Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s

Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s
« kdy: 11. 12. 2013, 16:49:14 »
Ahoj,
doporucili by jste mi, prosim, PCI WiFi kartu pro staricky notebook ThinkPad X61s? Muj pozadavek je aby bezproblemove fungovala pod Linuxem (idealne pod Parabola Linux, ktery nema proprietalni drivery). Mam neoficialni BIOS, ktery (doufam:-)) odstranil blacklist hardwaru.

Patral jsem po forech (hlavne http://forum.thinkpads.com) a odnesl jsem si informaci, ze karty Atheros jsou idealni. Doporucovane byli (pro muj x61s) Atheros AR9380 a AR9390 (daji se nekde sehnat?). Nikde, s vyjimkou jedne nabidky z USA na eBay, jsem je nenasel prodavat (predpokladam, ze chyba je u me - ze toto oznaceni bude oznaceni napr. cipu, ale uz ne karty??).

Mockrat diky!
« Poslední změna: 11. 12. 2013, 16:55:51 od Petr Krčmář »


brk

Re:Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s
« Odpověď #1 kdy: 11. 12. 2013, 17:11:14 »
V X61s není PCI, ale PCIe a jinak originální Intel 4965AGN funguje z mého pohledu naprosto bez problému. Nevidím důvod, proč to měnit.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s
« Odpověď #2 kdy: 11. 12. 2013, 18:04:50 »
Má slot na kartu 6 neb 3cm (rozměry odhaduju)?

Intel jsou bezprobémový (v Linuxu, nevím, jak v Thinkpadu), Atherosy bejvaj taky (resp. karty o který se stará Atheros driver).

Asi před rokem nebo dvěma jsem našel na netu obchod, ktere prodával wifi karty do notebooků. Všechno jetý, ceny 250-500, dle konkrétní karty. Nemůžu to teď najít... :-( Poznal bych to podle vzhledu stránek.

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s
« Odpověď #3 kdy: 11. 12. 2013, 18:06:56 »

Re:Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s
« Odpověď #4 kdy: 11. 12. 2013, 18:11:18 »
Mockrat diky!
Jak za opravu (jedna se mPCIe), tak za odkaz na obchod!

Karta se tam vejde i ta vetsi (asi okolo tech 6cm).


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s
« Odpověď #5 kdy: 11. 12. 2013, 18:32:05 »
Jen doplním - nikdy jsem tam nic nekupoval, takže ode mě to není doporučení, ale pouze informace, že se tenhle sortiment taky někde prodává ;-) (ale napsal jsem tam email, asi bych něco i koupil, když jsem to už našel :-) )

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s
« Odpověď #6 kdy: 12. 12. 2013, 09:23:13 »
pozor na to, že thinkpady mají v BIOSu whitelist miniPCI express zařízení, se kterými si notebook povídá. ostatní obvykle nejdou připojit = BIOS se k nim nezná. a nebo až po aktualizaci na některou neoficiální verzi, viz http://www.thinkwiki.org/wiki/MiniPCI_Express_slot

Re:Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s
« Odpověď #7 kdy: 12. 12. 2013, 09:53:47 »
pozor na to, že thinkpady mají v BIOSu whitelist miniPCI express zařízení
Myslim, ze o tom vie, viz. prvy prispevok
Mam neoficialni BIOS, ktery (doufam:-)) odstranil blacklist hardwaru.

brk

Re:Wi-Fi mPCI pro ThinkPad x61s
« Odpověď #8 kdy: 12. 12. 2013, 17:21:05 »
Myslim, ze o tom vie, viz. prvy prispevok
Mám tu jeden starší notebook od HP a v tom byla původně nějaká WiFina od Broadcomu. Jelikož s tím byly jen problémy, tak jsem tu WiFi nahradil nějakým zánovním Intelem. Karta samozřejmě nic, takže jsem tam šoupl neoficiální BIOS, který plošné blacklisty zrušil a karta začala fungovat. Bohužel notebook tu WiFinu neumí nějak korektně vypnout a ve vypnutém stavu dost žere. Za den ve vypnutém stavu totálně vymlátí baterku, která jinak udrží notebook přes dvě hodiny v provozu. S tím Lenovem může být vše OK, ale osobně bych tam nechal kartu, kterou tam dal výrobce. Karta je bezproblémová, tak nevidím moc důvod, proč riskovat.