Dvě WAN, ale trochu jinak

red

Dvě WAN, ale trochu jinak
« kdy: 16. 03. 2012, 07:59:40 »
Zdravím vespolek.

Potřeboval bych poradit s jedním trochu zapeklitým problémem.
Situace: kdesi na potrubí je umístěn měřák, který umí poskytovat data přes sběrnici RS485. K němu je připojen převodník RS485/Ethernet od Papoucha. Je požadováno čtení dat z měřáku vzdáleně. Jelikož je to v jakési díře po granátu, kde neni žádné rozumné připojení, musí to jít přes GSM.

Ale následjící problém: Zařízení chtějí číst dvě nezávislé firmy současně a každá z firem tak chce činit přes svůj datový tarif na své SIM kartě a svůj GSM modem. Takže nastane situace, kdy převodník bude připojen přes switch k oběma GSM modemům najednou. Převodníku ale lze nastavit jenom jednu Gateway.

Dokážu si představit, že pokud jeden maník na dispečinku jedné firmy zavolá skrz svoji SIMku a svůj modem převodník tak se to k převodníku dostane, ale on odpoví na nastavenou bránu, tj. na jeden z GSM modemů. Pokud to bude ten správný, tak to bude fungovat, pokud to bude ten druhý, tak ne.

Řešení je samozřejmě router mezi modemy a převodník, ale to by musel být nějaký s 2xWAN. Navíc nevím, jestli router pochopí, že požadavek "vlezl" WAN1 a odpověď ze zařízení z LAN pošle zase na WAN1. Většina 2xWAN routerů co jsem kdy viděl, druhý WAN používá jako LoadBallancing nebo FailOver. Taky nevím, jak se to bude chovat, pokud oba maníci na obou dispečincích budou žádat data současně. Převodník se instaluje jako virtuální serial port a netuším, jestli jde nainstalovat a používat současně ze dvou míst. Převodník, resp. měřák za ním sám o sobě data nevysílá, pouze odpovídá na požadavky.

Řešení vytáhnout data do jedné firmy a tam je teprve poskytovat druhé firmě je politicky neprůchodné.

Dík za nápady

red
« Poslední změna: 19. 03. 2012, 10:05:47 od Petr Krčmář »


X125

Re:2xWAN , ale trochu jinak
« Odpověď #1 kdy: 16. 03. 2012, 08:28:38 »
Zrovna nedávno jsem něco podobného řešil. Sbírám data a ethetnetem posílám klientům, kteří se připojí. Zvolil jsem vlastní řešení s PICkou. Je spousta malých firmiček, které ti to vyvinou a udělají na zakázku.

I tady se něco takového řeší: http://www.microchip.com/forums/m284588.aspx

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:2xWAN , ale trochu jinak
« Odpověď #2 kdy: 16. 03. 2012, 09:30:01 »
jak se baví převodník (přes switch) s GSM? nějaké moduly, ze kterých leze rovnou ethernet nebo jinak?

nějaký linuxový routřík např. s openwrt by to určitě zvládnul - vytočit dvě PPP spojení, každé se svojí "veřejnou" adresou a vystaveným portem k poslouchání. za ním a NATem interní síť s převodníkem, která už má pro obojí stejné IP adresy. 
pokud zvládne paralelně více dotazů (záleží, jak dlouho trvají?), pak se bude bavit i s oběma najednou :-)

RDa

Re:2xWAN , ale trochu jinak
« Odpověď #3 kdy: 16. 03. 2012, 11:01:29 »
Nejvetsi problem bude v prevodniku eth-rs485, protoze ten umoznuje jenom jedno pripojeni a bud bude druhe odmitat, nebo odpoji prvniho.

Zkuste tedy nejdrive vymyslet politicky pruchodne sdileni vyuziti prevodniku - treba jeden tarif + aplikacni proxy nekde na serveru, ktery bude multiplexovat pozadavky... pripadne at jedna firma poskytuje data druhe.

A pokud to nepujde a na penezich nezalezi, tak nejschudnejsi a nejjednodusseji resitelna cesta bude dokoupit druhou sadu meraku a prevodniku a mit paralelni cteni... kdyz se nedokazou dohodnout, at ma kazdy to svoje.

X125

Re:2xWAN , ale trochu jinak
« Odpověď #4 kdy: 16. 03. 2012, 11:14:37 »
dokoupit druhou sadu meraku a prevodniku a mit paralelni cteni... kdyz se nedokazou dohodnout, at ma kazdy to svoje.

To je docela cesta do pekla, protože to bude každé firmě měřit jinak. A když se nedokážou dohodnou ani na sdílení dat, mohou z toho být konflikty.

To už je lepší mít "neutrální" server, odkud si to budou obě firmy brát.


KapitánRUM

Re:2xWAN , ale trochu jinak
« Odpověď #5 kdy: 16. 03. 2012, 13:35:57 »
Mám pocit, že lidé jsou prostě zblbnutí tím LAN a WAN  ::)
Na mizerných školách to do člověka hustí a když nad tím nepřemýšlí, no tak to prostě vezme jako fakt.
To já jsem studoval s Radovanem Kalužou !!! http://exotopedia.org/wiki/Radovan_Kalu%C5%BEa

Takže moje rada:
Vzít obyčejný router a ty modemy píchnout do LAN portů.
Dejme tomu, že první modem dostane adresu 192.168.0.100 a druhý 192.168.0.101
Oba modemy dostanou přidělenou výchozí bránu 192.168.0.1 což je i adresa toho levného routru.
Na WAN toho obyčejného routru píchnete ten křáp, adresa WAN portu je 192.168.1.1 a adresa zařízení bude 192.168.1.2, v zařízení nastavíte default gateway na 192.168.1.1.
Hlavně vypněte Firewall, QOS a podobný pičičmundičky, pokud je to zařízení bude mít!
Bylo by dobré nějaké WA2204a, protože má WATCHDOG a umí samo sebe zrestartovat!
Použití adres 192.168.0.0 a 192.168.1.0 by bylo nevhodné, určitě by někde došlo ke konfliktu, ale jistě se ti povede vymyslet si nějakou síť, která v konfliktu nebude třeba 172.x.x.x klidně v masce C.
Na stanicích, ze kterých budeš měřit, budeš muset přidat cestu k tomu zařízení, takže to bude NĚCO JAKO
route ADD 192.168.1.0 MASK 255.255.255.0 192.168.0.1
Tj, říkáš počítáku, že do sítě 192.168.1.0 se dostane přes IP 192.168.0.1
(Ve tvém případě přidáš jen to samozřejmě vyměníš za tu síť, kterou vymyslíš, tedy 172.x.x......)

A máte to, co chcete, kua, to by Vám řekli i na Banan.cz  ::)

Jestli chceš, objednej si u nás ve firmě hodinku práce (á320,-Kč) a já to tady raději nasimuluju, že jsem náhodou nepřebral rumu a můžeme se dohodnout i na tom, že to vyzkouším s tím tvým zařízením. (profico@profico.cz)

Jiná věc je ta, že si také myslím, že to zařízení nebude umět komunikovat naráz na dvě zařízení a NĚKDY budeš načítat kraviny.
Prostě, pokud se náhodou připojí naráz, možná načtou blbosti a mohlo by se to dost blbě hledat!

Udělal bych to tak, že bych tam místo převodníku RS485 na LAN bouchnul nějaký počíták, třeba tohle:
http://www.i4wifi.cz/rb433-64-mb-ram-300-mhz-3x-minipci-3x-lan-vc-l4_d1040.html
Tohle: http://microcontrollershop.com/product_info.php?products_id=2459
A buď 2x tohle: http://www.roundsolutions.com/shop/products/en/OEM-GSM-GPS-Solutions/HSPA-Modem/GTM661W-PCIe-MiniCard-Half-Size-%E2%80%93-3G.html
Nebo, lépe, na ty dvě LAN připojení připojil ty modemy!

Necháš si napsat - nebo si napíšeš - softík, který bude stahovat data do logu a ten log si budou ty firmy moct stahovat.
Případě ho přímo z toho zařízení můžeš odesílat e-mailem.
Napsal jsem to dostatečně srozumitelně?

Petr_Svetr

Re:2xWAN , ale trochu jinak
« Odpověď #6 kdy: 16. 03. 2012, 14:36:55 »
IMHO od zakladu spatna myslenka - drbani levou rukou za pravym uchem.
K tomu cidlu pripojit bud miniPC (trochu luxus), nebo klidne nejaky Arduino atd a v pravidelnych intervalech hodnoty nacitat z cidel a sypat to do DB (resp. RAMky) - jako bonus budou mit navic i historii. Potom se muze pripojit klidne 100 klientu i pres gumu od trenek a zadny problem nebude.
Pokud to cidlo neumoznuje soubezne pozadavky, tak jine reseni ani neni.

zazzi

Re:2xWAN , ale trochu jinak
« Odpověď #7 kdy: 16. 03. 2012, 15:52:19 »
dej si tam webcam :)

red

Re:2xWAN , ale trochu jinak
« Odpověď #8 kdy: 19. 03. 2012, 10:15:14 »
To: kapitámRUM : díky, dát tam obrácenej router mě nějak nenapadlo. Šikovný. Pošpekuluju a otestuju. Dík.

to: Pert_svetr : naprosto s tebou souhlasim. Nejsem autorem. Navrhovalo se řešení s Ethernet/RS485 převodníkem od Papoucha, které by po upravě firmware tohle umělo. Data by byla k dispozici v XML. Používaj to  teploměrů a funguje to.

zazzi: tohle neni manometr, nemá to ručičku/číselník...  ale dík za podnětný názor.

Celkově je ještě jedno řešení, které by fungovalo. Dát tam převodníky dva a připojit je na stejné svorky. Pokud nebudou fungovat, tj. požadovat data, současně, tak to bude fungovat. A split se zajistí timeouty s prvočísly. Pokud nastane situace, že se setkají, nepojede ani jeden, spadne to na timeout a za x vteřin to zkusí znova.

Ale vzhledem k politice asi zvítězí varianta přidání ještě jednoho rozhraní k měřáku ( ku podivu to jde), takže jedna firma pojede po RS485 a druhá po RS232 a bude po zadeki.

Děkuji za rady