Řešení internetu na samotě

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #45 kdy: 20. 06. 2024, 15:12:40 »
Startlink může stát skoro 1000kč/měsíc jen na elektrice...


Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #46 kdy: 20. 06. 2024, 19:51:15 »
Jaky je vlastne use case? Tech 100GB/month na predplacence je podezdrelych :)
[...] a libujete si v textovem rezimu ci uzivatele jsou duchodci?

Víte, on ne každý potřebuje sjíždět film za filmem. My jsme sedmičlenná rodina s malými dětmi a za měsíc projedeme běžným provozem tak něco kolem padesáti giga. A to mě ten internet živí a pracuju částečně doma. Na téhle předplacence jsme normálně fungovali asi rok a naprosto stačila. Jenomže ano, internet máme odjakživa pro práci všeho druhu, nikoliv kvůli hraní nebo vejrání do bedny. K zábavě slouží stavebnice/hračky, společenské hry, knihovna a zahrada. Skutečný svět, nikoliv hýbající se obrázky.

Pořád mě překvapuje, kolik lidí tohle překvapuje.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #47 kdy: 26. 06. 2024, 16:19:52 »
Je to tak, když se podívám, kolik dat mi za měsíc domu proteče tak je to většinou taky pod 100GB. Pokud člověk nemá potřebu denně koukat na filmy ve 4K a stahovat AAA hry ze Steamu, tak je to plně v pohodě. Běžná kancelářská práce sežere nula, nula, nic...

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #48 kdy: 26. 06. 2024, 18:48:06 »
U nás to jsou aktualizace, jak počítačů, tak mobilů. Netflix, Disney+, to něco sežere. Kdo má iphone, ten snad má pořád vše přes iCloud, takže bez internetu se neobejde, lokálně nemá nic? Objem dat jsem ještě zkoumat nemusel. Hraniční router má za 14 dní počítadlo cca 100/100 GB dat přeneseno (jak se dívám).

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #49 kdy: 26. 06. 2024, 21:48:44 »
narazil jsem na tohle vlákno a dost mě to připomělo mojí situaci na vesnici a to máme cca 1,5 km od baráku optiku gigovou
vyzkoušel jsem kde co vč.antén, směrovek apod - u nás je blby že chytám defakto tři vysílače takže antény externí k ničemu
wttx huawei jednotky trošku zlepšení ( z cca 10 mbit na tp linku jsem šel na 20 mbit ) ale přes léto a hlavně když byla btska vytížena tak rychlost +- 11 mbit

osobně doporučim zkusit ZTE MF268čku - ta mě stabilně dávala přes 15 mbit nicméně jsem nakonec skončil u starlinku, protože místní poskytovatel neslyšel na pobídku cca 20ti tisícovou aby mě sem dotáhl net


Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #50 kdy: 26. 06. 2024, 22:19:10 »
Startlink může stát skoro 1000kč/měsíc jen na elektrice...

Ale jen v zimě když se zapne příhřev - u nový jednotky elon tvrdí že max 75W s dotopem ale to člověk zjistí až přijde sezona

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #51 kdy: 27. 06. 2024, 07:54:06 »
Startlink může stát skoro 1000kč/měsíc jen na elektrice...

Ale jen v zimě když se zapne příhřev - u nový jednotky elon tvrdí že max 75W s dotopem ale to člověk zjistí až přijde sezona
Omotat na zimu mirelonem?
PE pěna plněná vzduchem s uzavřenou strukturou - pokud se mezi vrstvy nedostane voda, nemuselo by to mikrovlnám vadit...

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #52 kdy: 27. 06. 2024, 08:44:26 »
Startlink může stát skoro 1000kč/měsíc jen na elektrice...

Ale jen v zimě když se zapne příhřev - u nový jednotky elon tvrdí že max 75W s dotopem ale to člověk zjistí až přijde sezona
Omotat na zimu mirelonem?
PE pěna plněná vzduchem s uzavřenou strukturou - pokud se mezi vrstvy nedostane voda, nemuselo by to mikrovlnám vadit...

Co vím, tak u Starlinku je vyhřívání aby "linkový rozpočet pro komunikaci se satelity" dával rozumná čísla. Anténa býva skloněná, takže rozpuštěný sníh steče. Vlní se tam (nahoru i dolů) GHz. Z mé zkušenosti tak 3 cm suchého sněhu ještě signál jakž takž ustojí, u mokrého sněhu padá SNR mnohem rychleji. Tj. Starlink může vyhřívání potřebovat. Navíc lze vyhřívání zapnout natvrdo a ověřit odběr. Ta spotřeba možná bude podle použité modulace ve fázové anténě, jak moc je potřeba upravovat výkon a parametry signálu směrem k družicím.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #53 kdy: 27. 06. 2024, 09:55:00 »
Jo jasně - izolace je fajn, ale pokud zabrání odledování, tak to poněkud postrádá smysl :-)

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #54 kdy: 11. 07. 2024, 12:52:40 »
co starlink?
ano, neni to levne, ma to kontroverzniho majitele, ale presne toto je pripad, pro ktery to je urcene.
50Gb limit :(

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #55 kdy: 11. 07. 2024, 17:03:52 »
Citace: František Ryšánek
Omotat na zimu mir[b
elone[/b]m?

To je pojmenované po Elonovi?

_Jenda

  • *****
  • 1 600
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #56 kdy: 11. 07. 2024, 23:07:09 »
Vzdálená plocha funguje, volání přes wifi funguje
No moment, tam je fyzikálně daný strašný roundtrip, ne? A u těch interaktivních věcí (vzdálená plocha, SSH) bych to dlouhodobě právě nedal.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #57 kdy: 12. 07. 2024, 00:06:51 »
50Gb limit :(

To je limit pouze pro nove predstaveny Starlink mini, ktery je navic zatim dostupny pouze v USA.

Klasicky Starlink limit nema.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #58 kdy: 12. 07. 2024, 00:09:21 »
Vzdálená plocha funguje, volání přes wifi funguje
No moment, tam je fyzikálně daný strašný roundtrip, ne? A u těch interaktivních věcí (vzdálená plocha, SSH) bych to dlouhodobě právě nedal.

Kamarad to pouziva presne to tyto veci + videoconf a nestezoval si.

Re:Řešení internetu na samotě
« Odpověď #59 kdy: 12. 07. 2024, 13:48:10 »
Vzdálená plocha funguje, volání přes wifi funguje
No moment, tam je fyzikálně daný strašný roundtrip, ne? A u těch interaktivních věcí (vzdálená plocha, SSH) bych to dlouhodobě právě nedal.

Kamarad to pouziva presne to tyto veci + videoconf a nestezoval si.

Větší zpoždění vadí u interaktivnách věcí. Video funguje, datový tok je +- konstantní, malý jitter.
Ok ssh je pro silnější nátury.

Co teď testuju, tak na Eutelsat 9B mám teď staženo přes 1.300 GB dat za aktuální období. Něco vygenerováno iperfem, zbytek přes Mikrotik a bandwidth test, krom Netflixu apod..

Za mne je Starlink fajn v tom, že asi má větší elevaci nad horizontem než klasická družice na GEO. A na druhou stranu potřebuje větší výseč. A tím, že musí být zpravidla výš, aby viděl větší výseč kuželu, tak by se měl častěji chránit hromosvodem.

A u Starlinku jsem byl tak nějak v rozpacích, když nemá čistý výhled, jak dlouho to kalkuluje, než naběhne - a to po každém restartu nebo aktualizaci.

Kdo má čistý výhled na SV (kurz 45°), tak může volit Starlink (když už chce levnější verzi bez motoru), kdo jen na jih, tak má volbu něcco na GEO.
« Poslední změna: 12. 07. 2024, 13:53:24 od mensinamlcici »