Web pro IT freelancera, VPS

Web pro IT freelancera, VPS
« kdy: 01. 08. 2023, 11:29:26 »
Ahojte,

jsem senior programátor a architekt, pracuji hlavně s Javou, Spring Bootem, Kubernetesem a dalšími technologiemi. Doposud jsem spoléhal hlavně na svoji prezentaci na Linkedinu, ale chtěl bych na tom zapracovat a místo jen technického blogu ve Wordpressu na wordpress.com bych chtěl mít i svoji business prezentaci na vlastní doméně. Bohužel, co se týče webdesignu, tak mi za ty roky ujel vlak.

Potřebuji tedy mimo jiné i svůj web. Napadlo mě, že technicky bych si mohl rozchodit sám, než to někomu přenechat. Přemýšlím takto - pronajmout si VPS, nainstalovat si tam třeba Jekyll pro statické webové stránky. Bude mi tam stačit jen statická prezentace a nějaký kontaktní formulář pro začátek. Na design a SEO bych si asi někoho zaplatil, aby mi to pomohl doladit. Jaký byste mi doporučili postup vy?

Druhý dotaz mám na VPS. Zvažuju VPS, protože mě láká možnost si vyzkoušet více věcí rozchodit a nainstalovat sám a rozšířit si tak obzor. Přemýšlím o vlastním úložišti souborů, abych nespoléhal jen na komerční úložiště (mám neplacené Spideroak, Gdrive). K čemu všemu používáte vlastně VPS? Provozování webů pro známé, serverové aplikace pro "chytrou" domácnost (čidla, fotovoltaika apod.), ...? A ano, ptal jsem se i umělé inteligence, ale nedostal jsem uspokojivou odpověď. Všem ochotným děkuji za radu.


czu

Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #1 kdy: 01. 08. 2023, 11:40:09 »
Ten vlak ti nejen ujel, ale taky za ním už vytrhali koleje.. Odpověď zní squarespace.com (popř. levnější alternativa, ale squarespace.com je imho prostě lepší než ostatní)

Zdá se to být drahé, ale čas strávený vlastním řešením bude násobně dražší. Jinak proti VPS samozřejmě nic..
« Poslední změna: 01. 08. 2023, 11:41:44 od czu »

alex6bbc

  • *****
  • 1 615
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #2 kdy: 01. 08. 2023, 11:48:15 »
ja mam linuxovy virtual na vps pro ruzne pokusy.

bud jsi frontendar a musis si udelat tu webovku graficky vysperkovanou, aby svitila na mile daleko :-)

pokud jsi backendar, tak zase musis mit vysperkovany backend a frontend udelej "old school" treba jenom pomoci ascii artu :-) a popsat jake skvele technologie jedou na backendu. vzhled treba krutoprisny jako ma phrack.org

Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #3 kdy: 01. 08. 2023, 11:55:28 »
K čemu všemu používáte vlastně VPS?

Ja jsem osobne sel do pronajateho serveru, protoze VPS se mi zda draha za to jaky vykon bych potreboval -- jinak nextcloud, gitlab (privatni instance), kanidm (idm), immich (sprava fotek), mailu (mailserver), hosting vlastnich appek, chvili jsem tam provozoval i matrix server, firefox-sync a vlastni instanci sentry.

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #4 kdy: 01. 08. 2023, 13:47:24 »
K čemu všemu používáte vlastně VPS? Provozování webů pro známé, serverové aplikace pro "chytrou" domácnost (čidla, fotovoltaika apod.), ...?
IRC (a bot), mail (včetně takových funkcí jako „probuď mě když přijde mail od tohoto člověka“, což existující řešení moc neumí; vlastně takhle provozuju API (pomocí API od odorik.cz), které mi umožní zatelefonovat HTTP požadavkem, takže když potřebuju nechat něco kritického běžet a jít spát, tak se to takhle umí hlídat), web, hlídání různých věcí na webu (periodicky stáhne a grepne slovo / zjistí změnu a pošle mail/zavolá), VPN pro přístup na stroje za NATem.


Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #5 kdy: 02. 08. 2023, 09:26:41 »
Na odzkoušení VPS můžu doporučit Oracle Cloud.

https://www.oracle.com/cz/cloud/free/

Výhodou je, že se člověk neuklikne, aby omylem za něco začal platit, musí se přepnout do placeného režimu. Platební karta se ale při registraci musí zadat. Veřejná IPv4 (respektive 2, jedna stitická, druhá ne, niméně se nemění, pokud si jí člověk neodebere ), s výkonem jsem spokojen. Podpora žádná, že by nastavili reverzní záznam nebo povolil port 25, na to můžete zapomenout. Nelze instalovat vlastní OS, na výběr image Ubuntu, Oracle Linux.

Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #6 kdy: 02. 08. 2023, 10:18:35 »
Na staticky web by mohol upne stacit free github pages https://pages.github.com/

Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #7 kdy: 02. 08. 2023, 10:22:37 »
Ahoj,

mam vlastni VPS u https://contabo.com, platim tusim nejakych 5-6 EUR mesicne, driv jsem tam mel nejake tradovaci roboty, potom jsem to pouzival jako proxy s cz TOR exit nodem, abych se mohl prihlasit na cz streamovaci sluzby ze zahranici. Kdyz jsem tam nasledne chtel zprovoznit nejake webove sluzby, tak jsem narazil na problem, ze bych musel poresit https - registrace domeny, dns zaznam, certifikat a s tim se mi uz delat nechtelo, ted pouzivam Google Cloud, kde poustim docker image, stoji to nula nula nic, protoze to skoro nikdo nevyuziva :) ale samozrejme mam takovou tu random Google Cloud URL, takze pokud chces vlastni domenu, tak to asi tak jako tak budes muset poresit.

_Jenda

  • *****
  • 1 592
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #8 kdy: 02. 08. 2023, 12:30:01 »
Ještě bych dodal, že by VPS měla být síťově blízko (NIX, nebo alespoň nějaká dobře připojená lokace v okolních zemích) - už u SSH do USA je znatelný lag, a když jdou data tu cestu 2x (ten případ použití pro přístup na stroj za NATem) tak už je to hodně špatný.

Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #9 kdy: 02. 08. 2023, 13:47:58 »
Já rád používám staticke stranky. Takze Hugo + GiLab CI + Firebase Hosting. Vse zadarmo bez nutosti spravy nejake VPS

Re:Web pro IT freelancera, VPS
« Odpověď #10 kdy: 02. 08. 2023, 19:03:35 »
Posledni tri roky jedu na Contabo VPS S SSD(Norimberk). Za 6 euro mesicne mam 8 GB RAM, 200 GB SSD a 4 jadra(pravda, ne nejrychlejsi). Ping z Prahy kolem 15 ms. Neresil jsem zatim zadny problem. Bezi mi na tom nekolik webu, Nextcloud, Gitea, Home assistant, dva minecraft servery a par dalsich blbosti. Prakticky vsechno samozrejme v kontejnerech. Obcas musim splacat nejaky staticky web a to si najdu free sablonu co se mi libi a pak ji ohnu.