MariaDb - ako zalohovat/obnovovat db?

Logik

  • *****
  • 1 031
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MariaDb - ako zalohovat/obnovovat db?
« Odpověď #30 kdy: 05. 03. 2024, 19:05:19 »
petersveter:

sorry, ale co je nepochopitelného na tom, že
- MySQL má v určitých specifických workloadech větší výkon (viz Pavel Stěhule)
- set featur MySQL není podmnožinou setu featur PostgreSQL
- ale že 99% (a spíš ještě o pár devítek více) vývojářů se s implementací, kde by to, že PostgreSQL je v daném workloadu nedostatečně výkonná, nebo že neimplementuje danou featuru, nikdy v reálu nepotká (např. já si myslím, že už jsem nějaké i poměrně komplexní systémy dělal, a k limitům Postgresky jsme se nepřiblížili asi nikdy). Takže sice je dobré o tom vědět, ale to nic nemění na tom, že je rozumný přístup prostě používat Postgres, a MySQL uvažovat jako možné řešení jen v (čistě teoretickém) případě, že narazíš na limity Postgres (což nenarazíš) - s tím, že většinou pak stejně je rozumější to udělat jinak (např. nasadit Redis nebo něco podobného a do SQL jen agregovat).


jjrsk:
- No já jsem čistě polemizoval s Tvým "databáze musí umět" v kontextu toho, co jsme řešili. Tam jsi psal nejen o MySQL, ale i o "normální databázi" :-)
- Jinak ano, může to být možný přístup. Ale vzhledem k tomu, že každá záloha má smysl, jen když je nějak natrénováno obnovení, takže na rozumné implementaci záloh tak jako tak spálíš nějaký čas, tak už zas nevidím důvod, proč nepoužít např. ty WAL logy a neztratit, pokud je to možné, nic.
Nastavit to zálohování dle manuálu na pokusném stroji není zas tak "hardcore", aby se to nedalo, a zkrátí to podstatně dobu obnovy (nemusíš hledat snapshot, který "se povedl", máš přesně definovaný postup obnovy). Samozřejmě to jsme zas u toho, že když máš MySQL, tak to (asi?) nejde - ale to je přesně důvod, proč doporučuju PostgreSQL: místo vymejšlení partizánskejch postupů, jak obejít nestandardnosti MySQL my přijde rozumnější nevymejšlet kolo, ale udělat to tak, jak se má, s nástrojem, který je na to vhodný. Ve výsledku člověk ušetří nervy i čas.


Re:MariaDb - ako zalohovat/obnovovat db?
« Odpověď #31 kdy: 05. 03. 2024, 20:05:34 »
vetsina databazi prezije i odpojeni natvrdo, holt ztratim nejaky data
Databáze splňující ACID se používají právě proto, že ani při odpojení natvrdo nepřijdete o žádná data z potvrzených transakcí. To je to D v ACID – Durability. Samozřejmě pokud databázi nepodtrhnete nohy nějakým úložištěm, které bude tvrdit, že data jsou uložená, ale nebude to pravda. Pokud vám ACID databáze po tvrdém odpojení napájení (nebo jiném výpadku) ztrácí data z potvrzených transakcí, máte něco ošklivě rozbité. (Což samozřejmě neznamená, že nemůžete o data přijít jiným způsobem – pokud je výpadek napájení způsoben zkratem kvůli stoupající vodě, asi vám moc nepomůže pocit, že těsně před tím,  než se disk utopil, byly na něm zapsané všechny potvrzené transakce.)

Re:MariaDb - ako zalohovat/obnovovat db?
« Odpověď #32 kdy: 05. 03. 2024, 20:18:33 »
Logik, nemas ty nejaku "cognitive dissonance"? Lebo pises na jednej stranke aka je mysql dobra a rychla a vykonna a ako pgsql mozno uz ma vsetky ficury a mozno uz nie je taka pomala a potom na druhej strane hovoris ze pgsql all the way. To nedava moc zmysel :)
PostgreSQL je opensource databáze, která je podobná „velkým“ databázím jako MS SQL nebo Oracle, mnohdy je i dokáže nahradit. Obvykle se PostgreSQL chová tak, jak by člověk od slušné relační databáze čekal. Pokud někdo zvažuje, s jakou opensource relační databází začít, zvolil bych jednoznačně PostgreSQL.

MySQL/MariaDB jako jednoduchá databáze, která fungovala v podstatě jako souborová databáze, ale byl to server a komunikovalo se s ním pomocí SQL (přičemž to spoustu částí SQL příkazů ignorovalo). Postupně se přidávaly další enginy a MySQL/MariaDB se přibližuje „dospělým“ databázím – ale pro bezpečné použití pořád potřebujete vědět, co umí a co neumí, jaká jsou omezení. V některých specifických případech může mít MySQL/MariaDB lepší výkon, než PostgreSQL (prakticky než kterákoli „velká“ databáze). MySQL/MariaDB bych tedy použil jedině v případě, kdy jsem si vědom jejích omezení a mám důvod ji použít, protože mám specifickou zátěž, pro kterou je MySQL lepší. Reálně je častý důvod, proč se použije MySQL/MariaDB to, že je to jediná databáze, kterou nějaký PHP hosting nabízí…