TeX česky

MilanČ

TeX česky
« kdy: 15. 11. 2011, 12:48:29 »
Zdravím všechny, a prosím o radu:
Píšu česky, zadávám csplain a výsledek je nečeský. V debianu mám instalované všechny možné balíčky. Různé tary od Olšáka mi nejdou nainstalovat pomocí apt-g...  "balík neexistuje". Synapticem to také nejde. Ony se ty fonty mají asi jen někde rozbalit, že? Nevíte náhodou kam všude?
Děkuji, MilanČ.


Mr. Jarda

Re: TeX česky
« Odpověď #1 kdy: 15. 11. 2011, 17:45:35 »
1. Doporučuji nainstalovat TeXLive, je to TeXová distribuce se všemi fonty a balíčky. Má vlastní instalátor, doporučuji to hodit někam do /usr/local, má to přes 1 GB, ale nemusí se skoro nic řešit.

2. Vstupní kódování pro csplain je ISO-8859-2.

3. Po nainstalování čehokoliv do adresářového stromu TeXu $TEXMF je nutné spustit příkaz texhash, obnoví se seznam souborů v $TEXMF.

Luinar

Re: TeX česky
« Odpověď #2 kdy: 16. 11. 2011, 01:32:04 »
Kdyz uz tady padla tato otazka, chtel bych se pri te prilezitosti zeptat, jestli neni v dnesni dobe lepsi pouzivat variantu s babel (a pomoci inputenc libovolne kodovani) misto cstexu a cslatexu?

Mr. Jarda

Re: TeX česky
« Odpověď #3 kdy: 16. 11. 2011, 11:29:37 »
Osobně si myslím, že momentálné je nejlepší používat jako základ pdftex a nad ním sadu maker ConTeXt (http://wiki.contextgarden.net/Main_Page). Je to hodně podobné LaTeXu, ale je mnohem snadněji přenastavitelné, takže růžové nadpisy se zelenýma hvězdama nejdou žádný problém. Jediná vada na kráse ConTeXu je, že jeho vývoj probíhá dost živelně a momentálně jeho autoři v nové verzi nasadili luatex a občas mě v tom něco dost potrápí :P

michal.h21

Re: TeX česky
« Odpověď #4 kdy: 16. 11. 2011, 12:09:35 »
Při použití moderní instalace TeXu (od TeXlive 2009 výš), není důvod používat cslatex a csplain se dá také nahradit (ale plain nepoužívám a možná se mýlím).

V latexu funguje dobře babel, pro xelatex polyglossia. Pokud nepotřebujete balíčky podporující jen pdflatex, používal bych v dnešní době jen xelatex nebo lualatex, pracuje se v nich mnohem líp s fonty, mají vylepšenou podporu pro matematiku atd.

Pro plain xetex nebo luatex mi funguje následující příklad:

Kód: [Vybrat]
\input ifluatex.sty
\ifluatex
\input luaotfload.sty
\fi
\uselanguage{czech}
\font\myfont= "Liberation Serif" at 12pt
\myfont
\frenchspacing

Sem přijde text dokumentu
...
\bye

Oba enginy podporují systémové fonty, jejich seznam si můžete vytisknout příkazem fc-list. V případě luatexu  je třeba volat balíček luaotfload.sty, aby kód fungoval i pod xetexem, musíme ho dát do podmínky \ifluatex ... \fi. Dokument musí být v kódování utf-8.


MilanČ

TeX česky
« Odpověď #5 kdy: 23. 11. 2011, 21:21:16 »
Děkuji za vaše odpovědi a rady. Po mnoha problémech s instalací a před tím i s pochopením, kde a jak získat celý balík TeXu, mi čeština už funguje. Chce to ale opravdu mít nastavené kódování iso.. místo utf.., aby mi fungoval csplain.
     ...tak vědět ještě, jak zprovoznit hezky česky pdftex?
Díky, mějte se, MilanČ.