Raspberry jako bridge a nastavení bridge-utils

Raspberry jako bridge a nastavení bridge-utils
« kdy: 20. 02. 2024, 12:21:44 »
Ahoj,
trošku do minulosti. Provozoval jsem RPi4 s raspbian (debian 10). Jedna síťovka nativní, druhá přes USB.
Konfiguraci bridge-utils mám
Kód: [Vybrat]
auto br0

iface br0 inet dhcp
bridge_ports eth0 eth1
bridge_hw eth1
Všechno jelo naprosto skvěle, několik let.

Až do upgradu, přešel jsem na RPi5 a raspbian (debian 12). Celkově to zafunguje nicméně zlobí propustnost. Nejvíce je to vidět na videích, protože kostičkují a nelze je přehrávat ve FHD. Zbytek okolo je stále stejný. Vynechám RPI, přehodím drát do switche a videa fungují bezproblému. Nicméně bych rád, aby mezi switchem a routrem bylo raspberry, protože ho potřebuju nonstop v internetu, ale switch by se mohl na noc vypnout.

Nevěděl by někdo na co se zaměřit? Jak se pohnout ku předu?

Děkuji
« Poslední změna: 20. 02. 2024, 14:56:45 od Petr Krčmář »

Re:Raspberry jako bridge a nastavení bridge-utils
« Odpověď #1 kdy: 20. 02. 2024, 12:41:25 »
Zkusit změřit pomocí iperf3 propustnost?

« Odpověď #2 kdy: 20. 02. 2024, 13:23:35 »
Zkusit změřit propustnost (viz předchozí tip) - u samotného bridge to asi dopadně bledě podle toho, co popisuješ. Změřit propustnost zvlášť jednoho a druhého rozhraní. Popřípadě zkusit změřit s jiným kernelem nebo jinou distribucí, jestli se něco změní.

« Odpověď #3 kdy: 20. 02. 2024, 14:01:08 »
já byh se podíval proč to je pomalé, jestli tam je vysoký drop rate, jestli jsou malé framy (ss -tip), jestli je vysoká latence atd.

« Odpověď #4 kdy: 20. 02. 2024, 15:38:57 »
Provedl jsem první 4 měření v rámci lokální sítě.

1) zapojenou jen eth0 do switch
2) zapojenou jen eth1 do switch
3) zapojenou eth1 do switch, eth0 do routeru
4) zapojenou eth0 do switch, eth1 do routeru

Všechno na výbornou. U všech měření to dopadlo stejně jako na obrázku.

Je mi jasné že budu muset udělat měření z venku, ale musím si nechat povolit port. Ozvu se až budu mít další výsledky, to samé až vyzkouším jinou distribuci.

« Odpověď #5 kdy: 20. 02. 2024, 15:45:06 »
To vypadá dobře. Všechny kombinace jednou 1Gb/s? Koukal jsem, že se dělá i 2.5Gb/s do USB3, ale UGreen to má jen s USB-C zatím.

Ještě mě napadá chlazení, jak máte to RPi5 chlazené. Zkusil bych po nějakém kostičkování vcgencmd get_throttled

Má to vracet 0x0, jiná hodnota znamená něco špatně. Udrží to hodnotu až do restartu.

« Odpověď #6 kdy: 20. 02. 2024, 19:20:34 »
To vypadá dobře. Všechny kombinace jednou 1Gb/s? Koukal jsem, že se dělá i 2.5Gb/s do USB3, ale UGreen to má jen s USB-C zatím.
Ano, všechny jsou 1Gb/s.

OT: 2.5Gb/s asi k ničemu nebude, protože nemám 2.5Gb/s switch. V domě mám haldu zásuvek takže potřebuju 24 portový switch a ten stojí asi 50k pro 10Gb/s, kabely mám CAT6A.

Ještě mě napadá chlazení, jak máte to RPi5 chlazené. Zkusil bych po nějakém kostičkování vcgencmd get_throttled
Koupil jsem k němu aktivní chlazení https://rpishop.cz/chladice-pro-raspberry-pi-5/6496-raspberry-pi-5-active-cooler.html ale s tím co to rpi dělá, tak se ani nespouští.

RPI běží bez GUI, funguje jako nas a media server, syncting, a moje apka na domácnost.

Není mi jasné kam tím míříte, ale mám pocit že se vzdalujeme od cíle.

« Odpověď #7 kdy: 21. 02. 2024, 09:46:55 »
Prostě při problémech dejte
vcgencmd get_throttled
Zjistí to jednak thermal throttling nebo i nízké napětí, viz https://www.raspberrypi.com/documentation/computers/os.html#get_throttled

Tím, že všechny tyto problémy zdroje a přehřívání vyloučíte, se dostaneme dál ...

« Odpověď #8 kdy: 25. 02. 2024, 15:28:45 »
Prostě při problémech dejte
vcgencmd get_throttled
Zjistí to jednak thermal throttling nebo i nízké napětí, viz

Omlouvám se, moje neznalost, nechtěl jsem nějak urazit, Vašich rad si vážím.

K RPi5 jsem koupil originální zdroj co dává 27W https://rpishop.cz/zdroje-s-usb-c-kabelem/6494-raspberry-pi-27w-usb-c-napajeci-zdroj-eu-bily.html tzn k nízkému napětí by nemělo dojít. Zajimavost: když bootujete z USB RPi5 vás upozorní, když mu dáte slabší adaptér, protože jsem prvně připojil na původní originální adaptér co mám k RPi4.

příkaz
watch --differences=cumulative vcgencmd get_throttled vrací pouze
throttled=0x0 Takže v pořádku...

Teplotu mám dlouhodobě pod 50°C, vcgencmd measure_temp, temp=47.2'C

Zkusil jsem RPi4 Raspbian na debianu 11 a fungovalo to. Tak jsem RPi5 odpojil a zapojil na ten disk RPi4 a problém zmizel. Blbé je, že RPi5 je citelně rychlejší na síti, takže RPi4 tam nechci.

Chtěl jsem pro RPi5 nastavit ubuntu 23.10 ale nějak mi haprovala, takže jsem to nedotáhnul a neměl jsem motivaci s tímto předchozím zjištění. Poprvé zamrzla a podruhé mi nešlo nainstalovat bridge-utils, dál jsem se s tím nezdržoval.
« Poslední změna: 25. 02. 2024, 15:37:56 od h4kuna »

« Odpověď #9 kdy: 09. 03. 2024, 10:31:24 »
Domluvil jsem si v  rpishop.cz, že mi poslali jedno RPi5 k otestování, naprosto rychlé, vstřícné jednání.

Chová se úplně stejně!  :(