Výběr flight controlleru s podporou v Linuxu

Výběr flight controlleru s podporou v Linuxu
« kdy: 09. 05. 2024, 09:03:18 »
Zdravím, měl bych prosbu. Mám DIY kvadrokoptéru potřeboval bych pomoci s výběrem flight controlleru.
Kontrolér by měl být podporovaný pod nějakým OSS pilot systémem. Doteď jsem používal APM2.6, ale v ARDUPILOTu skončila podpora. Měl jsem jistý pokusy s OBAL https://ardupilot.org/copter/docs/common-obal-overview.html, ale nedopadlo to dobře, blbne mi lomunikace GPS, kompilace pro rpi ZERO 2 mi nejede, podařilo se mi to rozchodit pouze na RPI 2, ale do drona se mi to nechce dávat, páč mi to přijde zatím nespolehlivý.

Chtěl bych se zeptat, co za kontrolér používáte vy? Má smysl lpět na ARDUPILOT nebo jít cestou něčeho jako je CleanFlight?
Rád bych měl něco, kde se dají nastavit letové režimy pro začátečníky (nejsem dobrý pilot, vždycky jsem to zatím rozmlátil :-)) ideálně aby se to ovládalo stejně jako DJI. Mám optical flow senzor, lidar, rád bych tam dokoupil FPV sadu, motory už mají 50A ESC.

Vysílačku mám https://www.bighobby.cz/fly-sky-fs-i6-2-4ghz-afhds-vysilac--6ch-prijimac-ia6b-mode2/
Baterku používám 4S.

Kontrolér by toto měj zvládat.
Máte někdo nějaké doporučení?
Má smysl k tomu brát i nové 4in1ESC, případně nevíte o nějakém Flight kontroléru, který by měl v sobě zabudovaný příjímač pro tu fs i6 vysílačku?


Re:Výběr flight controlleru s podporou v Linuxu
« Odpověď #1 kdy: 09. 05. 2024, 17:15:13 »
Ještě bych doplnil, lidar je TF-luna, UART, i2C, optical flow je Optical Flow Sensor APM2.5 improve position hold accuracy Multicopter ADNS 3080

GPS mám APM NEO-8N GPS
Koukal jsem na https://micoair.com/index.php/flightcontroller_micoair743/
ten se mi docela líbil
nebo
https://www.flyduino.net/product-page/kiss-fcfc-ultra
Nemáte někdo s tím prosím zkušenost, nebo s jinýma? Děkuji za případné podněty.

tmx

Re:Výběr flight controlleru s podporou v Linuxu
« Odpověď #2 kdy: 14. 05. 2024, 09:25:05 »
MicoAir743 - sikovna krabicka
4in1 esc klidne vezmi, usetris misto a lepe vyzbroj uceses.

mas vic sensoru a tebe zajima soft v krabicce - na vyber mas tyto:
INAV - jednoduche
PX4 - na prvni pohled slozitejsi, ale da se v nem udelat hodne. rikaji, ze je to spis "roboticka" platforma

projdi si rcmania.cz

Re:Výběr flight controlleru s podporou v Linuxu
« Odpověď #3 kdy: 15. 05. 2024, 12:16:56 »
Super děkuji za info, desku pořídím. Je bych měl ještě takovej dotaz už míň bastlířskej.

Časem bych chtěl udělat na drona nějakou lepší kameru na online stream alespoň FullHD videa.
Bylo by to na jeden dobrovolný DIY projekt na hledání srnčat v pícninách před sečením. Nemáte někdo s tím zkušenosti? Potřeboval bych to vysílat z dronu do pozemní stanice, kde bych si s pomocí OpenCV rozpoznával srnky (časem když by byl dobrovolník, tak klidně i nějaký sofistikovanější řešení třeba pomocí neuronek).
V momentě, jak by to něco rozpoznalo, tak by dron začal stát na místě a pomalu by sletěl do výšky cca 5m, aby označil místo pro zachránce).
V současné době, se pícniny prohledávají pomocí termovizí, ale není to úplně 100procentní, protože termokamery fungují pouze ráno, kdy je velký rozdíl mezi teplotou okolí a zvěře. Pícniny je ale optimální kosit, když je právě teplota nejvyšší(v poledne), z důvodu vyššího obsahu cukrů v nich. Proto bych chtěl toto zkusit přes počítačové rozpoznávání.
Máte někdo zkušenosti s online streamováním videa z drona? Dosah by měl být alespoň 1km a nemělo by mi to vymlátit baterku během chvíle, a nemělo by to být rušené od motorů.

Džan

Re:Výběr flight controlleru s podporou v Linuxu
« Odpověď #4 kdy: 15. 05. 2024, 14:29:56 »
Přenos videa - mrkni na projekt OpenHD (https://openhdfpv.org/) nebo OpenIPC (https://openipc.org/), používá to "levný" hardware, alternativou jsou pak Walksnail, DJI a HDzero systémy, které jsou ale spíš optimalizované na vysoký framerate a stabilitu přenosu.

Co se týče control linku, volil bych dneska jednoznačně ExpressLRS, je skvělý
Jako flight controller pak STM32 minimálně F7, F4 procesory jsou pro dnešní dobu už mrtvé. Na to už zmíněný iNAV, nebo klidně opět Ardupilot. Pokud chceš, aby to rozumně fungovalo, tak koupit Pixhawk je docela rozumné.

Z pohledu doby ve vzduchu jsou na tom kvadrokoptéry špatně, pokud si nastavíš limit na throttle, můžeš s trochou štěstí používat 21700 články, se kterýma to při lehkém poletu tu půlhodinu dá, ověřené jsou Sony nebo Molicel


Re:Výběr flight controlleru s podporou v Linuxu
« Odpověď #5 kdy: 17. 05. 2024, 15:07:34 »
Super díky moc! To openhdfpv vypadá zajímavě až dotáhnu drona do konce, tak to zkusím....