Automatické vypnutí disku při bootu

Automatické vypnutí disku při bootu
« kdy: 28. 10. 2011, 15:41:23 »
Ahoj,
koupil jsem si do notebooku SSD pro systém, místo DVD-ROM mam modul pro 2. disk (datový - filmy, hudba...). Distribuce Archlinux s KDE.
Chtěl bych, aby se kvůli spotřebě a hluku roztáčel datový disk jen když potřebuji. Pomocí hdparm  nastavím během bootu v rc.local
Kód: [Vybrat]
#Spindown disku po 10ti min (obecně)
hdparm -S120 /dev/sdb
#Následný okamžitý spindown
hdparm -y /dev/sdb
Disk se nastaví a následně vypne, problém je v tom, že při nabíhání KDE se opět roztočí (vypínání po dalších 10ti min funguje). Vypnul jsem v nastavení veškeré automatické připojení disku při zasunutí/přihlášení/připojení a nemá to vliv.
Disk mountuji přes fstab
Kód: [Vybrat]
/dev/sdb1 /media/Data ext4 defaults,noauto,noatime,users 0 0
Lze nějak vypnout roztáčení disku při startu KDE? Popř. nějaké další rady a tipy? :)


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #1 kdy: 28. 10. 2011, 17:28:11 »
A co na tom vypnutem disku mate? Jestli je tam treba /home, tak KDE se urcite domaha nejakych souboru. Asi by pomohlo, kdybyste sem hodil fstab s par komentari, co je co.

Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #2 kdy: 28. 10. 2011, 17:37:12 »
Vždyť píšu, že na tom datovém disku mam filmy a hudbu, nic co by KDE muselo mountovat :) Výpis z fstab pro disk jsem taky uvedl v předchozím příspěvku (jen jsem upravil rozpoznání podle UUID), celý fstab vypadá následovně:
Kód: [Vybrat]
#
# /etc/fstab: static file system information
#
# <file system> <dir>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
tmpfs           /tmp    tmpfs   nodev,nosuid    0       0
#root
/dev/sda1 / ext4 discard,defaults,noatime 0 1
#swap
/dev/sda2 swap swap discard,defaults,noatime 0 0

#Data
/dev/disk/by-uuid/611e1064-982f-4905-913d-7eecf380b05d /media/Data ext4 noauto,defaults,noatime,users 0 0

#

Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #3 kdy: 28. 10. 2011, 17:50:35 »
Jen tak od boku - nebude u toho startu KDE problem s Nepomukem/Strigi/Akonadi? Tedy indexace nake db?

Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #4 kdy: 28. 10. 2011, 20:10:23 »
Nepomuk a Strigi mam odinstalovaný a zrušený, ale díky za tip. Ještě bych dodal že i když se ten disk při startu nepřipojí, tak se roztočí. V diskusi u Gentoo jsem našel, že power manager "šahá" na hdparm - tim by to mohlo bejt, bohužel PowerDevil u kterého to řešili tu pravděpodobně nemam.


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #5 kdy: 28. 10. 2011, 20:25:50 »
Co zkusit nastavit auditing? Jestli to spravne pochopuju, tak by se z logu melo dat precist i to, ktery program k datum pristupoval. Jen to chce vymyslet, na co vlastne ten auditing nastavit. Kandidatem by asi byly /media/Data  a /dev/sdb1 (pokud to jde nastavit i na zarizeni).

Priklad napr. zde: http://www.cyberciti.biz/tips/linux-audit-files-to-see-who-made-changes-to-a-file.html

Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #6 kdy: 30. 10. 2011, 16:09:51 »
Ahoj,
zkusil jsem ten audit, ale nic to nezaznamenalo.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #7 kdy: 30. 10. 2011, 16:42:01 »
A kdyz tam vlezes rucne a treba otevres soubor v editoru, tak to neco zaloguje?

BTW, treba se KDE nejak pta systemu, co ma kde za disky a na disk vubec neleze. A hloupe se pri tom roztoci uspane disky. Treba by stacilo do autostartu KDE dat vypnuti disku pomoci hdparm. Hdparm by ale musel byt suid, urcite to bude chtit prava admina.

Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #8 kdy: 30. 10. 2011, 17:46:11 »
Treba by stacilo do autostartu KDE dat vypnuti disku pomoci hdparm. Hdparm by ale musel byt suid, urcite to bude chtit prava admina.
Přesně tak jsem to udělal a je to ok  ;)

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #9 kdy: 30. 10. 2011, 17:59:35 »
Jo v nabidce programu, ze mu chybej ikony, toho jsem si ani nevsiml ... mne zmatla ta lista toho debianu na druhem obrazku, sorry.


trubicoid2

Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #10 kdy: 31. 10. 2011, 09:41:37 »
a kdyby se pak jeste roztacel, tak jde pouzit hot-plug a proste disk odpojit, coz by slo i hned v bootovacim skriptu:
Kód: [Vybrat]
echo 1 > /sys/block/sdb/device/delete
a az bude potreba, tak ho znova pripojis takto:
Kód: [Vybrat]
echo "- - -" > /sys/class/scsi_host/host3/scan

dustin

Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #11 kdy: 31. 10. 2011, 11:31:34 »
a kdyby se pak jeste roztacel, tak jde pouzit hot-plug a proste disk odpojit, coz by slo i hned v bootovacim skriptu:
Kód: [Vybrat]
echo 1 > /sys/block/sdb/device/delete
a az bude potreba, tak ho znova pripojis takto:
Kód: [Vybrat]
echo "- - -" > /sys/class/scsi_host/host3/scan

Hezký, dík za tip.

trubicoid2

Re: Automatické vypnutí disku při bootu
« Odpověď #12 kdy: 31. 10. 2011, 11:38:18 »
neni zac, ja to delam s externim e-sata diskem na zalohy