Správné nastavení domácí sítě

Re:Správné nastavení domácí sítě
« Odpověď #15 kdy: 18. 03. 2024, 12:25:30 »
Pokud zlobí už pouze PC a ostatní zařízení ne, tak zkuste následující postup v tomto pořadí:
1) Jakmile nastavíte protokol IPv4 v pc na automatické tak odpojte ethernetový kabel od pc. Počítač restartujte (nedávejte vypnout a zapnout!), jak se načte windows a přihlásíte se tak zapojte kabel. Pokud nebude fungovat tak další bod

2) Reinstalace síťových ovladačů, potřebné najdete na stránkách výrobce vaší základní desky

3) Pokud máte základní desku gigabyte nebo asrock je tam chyba v bios/efi která způsobuje problémy ze sítěmi (měl jsem tento problém a aktualizace vše vyřešila). Aktualizujte BIOS základní desky (pokud nevíte co a jak tak nic neprovádějte a zajistěte někoho kdo to umí).

4) Pokud nic nepomůže a připojení bude nestabilní můžete koupit novou síťovou kartu do PCI-e slotu, ale spíše jako krajní řešení. např. tento osvědčený axagon https://www.tsbohemia.cz/axagon-pcee-grl-pcie-sitova-karta-1x-gigabit-ethernet-port-rj-45-realtek-8111l-vc-lp_d499574.html


Re:Správné nastavení domácí sítě
« Odpověď #16 kdy: 18. 03. 2024, 12:58:31 »
Pokud to PC je pod Windows, tak to že indikuje nedostupný internet neznamená že data do internetu nedotečou, nýbrž že nevidí microsoftí DNS. Což je celkem logické, když mu položku DNS v konfiguraci adaptéru vymažeš.

Jak už bylo uvedeno, ve chvíli kdy je v síti DHCP server, chceš si (většinou) z něj brát jak IP adresu, tak adresu DNS. Na to ji ale musíš mít správně nastavenou v jeho konfiguraci.

Nevím jak na tom NetGearu, ale na drtivé většině routerů, co mi přošly rukama, lze DHCPkem propagovanou adresu DNS serveru nastavit zcela libovolně; za normálních okolností tam chceš mít adresu routeru, který funguje buď přímo jako DNS server, nebo alespoň jako forwarder (tedy že dotazy nezodpovídá přímo router, nýbrž že je předává dál a odpovědi vrací tazatelům. Nebo, pokud máš třeba v RPi nainstalovanou PiHole, chceš tam její adresu.
Takže pokud v konfiguraci WAN rozhraní DNS máš a v konfiguraci LAN nikoli, je klidně možné, že DHCP server routeru klientům adresu DNS serveru nepropaguje, protože ji nemá vyplněnou a jeho defaultní nastavení říká, že v tom případě žádnou nesděluje. Načež klientům DNS nefunguje. To totiž záleží na firmwaru routeru. Zrovna třeba N.plug od právě NetGearu se přesně takhle choval a trvalo mi pár hodin, než jsem na to přišel.

Re:Správné nastavení domácí sítě
« Odpověď #17 kdy: 18. 03. 2024, 16:08:53 »
Zkoušel jsem připojit kabelem i NTB a tam je situace úplně stejná jako v PC, čili ovladače to asi nebudou. Přitom po WiFi se zdá, že funguje vše jak má.
Když nevyplním DNS v PC, tak se nedostanu ani na router, ale Win10 mi píšou, že jsem v místní síti bez internetu. Když vyplním DNS v PC, tak vše zdánlivě funguje, až na to, že po nějaké době, se nemůžu připojit k Netgearu (192.168.1.1 - neodpovídá ani na ping). Přitom k D-linku se připojím v pořádku.
V příloze ipconfig s a bez DNS + printcreen nastavení routeru. DNS jsem raději nastavil jak mi doporučuje poskytovatel připojení (Starnet). Děkuji

Re:Správné nastavení domácí sítě
« Odpověď #18 kdy: 18. 03. 2024, 18:53:35 »
Pokud jste vyzkoušel i návod Marka S. A nic nejde zbývá už jen, že je zařízení vadné. Posledních pár navrhů:

Ještě býval problém routerů u kterých byl rozsah DHCP mimo adresy které se používali a připojení haprovalo. Tj. Router má 192.168.1.1 ale DHCP je nastaveno na 192.168.1.100-200 a tím ten router vůbec nechtěl spolupracovat. Pokud se nastavilo DHCP na 192.168.1.1-200 vše se najednou rozběhlo. Statickou IP pak dáte na potřebné zařízení.

Další varianta je, že jeden port je vyhrazený na iptv (často port 2 nebo 3), tohle je ale většinou u O2 routerů. Zjistíte tak, že dáte kabel vedoucí do pc postupně do všech portů. Jestli jiné porty fungují a jen jeden vše odmítá pak by to mohlo být ono.

Zda se mi to ale oboje vysoce nepravděpodobné. Ale co kdyby.

Vrátil bych se k tomu starému d-linku a vytvořil bych síť pouze na něm a vyzkoušel připojení. Pokud vše nastavíte stejně a dlink bude fungovat ale netgear ne tak bych se pak obratil na prodejce s reklamací nebo vrácením. V případě že je router od poskytovatele v nájmu tak ať Vám zašle nový.

Posledni věc, je tam aktualizovaný firmware v tom netgearu? Někdy stačí i to.

f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Správné nastavení domácí sítě
« Odpověď #19 kdy: 18. 03. 2024, 19:46:29 »
...
prosím o radu, jak nastavit domácí síť. Zkoušel jsem všechny kombinace, ale ať nastavuju jak chci, stále se objevují různé chyby (např. ze stolního PC, který je připojený kabelem k Netgearu se nejde připojit když zadám 192.168.1.1, přestože internet funguje. Jindy D-Link odpojuje mobily od WiFi a nejde se k němu připojit, atd.).
...

Podle mne tam máte nějakou natolik primitivní chybu, že tady o ní nikoho nenapadne ani přemýšlet. Zkuste se domluvit s někým znalým, ať se Vám na to koukne. Rozhodně ale proboha (!) neuvažujte o aktualizaci BIOSu základní desky, přehrávání firmwaru atd., atd. - ve Vaší situaci je to evidentně zbytečné.   


Re:Správné nastavení domácí sítě
« Odpověď #20 kdy: 18. 03. 2024, 23:04:45 »
Ještě mě napadá, některé Windows "antivirové" programy dost agresivně zasahují do konfigurace sítě a možná se nejak nepopasovaly s proběhlými změnami. Zkuste na příští pokusy antivir dočasně vypnout.
V každém případě platí, že to zařízení které počítači přes DHCP přiděluje adresu mu zároveň i v té odpovědi říká kam se obracet s DNS dotazy. Jestli to funguje jinak přes WiFi z D-link a jinak přes kabel z Netgear, možná se vám tam pořád hádají dva DHCP servery...

Re:Správné nastavení domácí sítě
« Odpověď #21 kdy: 06. 04. 2024, 15:08:52 »
Aktualizace stavu: Vypadá to, že celou neplechu dělal modem, který má IP adresu 196.168.1.1 a po nastavení IP adresy Netgearu z 196.168.1.1 na 196.168.0.1 vypadá vše funkční. Schválně jsem nějakou dobu počkal, ale fakt se zdá, že to byla tato prkotina.
Děkuji všem za pomoc.

Re:Správné nastavení domácí sítě
« Odpověď #22 kdy: 06. 04. 2024, 17:42:45 »
Vypni si protokol IP verze 6, na koncový stanici je zbyteční.
a pak posli výpis nastaveni cmd > ipconfig /all
at vidime nastaveni IP i dns


Když se ve vlastnostech síťové karty deaktivuje ipv6 tak počítač i nadále bude komunikovat se servery pomocí ipv6 protokolu?