Jakou grafickou kartu pro Linux?

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Jakou grafickou kartu pro Linux?
« kdy: 06. 01. 2012, 22:18:55 »
Dá se nějak jednoznačně doporučit grafická karta vhodná pro Linux (nvidia nebo ati)? Jaká je s novým notebookem lepší pro linux? Chci to mít také pro windows na hry.

Momentálně mám ATI radeon 4650 a pod Linuxem není zrovna bez problémů. Ty ovladače fglrx stojí za prd. Tak by mě zajímalo, jestli je obecně nvidia na Linuxu lepší volba než ati a proč. Nebo to záleží na konkrétní grafice.
« Poslední změna: 08. 01. 2012, 16:24:02 od Petr Krčmář »


a

Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #1 kdy: 06. 01. 2012, 22:34:18 »
pokud kupujete novy ntb doporucuji urcite nvidii, narozdil od ati podporuje nejnovejsi xserver, nema problemy s gnome 3 a je mozne ji pouzivat k akceleraci prehravani hd videi(nemluve o vykonu her ve wine, kde je rozdil imho dost velky). Na druhou stranu pokud nemate potrebu hrat hry pod wine a vystacite si s use-friendly distribucemi jako *ubuntu nebo debian,kde vam nebudou cpat nejnovejsi xorg, muzete pravdepodobne nakupem ati par korun usetrit.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #2 kdy: 07. 01. 2012, 02:02:55 »
Já osobně jsem také pro nVidii, jejich ovladače jsou prostě lepší. Vždycky jednou za čas zkusím ATI, a není to prostě ono.

Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #3 kdy: 07. 01. 2012, 09:38:16 »
GK od Nvidia - mají opravdu dobře udělaný ovladač, mnoho repozitáře pro mnoho distribucí. Pokud se nechceš obtěžovat s instalací zvol rozhodně tuto variantu..
GK od AMD - mohou nastat problémy s instalací ovladače, ale i u nejnovějšího hw, jsem GK dokázal pomocí bínárního ovladače rozchodit...
Subjektivně: doby kdy byl ovladač od AMD špatný jsou dávno pryč.  Osobně hodnotím ovladače od AMD jako lepší, i co do výkonu...
Jinak u starších karet bez problému fungují otevřené ovladače tzn Radeon HD a Nouveau a to včetně akcelerace videa + desktopu...

Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #4 kdy: 07. 01. 2012, 10:23:29 »
doby zlych ovladacov od ATi mozu byt prec, ale urcite ta doba podpory je OMNOHO kratsia ako u nVidie (napriklad este stale robia drivere na moju geforce4600ti, ale na ATi x1650 (2006 top model) uz zdaleka nie)


xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #5 kdy: 07. 01. 2012, 10:50:41 »
Třeba při odhlašování nebo načítání okenních nabídek to dělá různé artefakty. Kromě toho po instalaci fglrx přestalo fungovat GNOME. Nejde se do toho vůbec přihlásit. Při přihlášení zůstane vidět jenom prázdná plocha a jinak nic. Po odinstalaci fglrx to zase funguje.

Mám několik okenních manažerů včetně KDE, LXDE a několik dalších a všechny kromě GNOME fungují. Nevěděl by někdo, co s tím?

xmms

  • ***
  • 151
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #6 kdy: 07. 01. 2012, 10:59:24 »
A ještě jsem při procházení stránek amd a nvidia zjistil jednu příšernost. Zatímco nvidia má ovladače na windows, linux, mac, freebsd, solaris, tak ati má pouze pro windows a linux. A navíc v tom linuxu tak nějak mizerně fungující.

Budu si chtít nainstalovat freebsd a učit se s tím zacházet, takže tam budu bez ovladače?

w4rr10r

Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #7 kdy: 07. 01. 2012, 11:43:01 »
UTFG. "FreeBSD systems have the same open-source support for Radeon hardware as Linux..."

Svobodné ovladače pro GPU od AMD jsou lepší, ale furt ne ideální (3D, správa napájení). Pokud člověk chce proprietární ovladač (typicky kvůli 3D), pak je lepší nVidia (delší podpora, lépe se to kamarádi s GNOME Shellem atp.), ale ani to není ideální, třeba já mám dlouhodobé potíže s tím, že to kecá systému do nastavení DPI (a podobných obskurních chyb se může najít víc), a občas drhne aktualizace systému.

Neviditelný

Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #8 kdy: 08. 01. 2012, 03:54:18 »
Kdybyste nevyžadoval herní výkon, pak jednoznačně Sandy Bridgeovou Intelku. Intel v poslední době docela pohnul s vývojem ovladačů, které jsou opensource a plně staví na DRM architektuře jádra, jako bonus je práce na SNA a Galmor.

Co se nVidia vs. AMD týče, zde se radí těžko. S AMD/ATI na Linuxu moc zkušeností nemám, ale co si vzpomínám, nebyl to až takový horor, jak leckdo popisuje, jen bylo tu a tam třeba něco ručně patchnout kvůli (ne)podpoře nových jader a podobně. Pro nVidii hovoří častější aktualizace a včasná podpora pro nejnovější jádra a X.Org, předpokládám, že VDPAU (rozhraní pro akceleraci dekódování videa na GPU) bude také použitelnější než XvBA. Na stranu druhou mají ovladače nV pár notoricky ignorovaných bugů a pokud na nějaký natrefíte, technická podpora na fórech není zrovna hvězdná. Lahůdkou jsou pak technologie jako Optimus, které na Linuxu nefungují a nějakou dobu fungovat nebudou - notebooku s podobnou vychytávkou se vyhněte obloukem. V tomto směru jsou dvojgrafikové notebooky s čipy ATI lepší.

Sám mám Linux na notebooku s nVidií už třetím rokem a nijak výrazně si stěžovat nemohu. Co fungovat má z velké většiny funguje, zažil je (zažívám) pár nepříjemných bugů, ale většinou nejde o nic zásadního (např. musím při přehrávání Full HD videa ručně přehodit PowerMizer na plný výkon a zpět, jinak se video zle trhá a podobné hovadinky). Chcete-li pod Widlemi smysluplně něco hrát a zároveň v Linuxu netrpět, mašina s nVidií určitě není špatná volba.

Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #9 kdy: 08. 01. 2012, 12:50:15 »
Tak, neviem ako na notebooku, ale na desktope som ziadne nenormalne bugy nepobadal, co sa herneho vykonu tyka tak sice je to trosku slabsie ako na Win, ale hram si tu hry spokojne (cez wine Portal2, WoW atd.)

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jakou grafickou kartu pro linux
« Odpověď #10 kdy: 08. 01. 2012, 13:18:23 »
Já mám s nViidii jednoznačně nejlepší zkušenosti - narozdíl od ATI, nebo Intelu. Pravda má svoje mouchy - propertiální ovladač, funkční jen pro jedno jádro, tedy nutnost reinstalace ovladče při aktualizaci jádra, atd.. Zas na druhou stranu se mi zdá, že výkonově jsou tyhle karty asi na Linuxu nejlepší (i když mohlo by to být ještě lepší, oproti Widlím to pořád není ono).

S Atinama jsem měl problémy vždycky. Nejčastěji najít vhodný ovladač a to hlavě pro novější distra. Kolikrát se ji třeba podařilo rozběhat, i náročnější gr. operace (jako třeba přehrávání videa) fungovaly velmi slušně, ale hw. akcelerace prostě nefungovala :-(

No a karty od Intelu? Alespoň pro mě noční můra.... (I když jak jsou na tom ty novější, to fakt už nevím, protože jsem už dobrýho půl roku žádnou nepotkal) 

w4rr10r

Re:Jakou grafickou kartu pro Linux?
« Odpověď #11 kdy: 08. 01. 2012, 17:40:35 »
Jinak pokud bych měl shrnout své zkušenosti, tak:

Intel
  • svobodný ovladač naprosto v pohodě (Intel HD a X3100) hned po instalaci systému, funguje 2D i kompozitní efekty, je to stabilní... až na pár detailů (potíže s efektem rozmazání v KWinu) si nestěžuju

AMD
  • svobodný ovladač ve 2D prostě funguje, kompozitní desktop není problém, správa napájení a výkon ve 3D za moc nestojí, ale nepotřebuju je
  • proprietární ovladač má slušný výkon ve 3D, měl by umět správu napájení a používám ho bez potíží, ale můžou se objevit chyby (GNOME Shell je klasický případ) a podpora výrobce není nejdelší

nVidia
  • svobodný ovladač je (a ještě dlouho bude) ve vývoji, funguje jenom 2D, všechno ostatní je o hubu
  • proprietární ovladač má dlouhou dobu podpory, je stabilní, má asi nejlepší výkon ve 3D, VDPAU funguje ukázkově... ALE občas se vyskytne nějaká nepříjemná chyba (viz např. to s DPI výše), aktualizace nejsou úplně vždycky v pohodě a se standardními věcmi jako XRandR nebo KMS je lepší moc nepočítat.

Takže osobně uvažuji jen Intel (na desktopu případně AMD) se svobodnými ovladači a pro nějaké nasazení, kde by to výkonově nestačilo, bych bez velkého nadšení zvolil nVidii.

Zappir

Re:Jakou grafickou kartu pro Linux?
« Odpověď #12 kdy: 09. 01. 2012, 00:11:27 »
Moja ATIcka 4550ka ma pod linuxom velke problemi, ked budem kupovat novy NB tak jednoznacke sa ATI a celemu AMD oblukom vyhnem. To uz racej Intel ak nebudu peniazky na nVidiu

Pavel 'TIGER' Růžička

Re:Jakou grafickou kartu pro Linux?
« Odpověď #13 kdy: 09. 01. 2012, 00:26:00 »
Co se týká desktopu, tak u mne vede nVidia již kvůli zmíněnému .... ale co se týká notebooku, tak tam mám nejraději intel, už kvůli tomu, že nejméně topí.

Re:Jakou grafickou kartu pro Linux?
« Odpověď #14 kdy: 09. 01. 2012, 00:41:54 »
Okamžikem, kdy mi moje ATI shořela a přešel jsem na Nvidii, jsem přestal vnímat, že vůbec nějaké ovladače existují (neřeším problémy s okny v KDE vykreslovanými vzhůru nohama, blikání openGL oken, ...). Ubuntu si prostě stáhne balíček s proprietálním ovladačem a vše funguje out of the box. Neboli pokud nevyžadujete striktně, aby veškerý software ve vašem NTB byl opensource, tak bych bral Nvidii.