Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #15 kdy: 12. 04. 2024, 22:58:37 »
Tak to CUDY AX3000 má asi o dost lepší hardware než TP-Link C6U. Ten GL.inet flint2/ gl-mt6000 je 4 jádro na 2 GHz a myslím 1 GB RAM a 8 GB flash. Už je to prostě něco, co má dost výkonu i na nějaké náročnější VPN na nějaké domácí optice. Hlavně pokud nechcete využívat offloadovacích enginů, tak je výkon CPU docela podstatný.


ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #16 kdy: 13. 04. 2024, 18:26:02 »
Tak to CUDY AX3000 má asi o dost lepší hardware než TP-Link C6U. Ten GL.inet flint2/ gl-mt6000 je 4 jádro na 2 GHz a myslím 1 GB RAM a 8 GB flash. Už je to prostě něco, co má dost výkonu i na nějaké náročnější VPN na nějaké domácí optice. Hlavně pokud nechcete využívat offloadovacích enginů, tak je výkon CPU docela podstatný.

To určitě v některých ohledech má, ale já potřeboval něco s anténama vně skříně a s USB.

ByCzech

  • *****
  • 1 861
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #17 kdy: 13. 04. 2024, 18:31:28 »
smazáno - duplicita
« Poslední změna: 13. 04. 2024, 18:33:45 od ByCzech »

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #18 kdy: 13. 04. 2024, 22:18:22 »
Zakoupen na Alze router AX3000 (jiné označení pro WR3000) - na dvě kliknutí přeflashováno a maká jak víno, za 990 Kč se zárukou a hlavně oficiální podporou OpenWrt přímo od výrobce naprosto super. Pokud není potřeba USB a stačí 3x giga port ... mechanicky bych tomu vyčetl pouze absenci gumových nožiček (ale to se dá vyřešit nalepením nějakých co se válejí v šuplíku). Po instalaci OpenWrt je volných 6.84 MiB - to je víc než dostačující pro instalaci pár modulů (VPN).

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #19 kdy: 14. 04. 2024, 23:45:45 »
Po instalaci OpenWrt je volných 6.84 MiB - to je víc než dostačující pro instalaci pár modulů (VPN).
Kdyby byla nouze myslim ze je na desce misto na WSON-8 NAND SPI flash chip, i podle dts souboru od vyrobce to tak vypada, viz https://forum.openwrt.org/t/support-for-cudy-wr3000/155463/177

I ten OpenWrt One planuje podobny layout - read only veci v mensi NOR a rootfs v NAND pres UBI. Taky tam maji tu NOR jako SOIC-8 a NAND jako WSON-8, mozna se jine nedelaji.

Myslim ze horkym vzduchem by nebylo tezke tam tu pamet pridat.

Jeste jsem koukal ze na Cudy maji zajimavy upgrade WR3000H https://www.cudy.com/productinfo/2300101.html ale nikde jsem to v prodeji nevidel.  Asi bude za vic - 512MB RAM, 2.5GBit port, vetsi flash, dokonce i 1 × USB 2.0 (Optional)

EDIT: jo nevidel, ale minuly tyden, ted ho vidim tady https://www.czc.cz/cudy-wr3000h/396960/produkt - V nabídce od: 13. 4. 2024
« Poslední změna: 14. 04. 2024, 23:51:28 od fan oush »


Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #20 kdy: 15. 04. 2024, 13:28:16 »
Asus RT-AX53U
Dá se tam OpenWrt nahrát bez rozmontováni krabice a pájení?
Ano, da se a celkem snadno. Na odkazu co jsem posilal je navod. Ale principilene se v originalnim FW povoli SSH pristup, pak se tam pres SSH nahraje soubor a pres SSh se zada command na flasnuti. Snadne, nejotravnejsi cast je proklikat se pres pruvodce prvni instalaci v originalnim SW, ktery nejde preskocit.

rmrf

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #21 kdy: 15. 04. 2024, 13:56:50 »
Ano, da se a celkem snadno. Na odkazu co jsem posilal je navod.

Díky.

Já jsem ten návod četl. Ale mátlo mě to, že se tam píše o SSH, které jsem v originálním firmwaru neočekával. Tak jsem se radši zeptal.

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #22 kdy: 16. 04. 2024, 07:27:46 »
Prosím o radu ty, kteří již provozují Asus RT-AX53U s OpenWrt.

Naflashování bylo jednoduché, ale bojuju s rychlostí wifi 5Ghz . Ať zkouším jak zkouším, rychlost přenosu filmu na LAN úložiště nepřesáhne 11 MB/s (na wifi 2.4GHz je rychlost také +- 11 MB/s, ale to je standard řekl bych).

Ntb je připojen na 5Ghz wifi, vidím to v seznamu klientů webového rozhraní OpenWrt.

Na starém routeru Tenda AC9 přenos stejného souboru beží 50-60 MB/s.

Netušíte prosím někdo v čem je háček?

Díky za podporu!


Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #23 kdy: 16. 04. 2024, 09:38:40 »
Nekde hacek bude, jak uz jsem psal, tak mam na Asus RT-AX53U prenos vzduchem nekde pres 600 mbps (pres 1 pricku na 5GHz, AX)
11 MB/s odpovida 100mbps, takze na zacatku bych zkontoloval, ze cela kabelova cesta na LAN uloziste je na gigabitu (obcas se stane, ze nejaky drat neni v poradku a na 100 to funguje, na 1000 ne) OpenWRT to u portu ktere jsou na nem zobrazuje.
Druhou vec kterou bych zkusil je utilita wavemon (jesli je spravne spojena wifina)
A v posledni rade to zkusit test i pres ipref3. Ono totiz nektere uloziste jsou takto nesmyslne pomale i po kabelu (protoze malo vykonny HW, predpotopni verze SMB protokolu a spoustu dalsich moznych duvodu)

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #24 kdy: 16. 04. 2024, 09:49:44 »
Prosím o radu ty, kteří již provozují Asus RT-AX53U s OpenWrt.

Naflashování bylo jednoduché, ale bojuju s rychlostí wifi 5Ghz . Ať zkouším jak zkouším, rychlost přenosu filmu na LAN úložiště nepřesáhne 11 MB/s (na wifi 2.4GHz je rychlost také +- 11 MB/s, ale to je standard řekl bych).

Ntb je připojen na 5Ghz wifi, vidím to v seznamu klientů webového rozhraní OpenWrt.

Na starém routeru Tenda AC9 přenos stejného souboru beží 50-60 MB/s.

Netušíte prosím někdo v čem je háček?

Díky za podporu!

Pro jistotu, ta čísla jsou Mega Bajty za sekundu, nebo Mega bity za sekundu?
Pokud 11 Mega Bajtů, tak souhlasím s Jiřím Dobrým mj.  v tom, že možná máte po cestě metalický 100Mbps Ethernet :-)

Další věc: v grafickém Luci jsem to moc nezkoumal, neposlal byste dump "iw list" z konzoly OpenWRT routeru?

Pro konkrétního klienta by se zřejmě dalo něco zjistit pomocí "iw dev wlan1 station get <peer-MAC-address>", ale odhadem tyto údaje zhruba vypisuje i Luci na svých stavových stránkách se seznamem klientů... Jakou vidíte navázanou rychlost? Když říkáte, že vidíte na routeru klienta připojeného...

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #25 kdy: 16. 04. 2024, 14:00:30 »
Prosím o radu ty, kteří již provozují Asus RT-AX53U s OpenWrt.

Naflashování bylo jednoduché, ale bojuju s rychlostí wifi 5Ghz . Ať zkouším jak zkouším, rychlost přenosu filmu na LAN úložiště nepřesáhne 11 MB/s (na wifi 2.4GHz je rychlost také +- 11 MB/s, ale to je standard řekl bych).

Ntb je připojen na 5Ghz wifi, vidím to v seznamu klientů webového rozhraní OpenWrt.

Na starém routeru Tenda AC9 přenos stejného souboru beží 50-60 MB/s.

Netušíte prosím někdo v čem je háček?

Díky za podporu!

Pro jistotu, ta čísla jsou Mega Bajty za sekundu, nebo Mega bity za sekundu?
Pokud 11 Mega Bajtů, tak souhlasím s Jiřím Dobrým mj.  v tom, že možná máte po cestě metalický 100Mbps Ethernet :-)

Další věc: v grafickém Luci jsem to moc nezkoumal, neposlal byste dump "iw list" z konzoly OpenWRT routeru?

Pro konkrétního klienta by se zřejmě dalo něco zjistit pomocí "iw dev wlan1 station get <peer-MAC-address>", ale odhadem tyto údaje zhruba vypisuje i Luci na svých stavových stránkách se seznamem klientů... Jakou vidíte navázanou rychlost? Když říkáte, že vidíte na routeru klienta připojeného...

Díky za odpověď...

Čísla jsou Megabajty/s, router je ve stejné místnosti jako ntb, NAS je připojen na 1Gbit port, ntb jede na 5GHz wifi.

Router je na úplně stejném místě jako byla Tenda AC9, která měla stejný NAS připojen taky 1Gbit portem, ntb stejný na wifi 5GHz a přenos vždy jel 50-60 Megabajtů/s...

Tak prostě nevím kde je problém... Soused je daleko od RD a používá pouze pásmo 2.4GHz.

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #26 kdy: 16. 04. 2024, 14:03:13 »
Nekde hacek bude, jak uz jsem psal, tak mam na Asus RT-AX53U prenos vzduchem nekde pres 600 mbps (pres 1 pricku na 5GHz, AX)
11 MB/s odpovida 100mbps, takze na zacatku bych zkontoloval, ze cela kabelova cesta na LAN uloziste je na gigabitu (obcas se stane, ze nejaky drat neni v poradku a na 100 to funguje, na 1000 ne) OpenWRT to u portu ktere jsou na nem zobrazuje.
Druhou vec kterou bych zkusil je utilita wavemon (jesli je spravne spojena wifina)
A v posledni rade to zkusit test i pres ipref3. Ono totiz nektere uloziste jsou takto nesmyslne pomale i po kabelu (protoze malo vykonny HW, predpotopni verze SMB protokolu a spoustu dalsich moznych duvodu)

Prosím a nemohl bys mi z routeru stáhnout tvoji konfiguraci že bych jí tam zkusil nahrát?

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #27 kdy: 16. 04. 2024, 15:00:10 »
To ze je pripojeny gigabit portem jeste neznamena, ze tam gigagit pouziva. Chce si to overit. Muze byt vadny kabel nebo konektor, nebo jen blbe zastrceny a pojede to na 100Mbps (naprosto bezna vec)
Ale moje konfigurace ti k nicemu nebude, nepouzivam to jako router, ale jen jako jedno z AP navic v wifi roamingu.
« Poslední změna: 16. 04. 2024, 15:02:04 od Jiri Dobry »

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #28 kdy: 16. 04. 2024, 15:03:03 »
Gigabit sem resil onehda tady: https://forum.root.cz/index.php?topic=27316.msg384978#msg384978

Jinak OpenWRT (pokud vim) nepodporuje routery, ktere gigabit umi. Proto jsem ja presel na Mikrotik.

Re:Doporučte Wi-Fi router pro OpenWrt
« Odpověď #29 kdy: 16. 04. 2024, 15:05:19 »
Sám používám, https://openwrt.org/toh/tp-link/archer_c6_v2
dá se sehnat na bazoši za pár korun, výkon na doma je ok...

Na Archer C6 v2 bacha, 8MB Flash je fakt už na moderní OpenWRT docela málo. Na samotnou wifi-router funkcionalitu to stačí, ale už se tam nevejde skoro nic dalšího. Dělal jsem z toho v jednom rodinném domě síť s 802.11r Seamless Roaming a musel jsem použít image zbuilděný už se všemi potřebnými balíky, aby se to vešlo.