Má smysl použít 64bitový systém?

_ROMEO_

Má smysl použít 64bitový systém?
« kdy: 09. 04. 2010, 14:15:02 »
Manzelka si koupila novy notebook a chci ji nainstalovat Ubuntu. Ma to 3GB pameti a ja uvazuju, jestli ji tam mam dat 64bitovy system nebo ne. Z hlediska pameti je to jedno, ale otazka zni, jestli mi to vlastne neco prinese. 64bit jsem zkousel naposled asi pred trema rokama a bylo tam vic problemu nez vyhod. Treba problemy s Flashem a tak. Jak to vypada dneska?
« Poslední změna: 09. 04. 2010, 14:20:49 od Petr Krčmář »


Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #1 kdy: 09. 04. 2010, 14:31:48 »
Nemyslím si, že 64bitový systém přinese něco lepšího, než 32-bitový, na druhou stranu nevidím důvod, proč ho nepoužít. Problémy s Flashem a Javou už byly vyřešeny, takže u všech běžně používaných aplikací by neměl být problém.

Pokud však hodláte instalovat a používat nějaký proprietární software třetích stran, můžete narazit na problémy, že půjde o 32-bitový build, který bude potřebovat 32-bitové knihovny.

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #2 kdy: 09. 04. 2010, 17:07:37 »
Nemyslím si, že 64bitový systém přinese něco lepšího, než 32-bitový, na druhou stranu nevidím důvod, proč ho nepoužít. Problémy s Flashem a Javou už byly vyřešeny, takže u všech běžně používaných aplikací by neměl být problém.

Pokud však hodláte instalovat a používat nějaký proprietární software třetích stran, můžete narazit na problémy, že půjde o 32-bitový build, který bude potřebovat 32-bitové knihovny.

Ahoj, nemyslím se, že by to byl problém, který se nedá časem vychytat. Já sám používám 64bitovou architekturu na UBUNTU 10.04 Lucid Lynx a předtím v Keramicu. Využívám systému maximílně a provádím i testy systémů Linux. Je pravdou, že se občas na něco narazí v čem zrovna 64bit není kompat., ale vše se dá obejít... ;) Já v 64bitu budoucnost rozhodně vidím. Myslím, že to je jen strach a předsudky co uživatele drží zůstat u klasiky :) To samé bylo s Flashem...mnoho předsudků, ale v době, kdy Flash ovládá nejen internet to ani jinak nejde, než tak že Linux vytvoří podporu, která mu dlouho chyběla v kvalitním provedení. To samé je i architekturou 64bitovou. Toto je tedy můj názor  ;)

http://linuxlex.tym.cz

Sten

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #3 kdy: 09. 04. 2010, 18:20:25 »
64-bitový systém je rychlejší za cenu vyšší spotřeby paměti. Prakticky všechny ostatní problémy (Flash, Java) už byly vyřešeny (ve Windows je situace jiná kvůli ovladačům)

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #4 kdy: 09. 04. 2010, 18:25:09 »
Manzelka si koupila novy notebook a chci ji nainstalovat Ubuntu. Ma to 3GB pameti a ja uvazuju, jestli ji tam mam dat 64bitovy system nebo ne. Z hlediska pameti je to jedno, ale otazka zni, jestli mi to vlastne neco prinese. 64bit jsem zkousel naposled asi pred trema rokama a bylo tam vic problemu nez vyhod. Treba problemy s Flashem a tak. Jak to vypada dneska?

Rozhodně si myslím, že to význam má. Jak tady psal Sten, je to rychlejší a věž tomu, že velice ZNATELNĚ. Pokud by ti cokoli dělalo problém, napiš na můj mail a nebude problém ti poradit. Nebo jsou na mě kontakty na http://linuxlex.tym.cz/kontakt.html


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #5 kdy: 09. 04. 2010, 18:48:13 »
Tusim jsem nekde cetl, ze 64 bitovy system sezere vic mista v pameti a na disku (muze to nekdo potvrdit nebo vyvratit?). Ten disk by asi dnes moc nehral roli, i kdyz obcas se kazdy bajt hodi, ale ta pamet mozna ano. 64 bitu muze prinest narust vykonu u nekterych pametove nenazranych aplikaci. Z toho ale na notebooku s 3 GB pameti asi moc na vetvi nebudete. A porad jeste asi existuje riziko, ze si s necim zadelate na problemy, ktere jeste moc nebyly vyreseny, mozna treba ovladace grafiky a podobne veci, se kterymi se lide kolikrat rozciluji i na 32 bitech.

PCnity

  • *****
  • 685
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #6 kdy: 09. 04. 2010, 19:45:46 »
Uz 4 - 5 rokov pouzivam only 64 bitove systemy, pocinajuc Gentoo a teraz Ubuntu na desktope/notebooku az po Debiany na Serveroch.

Uz to budu aspon 2 roky co som si uz ani neuvedomujem ze je to amd64 arch nakolko vsetko ide ako ma bez toho aby mi davalo najavo ze mam nieco ine ako je treba. A ked nejaka aplikacia velmi ziada 32b libs, vacsinou staci aptitude install ia32-libs :)

LinuxLex1

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #7 kdy: 09. 04. 2010, 23:18:39 »
Tusim jsem nekde cetl, ze 64 bitovy system sezere vic mista v pameti a na disku (muze to nekdo potvrdit nebo vyvratit?). Ten disk by asi dnes moc nehral roli, i kdyz obcas se kazdy bajt hodi, ale ta pamet mozna ano. 64 bitu muze prinest narust vykonu u nekterych pametove nenazranych aplikaci. Z toho ale na notebooku s 3 GB pameti asi moc na vetvi nebudete. A porad jeste asi existuje riziko, ze si s necim zadelate na problemy, ktere jeste moc nebyly vyreseny, mozna treba ovladace grafiky a podobne veci, se kterymi se lide kolikrat rozciluji i na 32 bitech.

Ahoj, ano paměť to opravdu trošku žere, ale nebál bych se. Na mém soukromém notebooku mám také 3G a není problím u 64bitu. Vše běží jak má. Testy tady dělám na dost rozdílnách stojích, ale zatím vše šlape skvěle. Prozatím se mi nepovedl žádný konflikt ovladačů a HW. Ale ano...audio a integrovaný mikrofon u novějších např. Acerů...to je problém, ale to bych řekl, že je pouze otázka času. ;)

http://linuxlex.tym.cz

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #8 kdy: 09. 04. 2010, 23:23:48 »
On sice 64bit žere o kousek víc paměti, ale je to zanedbatelné. Většinu paměti stejně dneska software spotřebuje na data (cache prohlížeče, rozbalené fotografie v GIMP a podobně), takže mírně narůstá jen malá část kódu v paměti.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #9 kdy: 10. 04. 2010, 15:05:05 »
Jo, jenze ziskate neco pouzitim 64 bitu na stroji s 3GB pameti? Prinese to aspon pozorovatelny narust vykonu, aby reseni pripadnych problemu stalo za tu namahu? A potrebuje nekdo tu trochu vykony zrovna na notebooku?

Kollman

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #10 kdy: 10. 04. 2010, 17:07:20 »
Jo, jenze ziskate neco pouzitim 64 bitu na stroji s 3GB pameti? Prinese to aspon pozorovatelny narust vykonu, aby reseni pripadnych problemu stalo za tu namahu? A potrebuje nekdo tu trochu vykony zrovna na notebooku?

Výkon se ti zvýší o dost jak tady i myslím psal LinuxLex. Já mám 3G Acer a 64bit arch. systém a opravdu je to znatelný nárůst. Nechápu jen o jakých problémech a námaze zde píšete. Máme nainstalovaný 64bit na asi 15 noťasích a nikde žádný problém nebyl. Co máš na mysli s tou námahou?

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #11 kdy: 11. 04. 2010, 12:12:25 »
Jo, jenze ziskate neco pouzitim 64 bitu na stroji s 3GB pameti? Prinese to aspon pozorovatelny narust vykonu, aby reseni pripadnych problemu stalo za tu namahu? A potrebuje nekdo tu trochu vykony zrovna na notebooku?

Nechápu jen o jakých problémech a námaze zde píšete. Máme nainstalovaný 64bit na asi 15 noťasích a nikde žádný problém nebyl. Co máš na mysli s tou námahou?

No dobre, tak rekneme potencialnimu riziku namaze. S 64 bity byvaly trochu nekdy problemy. Ale zda se, ze uz asi moc ne.

nazir

  • ***
  • 110
  • Veni, vidi, discessi.
    • Zobrazit profil
    • hic sunt elephanti
Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #12 kdy: 11. 04. 2010, 16:13:48 »
Zvláštní.  64bit systémy (původně XP, upgradováno na mandrake, debian) používám na laptopech i desktopu nějakých pět let a žádných zásadních problémů (snad krom zlobivých, nebo zpočátku neexistujících pluginů do browseru a neexistujících ovladačů pro XP, které ale stejně šly z disků pryč) jsem si nevšiml...
Nevidím důvod na 64bit hardware používat 32bit systém...

Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #13 kdy: 11. 04. 2010, 16:48:13 »
Jo, jenze ziskate neco pouzitim 64 bitu na stroji s 3GB pameti? Prinese to aspon pozorovatelny narust vykonu, aby reseni pripadnych problemu stalo za tu namahu? A potrebuje nekdo tu trochu vykony zrovna na notebooku?

Nechápu jen o jakých problémech a námaze zde píšete. Máme nainstalovaný 64bit na asi 15 noťasích a nikde žádný problém nebyl. Co máš na mysli s tou námahou?

No dobre, tak rekneme potencialnimu riziku namaze. S 64 bity byvaly trochu nekdy problemy. Ale zda se, ze uz asi moc ne.

Jardo věř, že slova "už asi moc ne" jsou stále silná  ;D Opravdu je vše OK na 32bit je problémů stejně jak na 64bit. Ale je pravda, že záleží především na přesvědčení uživatele. Někdy za to stojí riskovat a vyzkoušet to. Pokud máš možnost nějakého jiného PC na testy, počkej na ostrou dist. UBUNTU 10.04 a vyzkoušej to z čistí instalace. Třeba nebudeš potom tak skeptický.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Má smysl použít 64bitový systém?
« Odpověď #14 kdy: 12. 04. 2010, 07:37:12 »
Citace
Jardo věř, že slova "už asi moc ne" jsou stále silná  ;D Opravdu je vše OK na 32bit je problémů stejně jak na 64bit. Ale je pravda, že záleží především na přesvědčení uživatele. Někdy za to stojí riskovat a vyzkoušet to. Pokud máš možnost nějakého jiného PC na testy, počkej na ostrou dist. UBUNTU 10.04 a vyzkoušej to z čistí instalace. Třeba nebudeš potom tak skeptický.

Tak treba jo. Az nekdy budu delat novou instalaci, ale urcite ne Ubuntu. Ted mam Debian a bezim mi na P 4 po te, co jsem ho tam presypal ze stareho P III. Urcite to bylo mene prace, nez to cele preinstalovat. ;)