Hardware na NAS

k3dAR

  • *****
  • 2 992
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hardware na NAS
« Odpověď #15 kdy: 30. 08. 2023, 03:20:04 »
1. pokud RPi tak 4 (sam pises pripadne jine vyuziti kdyz pro NAS bych ho pozdeji nechtel)

2. pokud starsi NB (ale ne ten co mas) tak napr T420(s)/T430(s) (ktere mam, ale da se poridit v horsim (pro NAS nevadi) stavu celkem levne):
- ma slot na miniPCIe - jde o WWAN, ale chodi tam i mSATA SSD
- interni na 2.5" - max 7mm, ale sel by asi upravit na 9.5mm (mozna i na 15mm?)
- misto DVD jde pres ramecek dat druhe 2.5" s 9.5mm (mozna upravit na 15mm?)
(upravy na vyssi 2.5" disk pocitam zbrousenim, ci vyrezem v case/palmrestu, coz u NAS by nevadilo)

3. pokud bys chtel neco x86 vhodne pro NAS, male, relativne levne (obzvlast pokud uz bys mel RAM, NVMe, NB zdroj :)
Odroid H3/H3+
- ma to 2x SATA
- ma to 1x M.2 NVMe
- zdroj doporucuji 15V pri 2x 2.5" disk, nebo 19V pri 2x 3.5"
- v iddle zere (prej) 1.9W predpokladam s uspanejma diskama :)

ad USB 2.5" disk:
- pokud by slo o raid1 tak ramecek co neuspava sam o sobe po par minutach necinosti
- pokud bys (i kdyz pises ze ne) chtel sifrovat a zaroven stroj suspendovat/hibernovat, tak ze zkusenosti nektere disky v usb nestihaji se probrat driv nez se LUKS/LVM probere takze mi ho vykopne, musim z nej vse odpojit (umount, vypnout lvm, schodit luks a pak znovu luks odemknout a primountovat)

ad RAID1:
- nepremyslej "ak bych" ale pocitej proste s RAID1 ze udelas ;-)


k3dAR

  • *****
  • 2 992
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hardware na NAS
« Odpověď #16 kdy: 30. 08. 2023, 06:44:34 »
2. pokud starsi NB (ale ne ten co mas) tak napr T420(s)/T430(s) (ktere mam, ale da se poridit v horsim (pro NAS
[...] - interni na 2.5" - max 7mm, ale sel by asi upravit na 9.5mm (mozna i na 15mm?)
upresnuji po realnem overeni, minimalne T430s v internim jde pouze 7mm, protoze (nezavysle na sundanem palmrestu), deska pro pripojeni disku ma konektor zapustenej a fyzicky neni mozne do ni dostat 9mm disk
(samozrejme slo by pouzit pripadne prodluzovaci/spojovaci sata+power kabely ale to uz to asi cele zbytecne komplikuje pri potrebe mit >7mm disk :)

Re:Hardware na NAS
« Odpověď #17 kdy: 30. 08. 2023, 07:28:33 »
Mám odroid H3+ se 16GB ram, v tom 2TB ssd, 4TB wd red, běží mi na tom Jellyfin, pihole, cups, samba a v dockeru nextcloud a s uspanými disky mám spotřebu 3,6 - 4w. Pokud se rozjede kódování přes Jellyfin naplno tak je spotřeba do 20w. A má to 2x 2.5 gbe síťovky
« Poslední změna: 30. 08. 2023, 07:30:40 od KoalaM »

jjrsk

  • ****
  • 496
    • Zobrazit profil
Re:Hardware na NAS
« Odpověď #18 kdy: 30. 08. 2023, 08:46:42 »
Všetko je uhol pohľadu.

Bavime se o NASu nadoma ze? Ano, ja mam doma NAS ktery da se 4 mi disky 600MB/s. Tedy po 10Gbit siti pochopitelne. Ale ne kazdy chce/muze mit doma 10G ze? U malych zakazniku mam storage ktere daji o rad vic. A take stoji ne v tisicovkach ale v milionech.

Vzhledem k tomu, ze "normalni" film ma 10GB, tak tlacit ho na ten nas par hodin nikdo nechce ze? Stejne tak vzhledem k roustoucim rychlostem konektivity, pusobi smesne, kdyz NAS neni schopen ani toho, co ta internetova pripojka (coz plati pro vsechny levne krabky).

Takze to, ze domaci NAS zvladne saturovat gigovou sit povazuju za zaklad jakekoli pouzitelnosti.

Sifrovany FS povazuju za standard, a to specielne v domacich podminkach. Nemusim pak resit, ze nekde nekdo vyhrabne disk z popelnice a bude si prohlizet moje data. Pricemz mrtvy disk se premazava dost blbe ze?

Asi neumis cist, podivej se kolik stojej relevantni krabice od synology, a to se bavime pouze o vykonostnim hledisku, funkcne to bude naprosta tragedie. Relevantni HW na x86 se zcela jiste da poridit (bez disku) do 10k. Pripadne od nekoho za par piv.

....
Bezvetrakovou konstrukci nechces. Ten disk, i jediny, je treba nejak chladit. On to sice prezije, ale ne moc dlouho. Nemusis na to foukat nejakym turbovetrakem, ale i pomalobezny ventilator, ktery bezi naprosto neslysne snizi teplotu o 10+ stupnu.

Mimo jine, NB jsou pro podobny vyuziti dost nevhodny, protoze se u nich s dlouhodobym behem vubec nepocita, a nezvladaji chladit ani CPU. Mas vysokou pravdepodobnost ze se ti to v lete, az bude tech 50 ve stinu, upece.

Re:Hardware na NAS
« Odpověď #19 kdy: 30. 08. 2023, 09:11:40 »
Sifrovany FS povazuju za standard, a to specielne v domacich podminkach. Nemusim pak resit, ze nekde nekdo vyhrabne disk z popelnice a bude si prohlizet moje data. Pricemz mrtvy disk se premazava dost blbe ze?

zjavne som paranoidnejsi a v zivote som ziadny disk alebo jeho ekvivalent nehodil do smetiaku bez fyzickeho zneskodnenia :).


Re:Hardware na NAS
« Odpověď #20 kdy: 30. 08. 2023, 09:42:57 »
"Sifrovany FS povazuju za standard, a to specielne v domacich podminkach. Nemusim pak resit, ze nekde nekdo vyhrabne disk z popelnice a bude si prohlizet moje data. Pricemz mrtvy disk se premazava dost blbe ze?"

Znáte hardwérový nástroj FLEXA?

Re:Hardware na NAS
« Odpověď #21 kdy: 30. 08. 2023, 10:01:59 »
Všetko je uhol pohľadu.

Bavime se o NASu nadoma ze? Ano, ja mam doma NAS ktery da se 4 mi disky 600MB/s. Tedy po 10Gbit siti pochopitelne. Ale ne kazdy chce/muze mit doma 10G ze? U malych zakazniku mam storage ktere daji o rad vic. A take stoji ne v tisicovkach ale v milionech.
Jako že by NAS (pro domácí použití), který zvládne obstojně využít 10G měl mít cenovku v řádu statisíců nebo milionů? To asi ne. A hlavně zdaleka ne každý to potřebuje.

Citace
Vzhledem k tomu, ze "normalni" film ma 10GB, tak tlacit ho na ten nas par hodin nikdo nechce ze? Stejne tak vzhledem k roustoucim rychlostem konektivity, pusobi smesne, kdyz NAS neni schopen ani toho, co ta internetova pripojka (coz plati pro vsechny levne krabky).

Takze to, ze domaci NAS zvladne saturovat gigovou sit povazuju za zaklad jakekoli pouzitelnosti.
Což ovšem neznamená, že někomu nebude pro jeho použití stačit třeba rychlost někde na úrovni fast ethernetu. Tazatel tu zcela jasně vysvětlil, na co to chce používat, a na to gigabit nepotřebuje. Jiná věc je, co bude od toho požadovat v budoucnu, ale to ponechme na něm.

Citace
Sifrovany FS povazuju za standard, a to specielne v domacich podminkach.
Šifrování je určitě užitečná záležitost, ale zrovna na tom NASu to poněkud komplikuje situaci. Zatímco třeba na notebooku snadno zadám heslo, u NASu už to není zdaleka tak pohodlné/hladké, hlavně pokud by k němu mělo přistupovat více lidí (běžných, technicky neznalých uživatelů).

Citace
Nemusim pak resit, ze nekde nekdo vyhrabne disk z popelnice a bude si prohlizet moje data. Pricemz mrtvy disk se premazava dost blbe ze?
Mrtvý disk se dá přemazat snadno, s trochou fyzického násilí. Problém by byl jedině pokud bych ho potřeboval poslat na reklamaci nebo něco podobného.

Re:Hardware na NAS
« Odpověď #22 kdy: 30. 08. 2023, 11:09:03 »
Šifrování je určitě užitečná záležitost, ale zrovna na tom NASu to poněkud komplikuje situaci. Zatímco třeba na notebooku snadno zadám heslo, u NASu už to není zdaleka tak pohodlné/hladké, hlavně pokud by k němu mělo přistupovat více lidí (běžných, technicky neznalých uživatelů).

Ani ne, já třeba mám na domací NASce nastavený dekryptování pomocí FIDO klíče (při bootu). Stačí při bootu mít v USBčku klíč a není potřeba zadávat hesla... Neznalé osobě můžete prostě říct: než to budeš zapínat, vyndej klíč z trezoru a píchni ho do USBčka... Až se to nastartuje vrať ho do trezoru  :)


Re:Hardware na NAS
« Odpověď #23 kdy: 30. 08. 2023, 11:40:11 »
Tuhle cestu jsem uz opustil.  SoC jsou pomale a SD karta take neni zadne terno pro NAS. USB porty jsou vetsinou pomerne pomale (a to dost pomale), 1GB LAN je pomalejsi atd.  A cena neni lepsi.. Se zdrojem RaPi se slusnou pameti a krabici je drazsi a horsi nez  normalni NAS jako je treba https://www.incomputer.cz/asustor-as6302t/ (po registraci jeste levnejsi).

Re:Hardware na NAS
« Odpověď #24 kdy: 30. 08. 2023, 12:32:56 »
Ani ne, já třeba mám na domací NASce nastavený dekryptování pomocí FIDO klíče (při bootu). Stačí při bootu mít v USBčku klíč a není potřeba zadávat hesla... Neznalé osobě můžete prostě říct: než to budeš zapínat, vyndej klíč z trezoru a píchni ho do USBčka... Až se to nastartuje vrať ho do trezoru  :)

Asi sa na to celé nakoniec vykašlem úplne. Potrebujem hardvér za 50k CZK + disky + FIDO kľúč + trezor ... nakoniec bude predsalen lacnejšie si prenajať dedikovaný server :-/

Re:Hardware na NAS
« Odpověď #25 kdy: 30. 08. 2023, 13:57:12 »
Ani ne, já třeba mám na domací NASce nastavený dekryptování pomocí FIDO klíče (při bootu). Stačí při bootu mít v USBčku klíč a není potřeba zadávat hesla... Neznalé osobě můžete prostě říct: než to budeš zapínat, vyndej klíč z trezoru a píchni ho do USBčka... Až se to nastartuje vrať ho do trezoru  :)

Asi sa na to celé nakoniec vykašlem úplne. Potrebujem hardvér za 50k CZK + disky + FIDO kľúč + trezor ... nakoniec bude predsalen lacnejšie si prenajať dedikovaný server :-/

To nebylo to co jsem tim chtěl říct. Chtěl jsem tim říct že šifrovat jde i bez zadání hesla poměrně bězným způsobem který třeba já mám ozkoušený.
NASku (nebo spíš domací server) provozuju na staré WS (i5 skylake, 32GB RAM) , FIDO klíče mám protože je používám i na jiný věci (můžete třeba dát klíče k dešifrování na normální flashku), trezor je u mě základní výbava bytu, ale tu flashku nebo ten klíč si můžete třeba schovat i do matrace  ;D.

Re:Hardware na NAS
« Odpověď #26 kdy: 30. 08. 2023, 14:35:43 »

jjrsk

  • ****
  • 496
    • Zobrazit profil
Re:Hardware na NAS
« Odpověď #27 kdy: 30. 08. 2023, 18:00:59 »
...
Jako že by NAS (pro domácí použití), který zvládne obstojně využít 10G měl mít cenovku v řádu statisíců nebo milionů? To asi ne. A hlavně zdaleka ne každý to potřebuje.
..
Vazne nechapu, proc sem chodi negramoti, ale overime to ju? Za jak dlouho po stovce skopirujes 1TB coz je tak nejmensi disk co se da poridit?

Re:Hardware na NAS
« Odpověď #28 kdy: 30. 08. 2023, 18:27:09 »
Kde tazatel psal něco o kopírování 1 TB? Že to potřebuješ ty, je v pořádku, a podle toho si pořídíš úložiště, včetně adekvátně dimenzované sítě. Ale na zmíněné filmy s nízkým rozlišením a datovým tokem v řádu stovek kbps (dle zadání) a sem tam překopírování pár fotek to pomalé úložiště, byť by bylo se 100M ethernetem, prostě problém nebude. Takže ty poznámky o negramotech si laskavě odpusť.

k3dAR

  • *****
  • 2 992
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hardware na NAS
« Odpověď #29 kdy: 30. 08. 2023, 18:32:20 »
...
Jako že by NAS (pro domácí použití), který zvládne obstojně využít 10G měl mít cenovku v řádu statisíců nebo milionů? To asi ne. A hlavně zdaleka ne každý to potřebuje.
..
Vazne nechapu, proc sem chodi negramoti, ale overime to ju? Za jak dlouho po stovce skopirujes 1TB coz je tak nejmensi disk co se da poridit?

spis proc sem chodi(s) arogatnaci ;-) nikoho nezajima ze mas potrebu kopirovat TB's na minimalne 10GLAN a jinak to nepovazujes za NAS... tazatel napsal sve potreby, na kopirovani fotek/videa po Wifi opravdu nepotrebuje 10GLAN, zalohovani NB pokud tam nema virtualy by i po 2.4GHz Wifi take bylo v kontextu v pohode protoze pres rsync by i 1TB data s 1GB zmenou mel za ~1minutu... pichnute na 1GLAN za 5x drive... coz je navic irelevantni kdyz tazatel jasne psal ze je mu jedno jestli se fotky zkopirujou za 1minutu nebo za 15m...

takze shrnuto, negramot jsi tu akorat ty, protoze neumis cist pozadavky tazatele ;-)