. Pokud je potřeba, mohu sem hodit log.
Nastavit natvrdo grafiku v BIOSu se mi zdá zbytečný (nevidím v tom smysl). Proč tak učinit?


Zacatecnik

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #5 kdy: 19. 04. 2012, 20:43:08 »
Navíc v BIOSu tuto možnost nemám, a nebo jsem slepej...

tadeas

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #6 kdy: 19. 04. 2012, 21:24:52 »
Nastavit natvrdo grafiku v BIOSu se mi zdá zbytečný (nevidím v tom smysl). Proč tak učinit?
Protože nakonfigurovat jednu GK je jednodušší, než dvě :) . Ale teď si matně vybavuju, že ta Intel/ATI kombinace funguje nějak že se vždycky používá Intel a v případě potřeby volá jádro z ATI - nebo tak nějak. Prostě, že nevystupujou jako dvě úplně nezávislý karty. Což je jinak než v tý mojí kombinaci (Intel/Nvidia), takže tohle použít nepůjde :( .

Pak už teda asi nemůžu poradit nic jinýho, než "nevim co s tim, doporučim aktualizaci" :) . Nový kernely (3.1+) dělaj obrovský pokroky v podpoře těhle intelích serepetiče Sandy Bridge a serepetiček okolo, takže možná novější kernel (3.3) + ovladače ze stránek AMD by to vyřešily. Ale to neni úplně pro začátečníky se bojim :( .

Zacatecnik

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #7 kdy: 19. 04. 2012, 21:34:21 »
Zkusím počkat cca týden na Ubuntu 12.04 a uvidim... Ale štve mě to, chtěl jsem ozkoušet i alternativy.

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #8 kdy: 19. 04. 2012, 21:44:10 »
Zkusím počkat cca týden na Ubuntu 12.04 a uvidim... Ale štve mě to, chtěl jsem ozkoušet i alternativy.
Potrebuješ najnovší ovládač. Chyba v prepínaní bola odstránená v 12.1. Počkaj ten týždeň.

Zacatecnik

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #9 kdy: 19. 04. 2012, 21:51:24 »
A co statní distra? Papírově, a tak nějak i jinak se mi více líbí Mint a Fedora...

Kit

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #10 kdy: 19. 04. 2012, 22:03:20 »
Myslím si, že ten týden čekání na nové Ubuntu se vyplatí, zejména pro začátečníka. Bude to verze LTS - s podporou na 3 roky. Upgradovat systém každý rok by se mi fakt nechtělo.

Zacatecnik

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #11 kdy: 20. 04. 2012, 08:46:01 »
Zkusil jsem stáhnout a spustit Ubuntu 12.04 b2. Poprvé nenastartovalo vůbec. Po úvodní obrazovce, na níž je dole piktogram, naskočila černá obrazovka a hotovo. Podruhé jsem to spustil s parametrem nomodeset a to vypsalo nějakou chybu. Nemám chybu jak zaznamenat, takž foto když tak přiložím odpoledne...

Čaročaj Šestsvětel

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #12 kdy: 20. 04. 2012, 09:14:16 »
Já mám taky kombo Intel v i3 + ATI HD a přes Intel mi to jede v pohodě bez jakýchkoliv úprav. Prostě normálně spustím systém z instalačního DVD a je to. Instalaci uzavřených uvladačů pro tuto kombinaci karet jsem řešli v tomhle vlákně: http://forum.root.cz/index.php?topic=3504.msg31651#msg31651 . Nicméně teď používám stejně pouze ten Intel.
Jaký tam používáš nástroj na upravení toho monitoru a jak ten monitor připojuješ (přes jaký kabel)?

Zacatecnik

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #13 kdy: 20. 04. 2012, 09:25:07 »
Nástroj na úpravu monitoru používám ten, který je součástí distribuce. Jinak jedná se o NTB, takže nemám páru jakym kabelem je display připojen ;)

Re:Problémy v začátcích
« Odpověď #14 kdy: 20. 04. 2012, 17:06:41 »
Myslím si, že ten týden čekání na nové Ubuntu se vyplatí, zejména pro začátečníka. Bude to verze LTS - s podporou na 3 roky. Upgradovat systém každý rok by se mi fakt nechtělo.
Podpora je od 12.04 5 rokov a vydáva sa ubuntu v 6 mesačných intervaloch.