Libreoffice writer - nedělitelná mezera při zarovnání do bloku

Zdravím.

Píšu český text, který je zarovnaný do bloku (justify) a má dodržovat typografická pravidla. V textu je třeba umístit nedělitelné mezery, aby netrčely jednopísmenná slova (a, i, k, ...) na konci řádku.

Nedělitelná mezera se v Writeru ale nechová jako '~' v TeXu, ale jako pevná mezera. Výsledkem je pak takovýto děs:


Má někdo vhodné řešení či workaround? (kombinace Nulová nezalomitelná mezera + mezera + nulová nezalomitelná mezera nefunguje).


Bonusová otázka: Existuje systematické řešení pro vkládání nedělitelných mezer? Vždy se doporučovala neoficiální rozšíření (Vlnka a TypoJTB), ale ty, jak se zdá, neexistují pro aktuální verze Writeru.


Re:Libreoffice writer - nedělitelná mezera při zarovnání do bloku
« Odpověď #1 kdy: 22. 04. 2024, 00:45:45 »
VYŘEŠENO - v aktuálním LibreOffice 24.2 existuje možnost Tools->Options->LibreOffice Writer->Compatibility->"Render non-breaking spaces (NBSP) as standard-space-width (off for fixed size)".
« Poslední změna: 22. 04. 2024, 00:47:55 od Things Repairer »

Re:Libreoffice writer - nedělitelná mezera při zarovnání do bloku
« Odpověď #2 kdy: 22. 04. 2024, 08:37:11 »
Takhle se neoddělitelná mezera chová ve většině programů – prostě vyrenderují příslušný znak, který je shodou okolností prázdný. To, co chcete, může člověk očekávat jen od sázecího programu – a překvapuje mne, že to umí i Writer. A ještě více mne překvapuje, že to není výchozí volba, když už to umí. Ale asi to bude kvůli snaze o zachování zobrazení jako v jiných programech, čemuž by odpovídalo umístění v konfiguraci.

Neumí Writer alespoň za neslabičné předložky vkládat neoddělitelné mezery sám? Word tohle umí a měl jsem pocit, že to dřív bylo ve Writeru. Obecně je to ale dost  komplexní úloha a jen pro češtinu (nejde jen o neslabičné předložky), takže bych ani nečekal, že to kompletně bude řešené přímo v aplikaci, spíš právě pluginem.

A upřímně – web dost válcuje zobrazování textů, zároveň je na tom ale s typografií výrazně hůř, než textové procesory. Teprve teď začíná být použitelné dělení slov. Takže obecné nároky na typografii spíš klesají, takže bych nečekal, že se v textových procesorech bude nějak víc řešit správná typografie, spíš to zůstane doménou sázecího softwaru.

Re:Libreoffice writer - nedělitelná mezera při zarovnání do bloku
« Odpověď #3 kdy: 24. 04. 2024, 12:48:27 »
Ad VYŘEŠENO - no, moc jim to teda nefunguje, ale třeba se to časem zlepší.

Nějaký vážný důvod, proč nezapnete dělení slov? To by bylo nejlepší, zcela korektní řešení, určitě lepší, než ty příšerné - třeba i pravidelné - mezery.

Re:Libreoffice writer - nedělitelná mezera při zarovnání do bloku
« Odpověď #4 kdy: 24. 04. 2024, 13:21:35 »
[...]proč nezapnete dělení slov?[...]

Zapnu, ten screenshot byl pro ilustraci. S dělením slov (a normálním písmem a šířkou odstavce) to s pevnou i pružnou mezerou vypadá mnohem méně hrozně (ale pevná mezera pořád bije do očí).
Nicméně defaultní nastavení dělení slov není úplně optimální, dělí to moc často a zhoršuje to čitelnost.