FIT VUT vs. FI MUNI

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #30 kdy: 23. 09. 2011, 23:38:52 »
Hmmm.... děkuji všem za názory... Tak nevím, stále mám spíše smíšené pocity z obou škol. Každopádně si myslím, že ani jednou nic nepokazím. Třeba si nakonec hodím mincí a bude :)).

Jen by mne zajímala jedna věc, a to, co se probíra na FI MUNI na Aplikované informatice? Nemyslím předměty, to vím, ale jak moc je tento obor praktický (oproti Paralelním a dis. systémům) a co se očekává, že ze studenta po studiu tohoto oboru bude?


praxe

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #31 kdy: 24. 09. 2011, 09:46:38 »
efgdsfg:
Byl uz jsi nekdy v praxi? Nebo jen student, ktery neni, ktera bije? Pokud nedelas vyzkum v CERNu, nedelas formalni analyzy a verifikace nebo podobne (kolik takovych pracovnich pozic je, ze? :)), tak nemas sanci tyto veci vyuzit. Ja delam v IT vyvoji uz pres 10 let, drive jako programator, v soucasnosti jako analytik a taky vybiram kandidaty na pozice do nasi spolecnosti. Vystridal jsem uz vice firem vcetne IBM... a nikdy tyto veci nebyly potreba. Pri vyberovem rizeni davam prednost absolventum z FIT VUT a podobnych skol. Je to jakasi zaruka jejich kvality. Kdyz mi prijde na pohovor nejaky teretik z FI MUNI a podobnych skol, tak jsem na pozoru - vzdy si je prozkousim prakticky - necham jim napsat kratky program v C/C++ a podobne. Takove teoretiky jako jsi ty jsem uz taky na vyberovem rizeni potkal. Kdyz jsem mu dal zadani, zacal mlet blbosti o slozitosti atd... a kdyz mel napsat program, neumel nacist ani data ze souboru... Takovy teoretik je pro naprostou vetsinu firem ve kterych se vyviji SW uplne k nicemu.

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #32 kdy: 24. 09. 2011, 09:53:32 »
Pokud nedelas vyzkum v CERNu, nedelas formalni analyzy a verifikace nebo podobne (kolik takovych pracovnich pozic je, ze? :))

No hlavně to jsou pozice právě pro ty píečďáky a docenty - a asi tady nebude nikdo, kdy by jim bral právo šťourat se v čemkoli, co uznají za vhodné, včetně základního výzkumu...

zdenekT

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #33 kdy: 24. 09. 2011, 10:43:31 »
efgdsfg:
Byl uz jsi nekdy v praxi? Nebo jen student ....

Úplně přesně jsi to vystihl.
Navíc jen pár IT teoretiků, z těch škol typu FI, té teorii opravdu rozumí tak, že by ji mohli v budoucnu někde aplikovat.
Většina ji hned po zkoušce zapomene a ve výsledku z té školy nemají vcelku nic.

Rozhodně neříkám, že teorie není potřeba. Sám teď dělám na data miningu a implementuji algoritmy popsané teoreticky ve vědeckých článcích. Ale abych ty "matematicky" popsané články pochopil tak mi zdaleka stačí vzdělání z VUT FIT.   

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #34 kdy: 24. 09. 2011, 11:22:14 »
Rozhodně neříkám, že teorie není potřeba. Sám teď dělám na data miningu a implementuji algoritmy popsané teoreticky ve vědeckých článcích. Ale abych ty "matematicky" popsané články pochopil tak mi zdaleka stačí vzdělání z VUT FIT.

Tohle si taky myslím. Pokud by člověk náhodou v praxi nějaké ty víc teoretické věci potřeboval, tak si je vždycky může dostudovat. Rozhodně je to imho logičtější než se na škole učit teorii a dostudovávat si věci opravdu potřebné...

Úplně ideální by bylo, kdyby si v případě potřeby zaplatil na univerzitě nějaký kurs té které potřebné teorie (což na MUNI jde, ale zacílenost těch kurzů asi nebude dostatečná tak, aby se to většímu množství lidí vyplatilo).


Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #35 kdy: 24. 09. 2011, 12:01:48 »
No, pánové, začínáte mě opět utvrzovat ve FIT. Asi to nakonec bude ta volba č. 1 :).

A mohl by mi tedy ještě někdo přiblížit Aplikovanou informatiku a její rozdíl oproti FITu? Stále je to mnoho teorie nebo už je to praktičtější?

efgdsfg

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #36 kdy: 24. 09. 2011, 13:31:23 »
efgdsfg:
Byl uz jsi nekdy v praxi? Nebo jen student, ktery neni, ktera bije?
Som student, ale robil som jednu vec pre vacsiu nadnarodnu firmu (aj ked nie o velkosti spominaneho IBM) a bez teoretickych znalosti a dokazovania zlozitosti by som nemal sancu spravit to tak, aby to slapalo rychlo. Neboli to ziadne tebou opisovane veci.
Ono je vcelku rozdiel, ci program na realnych datach bezi na pouzivanom serveri tyzden alebo 2 hodiny (pri raste velkosti dat pomalsi algoritmus este viac zaostava). Zvlast je to problem, ked cast firmy zije z nasledneho spracovania vysledkov.
Tam naopak vobec neslo o nacitanie vstupu zo suboru. To tam sice bolo, ale prisposobenie k formatu suboru dokaze spravit clovek po druhej hodine kurzu C.

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #37 kdy: 24. 09. 2011, 13:48:01 »
No, pánové, začínáte mě opět utvrzovat ve FIT. Asi to nakonec bude ta volba č. 1 :).

V žádném případě jsem FI nechtěl hanět, v rámci té bídy co v ČR máme je to rozhodně výborná fakulta, o tom vůbec není řeč. Ale i dobrá fakulta by mohla být lepší :)

Každopádně ale pokud opravdu chceš praktičtější orientaci, tak to MUNI nejspíš není to, co hledáš a mohl bys být zbytečně zklamanej a frustrovanej :) (i když postupně se to mění, takže dneska už to může být jinak než když jsem studoval já).

A mohl by mi tedy ještě někdo přiblížit Aplikovanou informatiku a její rozdíl oproti FITu? Stále je to mnoho teorie nebo už je to praktičtější?

Asi nejlepší představu si uděláš ze studijního katalogu: http://www.fi.muni.cz/docs/katalog.pdf Seznam předmětů je na str. 107. Předměty IBxxx a MBxxx jsou čistě teoretické a i IBxxx je v podstatě "matematika"*.  Já osobně FI zazlívám nejvíc to, že tyhle předměty jsou společné - tj. ten, kdo chce praktičtější orientaci, se musí učit to samé IBxxx jako někdo, kdo chce hluboko do teorie - to je podle mě naprostý nesmysl, protože praktici by potřebovali látku podat jinak a s jinými důrazy (např. zaměřit se na to, jak se určitý algoritmus používá místo např. dokazování jeho korektnosti, což zase bude zajímat teoretiky).


* nedej se zmást třeba názvem "návrh algoritmů". O co v tomhle předmětu jde, si uděláš představu ze studijních materiálů: http://www.fi.muni.cz/~libor/vyuka/IB002/stud-materialy/slc-1.ps

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #38 kdy: 24. 09. 2011, 13:54:48 »
Som student, ale robil som jednu vec pre vacsiu nadnarodnu firmu

A na základě téhle jedné (?!?) věci něco vyvozuješ?

Daniel Kozak

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #39 kdy: 24. 09. 2011, 18:27:50 »
Ahoj, ja leto studuju na FIT VUTBR 4. rocnik trileteho bakalarskeho oboru  :D. A pred par lety jsem stal pred stejnym rozhodnutim, byl jsme prijat na obe dve skoly a nemohl se rozhodnout nakonec vyhral FIT. Po tech nekolika letech mohu klidne prohlasit ze jsem se rozhodl dobre. Sice me posledni dobou na FIT sere jedna vec, a to ta ze se ho snazi udelat cim dal tezsi a slozitejsi jak projekty tak i vice baziruji na teorii. Nadruhou stranu clovek co to dostuduje bude mit aspon uroven a neprojde kazde jelito. Jinak u nas v praci jsme vetsina z FITu ono neni ani divu malo kdo s FI je schopnej jit do prace behem studija a uz neco umet. A ten jedinej z FI co u nas je ma sice velke teoreticke znalosti ktere se treba i obcas hodi, ale vetsinou se nakonec ukaze ze ne vsechno co je teoreticky nejlepsi je pak opravdu tak. Takze ve vysledku je mnohem lepsi praxe a zkusenosti, coz ti FIT zarucene da.

Daniel Kozak

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #40 kdy: 24. 09. 2011, 18:39:18 »
Jen dodatek, aby to nevyznelo ze jsem primo proti FI MUNI, tak muj pohled je bran vyhradne s praktickeho hlediska. Pokud by clovek chtel byt spis teoretik tak pak by to bylo zase urcite scela jinak. A hlavne jedna vec nejvic zalezi na cloveku. I kdyz pujdes na FI MUNI jeste to neznamena ze se sam nemuzes snazit byt co nejvic prakticky atd.

Tomáš

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #41 kdy: 25. 09. 2011, 09:15:53 »
A mohl by mi tedy ještě někdo přiblížit Aplikovanou informatiku a její rozdíl oproti FITu? Stále je to mnoho teorie nebo už je to praktičtější?

Aplikovaná informatika na FI je něco jako "bez zaměření". Jde o to, že máš nějaké povinný základ, který mají všechny obory a pak daný počet kreditů, který musíš za dobu svého studia nabrat.

Jinak na FI je (podle všeho) mnohem víc volnosti. Pokud bys studoval pouze to co je povinné, tak jdeš do školy 2x týdně na pár hodin. Takové studium opravdu nemá cenu. Pokud chceš, tak si můžeš vybrat předměty z bohaté nabídky podle tvého zájmu a v dostatečném počtu. Nejsi nijak omezen počtem předmětů. Já většinou studuji s dvojnásobnou kreditovou zátěží (než je doporučená) a přijde mi to tak akorát.

Projekty a praktická činnost většinou nebývá v povinných předmětech. Proto chápu, že lidé bez zájmu jsou pomalu schopni projít studiem bez použití počítače. Třeba takové Neuronové sítě jsou moc matematiky a na konci roku i moc programování a ještě více optimalizace.

Jinak se dá zapojit do činnosti v laboratořích, kde se člověk nenudí a přijde do styku s reálnými problémy.

Shrnul bych to tak, že na FI věnuje člověk času škole tolik, kolik chce. Ono když vás někdo musí nutit do projektů, tak to má stejný smysl, jako byste ty projekty vůbec nedělal.

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #42 kdy: 25. 09. 2011, 09:30:36 »
Shrnul bych to tak, že na FI věnuje člověk času škole tolik, kolik chce. Ono když vás někdo musí nutit do projektů, tak to má stejný smysl, jako byste ty projekty vůbec nedělal.

To s tím časem a s tou volitelností byla právě má největší vazba k FI MUNI. Avšak plně nesouhlasím že nucené projekty nic nenaučí. Podle mě právě naopak, donutí vás to udělat, donutí vás nad tím přemýšlet a tím si to vlastně vyzkoušet a naučit se to, alespoň já to tak cítím :).

Tomáš

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #43 kdy: 25. 09. 2011, 09:37:33 »
To s tím časem a s tou volitelností byla právě má největší vazba k FI MUNI. Avšak plně nesouhlasím že nucené projekty nic nenaučí. Podle mě právě naopak, donutí vás to udělat, donutí vás nad tím přemýšlet a tím si to vlastně vyzkoušet a naučit se to, alespoň já to tak cítím :).

A nebo taky to donutí vykopírovat z příkladů bez přemýšlení, poslepovat části k sobě bez pochopení principů. Na zkoušce/obhajobě se to pak už nějak poddá, pokud člověk není úplně dutý. Aspoň takhle to mám já, když k něčemu přistupuji s nechutí.

Petr

Re: FIT VUT x FI MUNI
« Odpověď #44 kdy: 25. 09. 2011, 10:39:41 »
Tak prispeji i svou kapkou do mlyna.
Take jsem stal pred par lety pred stejnou volbou, nakonec jsem si vybral VUT FIT z duvodu, ktere jiz byli drive zmineny (ve zkratce: prakticnost, prace v tymu, time-managment, siroky rozhled, lepsi pristup ze strany zamestnavatelu).
Jen bych te upozornil, ze studium VUT FIT opravdu neni prochazka ruzovym sadem. Mnohdy opravdu neni cas na nic jineho, nez na skolu a programovani od rana do vecera. Prace pri studiu je samozrejme bez rozvolneni do ctvrteho roku (pripadne tretiho roku u mgr studia) nemozna a i k nedobrovolnemu rozvolneni muze dojit snadno (kdyz opakujes cca 3-4 predmety).
Kazdopadne pokud bych si mel vybrat dnes, tak bych si asi vybral stejne. A to i presto, ze v dnesni dobe VUT FIT prosazuje trend "slozitost++".

Jeste dodatek k poslednimu prispevku o "vypracovani" projektu. Pokud na FI se daji zminene projekty vypracovat timto zpusobem, tak ta kvalita asi nebude moc valna. Na FIT by s tim malokdo uspel (z hlavy asi jen v jednom predmetu).