Debian Lenny na flashdisku

Alf

Debian Lenny na flashdisku
« kdy: 16. 04. 2010, 12:37:40 »
Zdravím,

zajímají mě Vaše zkušenosti s provozem Linuxu na flashdisku. Provozoval jsem nějakou dobu Debian Lenny na flashce, ale neměl jsem s tím zrovna nejlepší zkušenosti. Skoro při každém výpadku elektřiny se FS poškodil, řešil jsem to pomocí UPS. Chvíli to fungovalo, ale zničeho nic se poškodil - remount to RO a FS opět poškozen. PC obsahuje i jeden disk, který slouží pouze jako síťový disk s minimálním přístupem, tudíž většinu času "spí". Z tohoto důvodu jsem také systém dal na flashdisk, úspora elektriky hraje roli :). Přemýšlím, jestli nemám systém nahodit na disk, když s flashdiskem mám problémy. Také je možné, že jsem jen v Debianu nenastavil něco, co jsem měl a proto mám tyto problémy, prakticky jsem ho tam nainstaloval jako na klasický disk. Jak to vidíte? Co je lepší pro úsporu? (O výkon nejde, za celou dobu PC zvládalo vše na jedničku). Předem díky.


Alf

Re: Debian Lenny na flashdisku
« Odpověď #1 kdy: 16. 04. 2010, 17:41:00 »
Četl jsem, že flash disk má max 100 000 zápisů na jednu fyzickou jednotku, může to být velký problém při použití flashdisku jako systémový disk?

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Debian Lenny na flashdisku
« Odpověď #2 kdy: 17. 04. 2010, 13:18:01 »
Zdravím,

Debian na flashce jsem nezkoušel, docela dlouho jsem využíval jako přenosný systém Slax. Bohužel i na něm jsem zaznamenal podobné problémy, jaké popisujte při výpadku proudu, nebo náhlém restartu. Po takové akci už většinou systém nenastartoval  >:(

Nicméně zjistil jsem, že je lepší vytvořit si bootovatelné CD Slaxu a pokud možno mít všechny programy na něm, a na flasce jen uživatelská data a konfigurace, popřípadě dodatečně získané moduly. Což minimalizuje jednak čtení/zápis na flash disk a jednak i riziko kolapsu systému po výpadku proudu nebo restartu.

Phokz

Re: Debian Lenny na flashdisku
« Odpověď #3 kdy: 17. 04. 2010, 22:19:55 »
Debian obsahuje balík live-helper, pomocí kterého si sestavíte image flash disku na míru Vašim potřebám. Pokud potřebujete persistent storage, připojíte si home buď z druhého oddílu flashky, nebo ze sítě.

Alf

Re: Debian Lenny na flashdisku
« Odpověď #4 kdy: 18. 04. 2010, 10:22:09 »
Ano, o tom vím. Nicméně, pokud se nepletu, tento nástroj slouží pouze k sestavení live distra (ať už na cd nebo zmíněnou flashku). Každopádně s tím problém nemám. Problém je s dlouhotrvajícím provozem systému z flashky.


Sten

Re: Debian Lenny na flashdisku
« Odpověď #5 kdy: 18. 04. 2010, 15:41:46 »
Mám Debian a Ubuntu Server na flash discích (přesněji Compact Flash kartách v IDE a SATA řadičích na několika různých routerech), nikdy se mi to nerozbilo. Používám ext2 s nastavenými featurami ext3, resp. ext4 (podle toho, co zvládá jádro), ale bez žurnálu, to připojuji RO a to, co se potřebuje měnit (logy, tmp, var run, ...) připojuji jako RAM disk. Vždycky při výpadku proudu (včetně omylem vypnuté UPSky u jednoho routeru) automaticky po zapnutí proudu naběhlo napoprvé a bez problémů.

Druhá možnost by byla použít YAFFS2, používá to Google Android a zdá se, že to funguje dobře. Ale to jsem nezkoušel.