Chladič na staré cpu

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #15 kdy: 27. 11. 2023, 21:35:32 »
To tělísko nevypadá vůbec špatně. Jestli heatpajpy fungujou, tak není důvod měnit. Pokud jde o ventilátor, ta věc v kleci je převážně oční výtěr. Pokud bych řešil náhradu, vůbec bych se nestyděl, zahodit originál včetně drátěné klece, napřed bych si ale oměřil, kolik tam je místa, a koupil bych odpovídající fučák standardního rozměru (80x80, 92x92, 120x120) v plastovém hranatém rámečku. Trochu problém může být, sehnat ventilátor s odpovídající wattáží a čtyřdrátem. Jsou k vidění dvě kategorie tohoto zboží:

A) "počítačové" do SoHo a gamesních sestav - typicky navrch huj a vespod fuj, ale aspoň bývají tiché. Výběr mívala 100mega nebo TnTrade.

B) serverové - buď jako náhradní díl např. SuperMicro, nebo se dají koupit i volně ložené u distributora, ale tady jde o hodně úzký profil / vzácné zboží (ten čtyřdrát s PWM) - nedávno jsem toto koupil u Mousera, nějaké nižší stokoruny bude stát doprava. Ventilátor pro žravý procesor by měl mít něco mezi 1 - 1.5A maximální odběr, obecně jsou tyto ventilátory hlučné (ložisko, vyvážení, asi i spínání vinutí) a otázkou je křivka otáček podle PWM střídy...

Najít výkonný a tichý větrák se čtyřdrátem není vůbec nic jednoduchého.


Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #16 kdy: 28. 11. 2023, 06:25:18 »
Taky se přikláním k tomu poslat tu klec s tím něčím vzdáleně připomínající fan balistickou křivkou do elektronického odpadu a nahradit něčím normálním. A pokud to má být tiché, asi bych změřil ten heatsink, a podle toho koupil Noctuu potřebných rozměrů s PWM. A co se týče montáže, asi si nemyslím že drcpásky budou horší než ta věc co tam je teď.

Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #17 kdy: 28. 11. 2023, 09:30:51 »
Chladiče na lga 1366 se pořád prodávají.... A i kdyby, kit stojí cca 100,-  ....bych koupil nový chladič a hotovo...
Gréta je nejlepší.

jjrsk

  • ****
  • 407
    • Zobrazit profil
Re:Chladič na staré cpu
« Odpověď #18 kdy: 28. 11. 2023, 21:39:47 »
Mám cca 12 let staré pc (LGA1366, intel cpu, stock intel cooler). Poslední dobou mi přijde že chladič cpu chladí čím dál tím míň (teploty cpu skoro bez zátěže 60-70C, na kritických 100C si sahá nějak moc brzo, dá se držet ruka na chladiči ...
Podle me celkem jednoducha vec. Inteli zvejkacka pod chladicem. Pokud na tom udrzis ruku ma to pod 60 stupnu. Sundal bych to, vycistil (isopropyl), chladic pripadne prelestil (smirk 800/1200/...) dal tam !co nejmene! pasty a dal zpet. Ty jejich boxy jsou prevazne dost na hrane dimenzovany, takze ... lidi co radsi ticho je prevazne zahodnej hned.

Co se tyce velikosti o tu jde az ve druhy rade, pokud bys to menit, jde ri primarne o hmotnost (deska to nemusi vydrzet), velikost je treba brat v potaz predevsim v zavislosti na usporadani prvku kolem socketu (tzn zdroj + ramky), pripadne vyska (case) a jestli se tam vejdes. Nektery chladice nejsou symetricky a daji se ruzne otocit.