Solární panel pro Raspberry Pi

Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #30 kdy: 11. 09. 2023, 17:49:01 »
Měnič má být zapojený na výstupu regulátoru, stejně jako jakýkoliv jiný spotřebič. Úlohou regulátoru by mělo být nejen správně dobíjet akumulátor, ale taky zabránit jeho přílišnému vybití. Sice nějakou ochranu bude mít nejspíš i měnič, ale raději bych na to nespoléhal (pokud není ověřené, že to opravdu funguje, a to při dostatečně vysokém napětí).
Jako vážně ? Měnič který z baterie bere desitky ampér zapojíte na výstup regulátoru ?


Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #31 kdy: 11. 09. 2023, 18:22:06 »
Uvažoval jsem o soustavě v kontextu RPi a podobných záležitostí (pominu, že používat tam střídač na 230 V je trochu nesmysl), nezkoumal jsem předtím ty odkazy. Pravda, na 1200W bestii to opravdu není. Ale taková sestava je pochopitelně vhodná pouze pro dlouhé nabíjení a krátkodobé použití s velkým výkonem, kde se dá očekávat i případné manuální ohlídání napětí na akumulátoru a včasné odpojení (aby se pokud možno omezila nadměrná sulfatace).

Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #32 kdy: 11. 09. 2023, 18:37:03 »
Uvažoval jsem o soustavě v kontextu RPi a podobných záležitostí (pominu, že používat tam střídač na 230 V je trochu nesmysl), nezkoumal jsem předtím ty odkazy. Pravda, na 1200W bestii to opravdu není. Ale taková sestava je pochopitelně vhodná pouze pro dlouhé nabíjení a krátkodobé použití s velkým výkonem, kde se dá očekávat i případné manuální ohlídání napětí na akumulátoru a včasné odpojení (aby se pokud možno omezila nadměrná sulfatace).

Tak z toho vyhoďte ten měnič a RPI se dá napájet přímoz USB výstupu toho regulátoru, pokud tam budete mít něco dalšího co z USB nejde vezmete to z normálního výstupu regulátoru kde je 12V a většinou to umí až podle typu 10 A.

Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #33 kdy: 13. 09. 2023, 09:29:53 »
Potřebuješ solární panel, měnič a akumulátor. Kapacitu akumulátoru a výkon solárního panelu musíš spočítat podle spotřeby tvé aplikace a očekávané výdrže bez slunce.

Žádnej měnič nepotřebuje.

Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #34 kdy: 13. 09. 2023, 10:03:37 »
To USB má ale 2A max, to je pro R-Pi 3 málo.


f-k-r

  • ***
  • 106
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #35 kdy: 14. 09. 2023, 11:26:48 »
Takže něco jsem zprovoznil. Mám solární panel, měníč ze soláru a měnič na 220.

...

Mám ale problém, že na displeji solárního měniče PWM 12-24V mi stále rychle bliká ikonka "Zatížení", podle manuálu to má být ochrana proti zkratu s řešením "Automatické opětovné připojení".

Momentálně netuším co s tím, protože mi asi z tohoto důvodu nefunguje měnič na 220V

Nějaký pokrok ;-)?

Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #36 kdy: 14. 09. 2023, 19:09:31 »
Takže něco jsem zprovoznil. Mám solární panel, měníč ze soláru a měnič na 220.

...

Mám ale problém, že na displeji solárního měniče PWM 12-24V mi stále rychle bliká ikonka "Zatížení", podle manuálu to má být ochrana proti zkratu s řešením "Automatické opětovné připojení".

Momentálně netuším co s tím, protože mi asi z tohoto důvodu nefunguje měnič na 220V

Nějaký pokrok ;-)?

No, vyhodil jsem měnič na 220V s regulátoru soláru a napojil jej přímo na akumulátor.
Teď ovšem uvažuju k čemu ten výstup 12V z regulátoru vlastně je.
Co tak na něj mám napojit?

PS.
Jelo to 4 dny a dnes  se mi health odmlčel. Raspi Zero PI mám napojeny přímo do USB toho regulátoru.
Zítra to půjdu zkontrolovat a uvidím co se stalo.

Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #37 kdy: 14. 09. 2023, 20:06:43 »
Ten výstup regulátoru je pro spotřebiče s rozumným odběrem typu třeba žárovka. Je tam ochrana baterie proti vybití a ochrana proti přetížení. Ten měnič bere nárazově tolik že ho spolehlivě vyhodí.

Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #38 kdy: 15. 09. 2023, 16:28:49 »
Ten výstup regulátoru je pro spotřebiče s rozumným odběrem typu třeba žárovka. Je tam ochrana baterie proti vybití a ochrana proti přetížení. Ten měnič bere nárazově tolik že ho spolehlivě vyhodí.

Ok. Má smysl na to napojit třeba autoadaptér pro USB s výstupem 2A? Jinak moc smysluplné využití pro to nevidím.

CHe

Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #39 kdy: 15. 09. 2023, 18:40:39 »
Môžeš tam napr. zapojiť zvyšujúci alebo znižujúci DC/DC modul (sú za pár šupov v bastličských shopoch, vrátane tých s prúdovým limitom výrazne vyšším než 2A) a napájať ním čo potrebuješ. Napr. to RPi s perifériami, ak zostava potrebuje vyšší prúd, než dávajú bežné nabíjačky.

Re:Solární panel pro Raspberry Pi
« Odpověď #40 kdy: 19. 09. 2023, 03:50:09 »
Ten výstup 12V je dobrý třeba pro tohle https://www.hadex.cz/m398f-napajeci-modul-step-down-menic-9-35v-na-5v5a-svorkovnice/
nebo tohle
https://www.hadex.cz/m398g-napajeci-modul-step-down-menic-5v3a-2xusb-qc30/

12V větev reguláku(pokud si dobře pamatuju) zvládne 10A...
Osobně si ale myslím, že to Zero by měl zvládnout i samotný regulák přes USB...sám jsem kdysi bastlil webkameru přes rpi1(usb kamerka, pir senzor, senzor intenzity osvětlení, relátka) a bohatě stačil stepdown DC-DC měnič s 5V/2A viz foto....
Jaké máte konkrétní parametry systému?
100Wp panely ? jakou máte baterku (kapacita)?
« Poslední změna: 19. 09. 2023, 03:58:47 od kopevi2 »