Linux - klávesové zkratky

Fonadius

Linux - klávesové zkratky
« kdy: 28. 11. 2011, 18:48:13 »
Pěkný večer všem,
prvně se omlouvám, pokud jde můj dotaz bez větších problémů vygooglit, ale asi jsem nevymyslel vhodné heslo, pod kterým hledat.
Asi před měsícem jsem si začal vážněji pohrávat s linuxem a poměrně mě svým přístupem a možnostmi nadchnul. Jediné s čím se ukazuje, že si nedokážu poradit, jsou klávesové zkratky. Nemyslím teď nastavování klávesových zkratek, ale spíš jejich obecné chování. V podstatě mám dva hlavní problémy:
1. Ve win jsem si zvykl, že klávesové zkratky (alespoň ty základní jako alt+F4, ctrl+shift+esc, alt+tab...) fungují všude, tzn. nestávalo se mi, že by mi je jakákoliv aplikace odchytávala. Naproti tomu, když v linuxu rozjedu fullscreen aplikaci, všechny zkratky okamžitě přestávají fungovat, takže při zamrznutí aplikace se z ní nemám moc jak dostat.
S přechozím problémem bych se asi dokázal, i když s poměrně velkým nepohodlím, vyrovna pomocí ctrl+alt+F3 (která jediná mi většinou funguje) a ukončení problémového programu přes terminál. Nicméně chování více-klávesových zkratek opravdu nechápu. Což je můj druhý problém.
2. Pokud zmáčknu shift + alt + třeba šipku nahoru čekám, že systému a aplikaci bude ukradené v jakém pořadá jsem alt a shift zmáčknul a bude to prostě považovat za shift+alt+šipka. Z nějakého důvodu ale kombinace o více než dvou klávesách příliš dobře nefungují. Například v Netbeansech je poměrně příjemná zkratka ctrl+alt+šipka nahoru/dolu pro posun řádku v kódu. Bohužel se mi ji v linuxu ještě ani jednou nepodařilo použít. Buď to systém pochopí jako kombinaci shift + šipka, takže označuje text, nebo jako kombinaci alt+šipka a preskakuje mezi plochami (prenestavil jsem si pohyb mezi plochami na alt+šipka).
Je možné nějak klávesovým zkratkám domluvit, nebo se s tím budu muset pod linuxem smířit?
Ještě jsem zapomněl doplnit, že používám Fedoru 16 s Gnome 3. Stejné chování jsem ale pozoroval i ve Fedoře 15 a v Ubuntu 10.10 - 11.10.
Díky za jakoukoliv odpověď.
P.S. Prozradí mi někdo jaká je správná odpověď na ověřovací otázku: "Každý... tahá pilku.:"


kozec

Re: Linux - klávesové zkratky
« Odpověď #1 kdy: 28. 11. 2011, 19:13:25 »
1. Sudim len z pozorovania, ale povedal by som, ze zalezi od Window Managera a jeho nastaveni. Niektore fullscreen aplikacii davaju vsetky vstupy, niektore (napr. Compiz) si nechavaju prednost.

2. Toto sa mi stavalo, ked som este pouzival alt+shift na prepinanie rozlozenia klavesnice. Vo chvili, ako je zatlaceny alt+shift naraz, vyvola sa prehodenie klavesnice a druha zo stlacenych klaves sa viac neriesi. Zial, na ine riesenie, nez je zmena kombinacie pre zmenu rozlozenia som neprisiel.

3. Chvilku