Problém s účtem ve Win XP

webhope

Problém s účtem ve Win XP
« kdy: 28. 08. 2011, 16:52:13 »
Zdravím,
zkoušel jsem něco s účtama ve Win XP Pro a teď mám problém.

Chtěl jsem otestovat jaké možnosti omezení přináší vytvoření omezeného účtu. Měl jsem však účet administrátora, tak jak jsem nainstaloval počítač. Vše nastavené, mnoho ikon na ploše a bookmarks ve firefoxu. Dal jsem vytvořit nový účet, správce. Protože vytvoření omezeného účtu vyžaduje nejdříve vytvořit účet správce. No když jsem pak vyzkoušel omezený účet a zase ho zrušil a najel do toho nového účtu správce, tak jsem zjistil, že tam nejsou ty moje věci, skoro nic. Jako po nainstalování počítače. Tak jsem chtěl zrušit ten vytvořený účet správce a ono to nejde. Ale přitom existuje složka C:\Documents and Settings\Administrator a ta má asi 400Mb. Takže se do ní nemohu přihlásit jako ten původní administrátor.

No tak jsem najel do jiného systému, zkopíroval data z administrátor do pokus (nový účet se správcem), restartoval, ale jako že jo - tváří se to jako ten původní účet , možná jede malinko pomaleji při načítání ikon a taky nějaký problém když zmáčknu ctrl+atl+del tak se zobrazí takový správce a tam maj být asi čtyři záložky a není tam ani jedna. Čili je to nestabilní a nevím jak rozjet toho původního správce. No ale hlavně, že si mohu zazálohovat záložky.

Hlavně mě překvapilo, že něco takového ve Win XP existuje, jak si snadno domrvit přístup k účtu... Dá se to nějak spravit? Jinak obnovím ze zálohy.


navekylama

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #1 kdy: 28. 08. 2011, 17:23:32 »
ucet administrator sa zobrazuje len ak neexistuje iny ucet spravcu
na prihlasovacej obrazovke 2x stlacit ctrl alt del a zobrazi sa klasicke prihlasovacie okno kde ked zadas ako meno administrator prihlasi ta do tohoto uctu

pokrocile nastavenie uctov je na control userpasswords2

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #2 kdy: 28. 08. 2011, 17:25:06 »
V přihlašovací obrazovce stiskni CTRL + ALT a třikrát po sobě DELETE, objeví se Ti klasické přihlašovací okno, napiš do něj Administrator a do hesla to které jsi měl, pokud jsi nějaké měl a stiskni OK ... přihlásíš se do původního účtu administrátora, potom můžeš zbývající účty zrušit.

Nicméně to není chyba systému, ale neznalost systému. Za tohle XP fakt nemohou.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #3 kdy: 28. 08. 2011, 17:27:41 »
Ha, někdo byl rychlejší ... :-D .... že by dvakrát stačilo? Je to možné, nepopírám :-D

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #4 kdy: 28. 08. 2011, 17:44:03 »
Nejak mi z vaseho chaotickeho popisu neni jasne, co, kde a kdy jste zmrsil. Mam matny dojem, ze jste mel ucet s administratorskymi pravy. Po te jste zalozil noveho admina, puvodni ucet predelal na omezeny a nasledne zrusil a ted se divite, kde jsou data, protoze pod novym adminem nejsou? Pokud to tak je, tak se nedivte, to je normalni. Data zustala v domovskem adresari puvodniho uzivatele. Asi by pomohlo, kdybyste napsal jmena tech uctu, jak vznikaly a jak se menil jejich status (admin/neadmin), aby bylo jasne, co vlaste chcete.

Nicmene pokud jste pouze zrusil ucet a nevymazal profil, budou data porad nekde lezet pod c:\Documents and Settings\<jmeno uctu>. Staci odtamtud vytahat potrebna data a nakopirovat do c:\Documents and Settings\<jmeno noveho uctu>, do adresaru na odpovidajici pozici. Ucet musi byt napred zalozen a je treba se jednou zalogovat, aby se vytvorily adresare profilu.

Zkopirovani byste udelal nejlepe z dalsiho adminskeho uctu, aby bylo zajisteno ze zadna data v profilu uzivatelu, kteri jsou ve hre, nejsou otevrena.  Muzete s klidem prekopirovat obsah celeho profilu, pokud to chcete mit presne tak, jako to bylo. Doporucuji udelat kopii, ne presun, kdybyste udelal chybu, abyste mohl zacit znova. Puvodni adresar neexistujiciho uzivatele zrusite pozdeji, az budete mit jistotu, ze je vse, jak ma byt.

Doporucuji, aby ten novy uzivatel, kam budete data presouvat, byl uzivatel s omezenymi pravy. Toho pak pouzivejte na beznou praci a pouze ulohy, ktere vyzaduji administratorska prava pak vykonavejte pod adminskym uctem. Pokud si nainstalujte FreeComander, muzete ho z neprivilegovaneho uctu spoustet pod uzivatelem s administratorskymi pravy a spoustu administracnich zalezitosti vykonat z nej. Ma napriklad Control Panel v tool baru, muzete z nej instalovat aplikace, spustit si z nej Firefox pod adminem, aby se mohl updatovat.... Vase znalosti Windows nejsou tak uplne oslnujic a pouzivani neprivilegovaneho uctu vas usetri rady neprijemnosti a typicky i omezi skody napachane virovou nakazou.

P.S.: Mozna, ze proces prenosu dat bude vyzadovat prevzeti vlastnictvi dat adminem a/nebo nasledne nastaveni prav pro noveho uzivatele tak, aby se k nim dostal. To zalezi na tom, jestli jste si vy nebo treba nejaka aplikace hrali s pristupovymi pravy. Za normalnich okolnosti by to nemelo byt nutne.

P.P.S: Neprenasejte soubory blabla.dat z adresare puvodniho uzivatele. Jeden se jmenuje tusim ntuser.dat, dalsi nevim, ale jsou tusim celkem tri. Ze zbytku muzete presypat snad vsechno.


webhope

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #5 kdy: 28. 08. 2011, 17:46:24 »
OK. Jsem přihlášen jako administrátor a v Nastaveni učtu. Kliknu na účet pokus (Správce počítače). Ale není tam žádná volba jak ho odstranit.

webhope

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #6 kdy: 28. 08. 2011, 17:48:03 »
JardaP .
Ne, originální administrátorský účet je nedotčený. Takový zmatkář zas nejsem.

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #7 kdy: 28. 08. 2011, 18:28:28 »
Pokud mate XP Pro, vlezte do Control Panelu, Administratorske nastroje, pak se to jmenuje tusim Sprava pocitace (Computer management) - pisu to z hlavy, takze to muze byt trochu jinak. Tam by, ve stromu nalevo, mel byt spravce skupin a uzivatelu. Tam to snad vymazat pujde. Jinak to, ze neni k dispozici moznost smazani uctu, je asi proto, ze XP se vas snazi donutit k pouzivani jineho uzivatele, nez Administrator. A protoze asi nemate jiny ucet, tak vam ve smazani uzivatele pokus brani. BTW, uzivatele Administrator byste nemel pouzivat. Je lepsi si zalozit admina jineho a u Administratora nasadit hodne dlouhe a slozite heslo a to zapomeout nebo za bezmesicne noci zakopat u hrbitovni zdi.

webhope

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #8 kdy: 28. 08. 2011, 18:32:26 »
No správa uživatelů tam je (skupin nikoliv), tam taky jsem. Klikneš na uživatele, ale není tam možnost smazat účet. V nápovědě se píše, že když jsem přihlášený jako admin, tak musím nejdříve účty deaktivovat a pak odstranit. Jenže nic takového tam nevidím.

webhope

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #9 kdy: 28. 08. 2011, 18:35:19 »
Rozlišuji tak jak rozlišuje (český) Windows. Administrátor je název pro účet, který byl původně založený při instalaci Win XP. Správce je název účtu s administrátorskými právy, le ten si musí uživatel vytvořit sám. Já jsem právě ten správcovský účet vytvořil a teď nejde smazat. Problem je hlavně v tom, že mi Windows do nej stále najíždí. Což teda jako nechci.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #10 kdy: 28. 08. 2011, 18:37:22 »
Chápu to tak, že chceš používat pouze účet Administrator? To se silně nedoporučuje! Proto systém "nedovoluje" odstranit jediný pracovní účet ... vytvoř jinej a uvidíš, že tento půjde odstranit ...

webhope

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #11 kdy: 28. 08. 2011, 18:44:59 »
Jo.

"Vytvoř jinej a uvidíš, že tento půjde odstranit ..."
To je mi celkem k hov.. protože když vytvořím jinej, tak tam nemám ty věci, které jsou v administrátorském účtu. 400Mb dat. A proč se to vlastně nedoporučuje?

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #12 kdy: 28. 08. 2011, 18:48:19 »
Z bezpečnostního hlediska. Protože když se Ti podaří nabourat účet administrator, ať už Tvou vinou, nebo z venčí, tak systém už nikdo nedá dohromady! Přenést data do jiného účtu by neměl být žádný problém.

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #13 kdy: 28. 08. 2011, 18:52:32 »
Tento počítač --> Pravé tlačítko myši --> Vlastnosti --> karta upřesnit na ní jsou profily uživatelů a v nastavení je můžeš mazat a kopírovat. Takže můžeš přenést celé nastavení Administrator do jiného účtu. Což silně doporučuji!

Pavel 'TIGER' Růžička

Re: Problém s účtem ve Win XP
« Odpověď #14 kdy: 28. 08. 2011, 18:59:31 »
Ještě jedna věc! Nemůžeš kopírovat účet, ve kterém jsi přihlášen a do účtu ve kterém jsi přihlášen. Musíš to kopírovat z nezávislého účtu .... takže pro tuto akci budeš mít celkem tři účty. Jeden, který chceš kopírovat, druhý, do kterého ho chceš zkopírovat a třetí, ze kterého to budeš všechno provádět.