Stavba CoreXY 3d tiskárny

Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« Odpověď #45 kdy: 02. 01. 2024, 11:38:38 »
Jako, za mě to máš moc komplikovaný. Tohle bych si nikdy nedovolil, a to jsem prodával vlastní sety a vlastní hotové 3d tiskárny... Za mě bys udělal nejlíp koupit maxi verzi od průši a to ti ušetří tak 100 až 200 hodin vývoje spešl firmware. A když vezmeš 1h = 500 kč tak na tom ušetříš majlant, i když to co máš vyhodíš do kontejneru... Jako za mě postavit sam znamena sestavit hardware a nahrát hotový fw. nastavit konstanty. Cokoliv jiného postrádá smysl... Sorry...
Ono to zas tak není, klipper umí ty desky krásně propojit, takže je to jen "stavění si z lega". Jedinou botu, co jsem tam zatím našel je to zapojení detektoru CO MQ-7, to jsem zatím nenašel jak to v klipperu elegantně připojit. Poputuje tudíž asi na ESPurnu a budu si dělat upozornění přes HA....
Potom co jsem si zběžně pročetl manuál na klippera, tak hodlám vodníka řídit pomocí G kódu, kdy když budu mít komoru nad 50˚C nebo budu tisknout nylon (cca 300˚C) pojedu na otáčky vyšší. Při prvních tiscích si budu měřit teplotu vody co jde z chladiče a podle toho odladím otáčky a průtok. Na obyč materiály to budu řídit zase na nízký hluk...

Jinak to je přesně co jsem nechtěl "koupit si Průšu", nejsem tak bohatý, abych si kupoval předražený věci, který bych si stejně potom musel dobastlit sám k obrazu svému:-)...Spíš jsem zvažoval ten Voron (to je za mě asi top co teď lze sehnat), ale taky jsem chtěl to mít podle sebe, takže jsem si ji nakreslil sám. Taky ten firmware mi přijde jednodušší než Marlin, takže za "vývoj něceho nového" bych to neoznačil...

Co těch 12V a 8bit desky? Myslíte si, že to nějak podstatně ovlivní rychlost tisku?


Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« Odpověď #46 kdy: 03. 01. 2024, 07:29:34 »

Ono to zas tak není, klipper umí ty desky krásně propojit, takže je to jen "stavění si z lega". Jedinou botu, co jsem tam zatím našel je to zapojení detektoru CO MQ-7, to jsem zatím nenašel jak to v klipperu elegantně připojit. Poputuje tudíž asi na ESPurnu a budu si dělat upozornění přes HA....

Měl jsem tady několik MQ-7 z Alika a ani jeden nefungoval použitelně: Pokud jsem ho začal ofukovat plynem s CO, tak na chviličku vyletěl výstup a hned začal padat jako by koncentrace klesala.  Za chvíli to už neukazovalo nic (i když atmosféra obsahovala stále stejnou koncentraci)  Byl jsem s tím v ostravě na důlní měřičské soupravě a ta ukázala, že ten senzor je hrozný křáp. Podle mě je to naprosto nepoužitelná věc.

Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« Odpověď #47 kdy: 03. 01. 2024, 11:13:31 »

Ono to zas tak není, klipper umí ty desky krásně propojit, takže je to jen "stavění si z lega". Jedinou botu, co jsem tam zatím našel je to zapojení detektoru CO MQ-7, to jsem zatím nenašel jak to v klipperu elegantně připojit. Poputuje tudíž asi na ESPurnu a budu si dělat upozornění přes HA....

Měl jsem tady několik MQ-7 z Alika a ani jeden nefungoval použitelně: Pokud jsem ho začal ofukovat plynem s CO, tak na chviličku vyletěl výstup a hned začal padat jako by koncentrace klesala.  Za chvíli to už neukazovalo nic (i když atmosféra obsahovala stále stejnou koncentraci)  Byl jsem s tím v ostravě na důlní měřičské soupravě a ta ukázala, že ten senzor je hrozný křáp. Podle mě je to naprosto nepoužitelná věc.
Děkuji za postřeh, nejsem expert na měření. Sám jsem ten senzor použival na detekci kouře (I/O), zkoušel jsem to na sfouklé svíčce a fungoval dobře. Jak jsem psal, tak zatím tím nebudu nic řídit, pouze cvičně kontrolovat....Zatím to beru tak, že lepší něco než nic...Když se mi naskytne nějaký lepší senzor, tak si ho pořídím...

Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« Odpověď #48 kdy: 05. 01. 2024, 12:09:35 »
Tak pro zájemce posílám, jak vypadá Z uložení ve skutečnosti...Děkuji všem za připomínky.

Jen připomínka pro ty co by chtěli kupovat oldham spojku. Pokud máte trapézové matice kulaté, kupujte spojku kulatou, pokud máte matice seřízlé do oblého obdélníku, tak kupujte oldham stejný, já koupil oldham kulatý a rozteč děr je jiná (o 1mm) než na "seřízlé matici", proto jsem tam musel dobastlovat "redukci" viz foto.

BTW, co si myslíte o použití 12V zdroje a 8bit kontroléru na klipperu, bude to mít nějaký podstatný vliv na rychlost tisku? Bed bude samozřejmě 230V....
« Poslední změna: 05. 01. 2024, 12:15:12 od kopevi2 »

Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« Odpověď #49 kdy: 05. 01. 2024, 13:22:42 »

Ono to zas tak není, klipper umí ty desky krásně propojit, takže je to jen "stavění si z lega". Jedinou botu, co jsem tam zatím našel je to zapojení detektoru CO MQ-7, to jsem zatím nenašel jak to v klipperu elegantně připojit. Poputuje tudíž asi na ESPurnu a budu si dělat upozornění přes HA....

Měl jsem tady několik MQ-7 z Alika a ani jeden nefungoval použitelně: Pokud jsem ho začal ofukovat plynem s CO, tak na chviličku vyletěl výstup a hned začal padat jako by koncentrace klesala.  Za chvíli to už neukazovalo nic (i když atmosféra obsahovala stále stejnou koncentraci)  Byl jsem s tím v ostravě na důlní měřičské soupravě a ta ukázala, že ten senzor je hrozný křáp. Podle mě je to naprosto nepoužitelná věc.
Ještě bych chtěl reagovat, teď jsem si přečetl datasheet, a ten senzor není vhodný na měření koncentrace v "špinavém" prostředí, ale je vhodný na detekci CO v domácích podmínkách. Z toho jsem pochopil, že to není vhodné do kotelny, kde ppm CO bude vyšší a může to silně ovlivnit detekci skutečného požáru. Do domácnosti-dílny(např truhlárna, ne zámečnická) si myslím, že by to mohlo být použitelné, neboť tam standardní prostředí je skoro CO prosté, tudíž i 3D tiskárna by mohla být OK(zde bude otázka, jak to budou ovlivňovat výpary při tisku např ABS, proto to mám zatím jen na monitorování, ne řízení)....


kmarty

  • ***
  • 194
    • Zobrazit profil
Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« Odpověď #50 kdy: 08. 01. 2024, 02:52:04 »
BTW, co si myslíte o použití 12V zdroje a 8bit kontroléru na klipperu, bude to mít nějaký podstatný vliv na rychlost tisku?
Deska bude svym zpusobem v pohode, v pripade Klipperu je vlastne jen loutkou, ale tech 12V te asi dost omezi na maximalni rychlosti a akceleraci (driver nebude mit dostatecny headroom pro dorovnani back EMF od motoru). Proto se pouziva 24V u beznych (do cca 600-700mm/s pri cca 20-30k acc) a 48V u fakt rychlych tiskaren.

Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« Odpověď #51 kdy: 08. 01. 2024, 10:59:27 »
BTW, co si myslíte o použití 12V zdroje a 8bit kontroléru na klipperu, bude to mít nějaký podstatný vliv na rychlost tisku?
Deska bude svym zpusobem v pohode, v pripade Klipperu je vlastne jen loutkou, ale tech 12V te asi dost omezi na maximalni rychlosti a akceleraci (driver nebude mit dostatecny headroom pro dorovnani back EMF od motoru). Proto se pouziva 24V u beznych (do cca 600-700mm/s pri cca 20-30k acc) a 48V u fakt rychlych tiskaren.
Díky moc za info, něco jsem si o tom teď přečetl. Překopu to na 24V a větráky, ledky, vodníka apod pojedu na 12V...

Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« Odpověď #52 kdy: 05. 03. 2024, 10:24:35 »
Zdravím všechny. První čtvrtina roku se blíží. Vzhledem k tomu, že mi tu dost lidí poradilo, co a jak, tak jsem se rozhodl, že sem nahraji, jak pokračuje stavba.
V lednu mi trochu do toho hodila vidle Česká pošta, neboť mi zašantročila pár součástek.
V mezičase jsem pomáhal kamarádovi na stavbě CNC frézky na truhlařinu,takže jsem nezahálel.  Nakonec se vše našlo a tiskárnu mám sestavenou.
Zbývá do Golema vložit šém - klipper. 

Re:Stavba CoreXY 3d tiskárny
« Odpověď #53 kdy: 29. 03. 2024, 09:28:51 »
Zdravím, všechny a přeji hezké Velikonoce.

Tiskárnu jsem nakonfiguroval, všechno se zdá, že fachá. Ale dělá mi to jednu botu. Na napájení RPI (5V) a větráků, vodníka a ledek používám ATX zdroj. Po pár minutách se mi stane, že zdroj klekne (asi tepelná ochrana, nebo nevím a na to se ptám).

Jelikož je zde určitě hodně elektrikářů, tak by to někdo mohl vědět.

Když RPI napájím klasicky nabíječkou na mobil a větráky 12V zdrojem ze starýho routeru, tak to jede. 

Ale ATX zdroj (zkoušel jsem dva, a oba jeli v pc dobře, elektrolity nafouklý nejsou) klekne, ale když tam není zapojený RPI, tak jede ok(i komplet bez zátěže). Dřív jsem obdobný zdroj používal na napájení starý 3D tiskárny a tam se to občas stalo, když hotbed jel na vyšší teploty, tudíž se asi regulátory napětí ve zdroji přehřívaly.
Předem říkám, že můj ATX zvládne 30A na 5V, a 17A na 12V .

Věděl by prosím někdo, čím to je?

Bude v pohodě, když použiji DC-DC stepdown konvertory z 24V -> 5V a 24V -> 12V?

Nechce se mi zbytečně kupovat něco, když problém může být nějaká blbina. Omlouvám se, že se furt takhle blbě ptám.
« Poslední změna: 29. 03. 2024, 09:34:59 od kopevi2 »