Co dělat v C++?

Co dělat v C++?
« kdy: 08. 06. 2023, 21:22:50 »
Zdravím,

pracuji jako sw junior tester v jednom korporátu (dělám formuláře pro pojištění). Je to projekt tak na 1-2 roky. Takže přemýšlím so dál. Nejraději bych to viděl na vývojáře. V současné práci je super časová flexibilita. Chci si v září zapsat pár předmětů na programování na FELu nebo Matfyzu.

Po večerech se věnuji programování v C++. Zrovna se snažím sestavit simulátor elektrických obvodů (něco jako SPICE). Ještě se snažím věnovat teoretický informatice a baví mě i matematika, ale na to už nemám moc čas. K podobnému sw mám blízko. Vystudoval jsem strojařinu (bc) a elektrotechniku (sš).

Nejvíc by mě zajímali monitorovací nebo dopravní systémy, simulátory či CADy. Rád bych se vyhnul embedded.

Chci trochu poradit na co se mám zaměřit. Co bych na juniorní pozici developera už umět apod. Budu vděčný za veškeré tipy. Můžete mi i doporučit i nějakou firmu. Děkuji.


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #1 kdy: 08. 06. 2023, 21:41:06 »
ja uz stary dedek delam veci co jsou stare a mixujou c, c++98, c++11 i vyssi verze i c#.

kdyz se chci vzdelat, tak se zajimam i o golang a rust.

jsi mlady muzes jit do sirky. proc treba nezkusit vedecke vypocty na clusterech, dalsi zajimave veci muze byt pocitani statiky, toku tekutin, simulace vedeni tepla apod. co treba zpracovani obrazu, zpracovani signalu, 3d zobrazeni.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #2 kdy: 08. 06. 2023, 21:44:12 »
zas tak stary nejsem, ze jsem se uz neucil cobol.
vlada a banky hledaji programatory cobolu, pry to dela i nejaky posledni mohykan, nejaky 85 lety deda.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #3 kdy: 08. 06. 2023, 22:27:09 »
Přijde mi, že provádění výpočtů je spíš aplikovaná mechanika, než sw vývoj, ale k programování jsem se dostal přes Matlab, tak proč ne.

Na COBOL jsem se taky díval. Nedávno vyšel i článek, že je na tom postaven penzijní systém ČR a nemají na to lidi. Jen teda nerozumím vůbec bankovním systémům a ani ničemu podobnému a představa, že bych to dělal v něčem co vypadá jako assembler je hororová.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #4 kdy: 08. 06. 2023, 23:05:51 »
Přijde mi, že provádění výpočtů je spíš aplikovaná mechanika, než sw vývoj, ale k programování jsem se dostal přes Matlab, tak proč ne.

Na COBOL jsem se taky díval. Nedávno vyšel i článek, že je na tom postaven penzijní systém ČR a nemají na to lidi. Jen teda nerozumím vůbec bankovním systémům a ani ničemu podobnému a představa, že bych to dělal v něčem co vypadá jako assembler je hororová.

cobol je spise sql a databazove zalezitosti.
mas vyhodu matematiky tak muzes vymyslet uchylarny jak vyuzit pocitace, ja bohuzel dosel jen k tomu, ze vsechny problemy jsem vypocital numerickymi metodami a tam mi programovani moc pomohlo. no tak co zkusit haskell, neuronove site, umele inteligence, kdyz nechces jen aplikovanou matematiku.


oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #5 kdy: 09. 06. 2023, 07:29:22 »
Netrolujte chalana s COBOLom.

Stilgar - dnes je velky dopyt po C++ programatoroch, staci ukazat, ze nieco vies alebo ze sa vies ucit. Skus nejake portali s pracou (na SLovensku napriklad Profesiu), zverejni zivotopis a budes mat dost ponuk, potom si staci len vybrat,

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #6 kdy: 09. 06. 2023, 09:38:24 »
Když píšeš, že tě baví CADy, můžeš pro zaučení zkusit přispívat třeba do https://github.com/hannobraun/fornjot - autor vede projekt velmi dobře co se týká issues, dokumentace, komunikace, myslím že bude vstřícný k potenciálním přispěvatelům a dá se u toho dost naučit.

Je to tedy Rust, ne C++, ale to si taky myslím že je pro naučení toho "jak to dělat správně" mnohem lepší.

oss

  • ***
  • 229
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #7 kdy: 09. 06. 2023, 10:21:24 »
Když píšeš, že tě baví CADy, můžeš pro zaučení zkusit přispívat třeba do https://github.com/hannobraun/fornjot - autor vede projekt velmi dobře co se týká issues, dokumentace, komunikace, myslím že bude vstřícný k potenciálním přispěvatelům a dá se u toho dost naučit.

Je to tedy Rust, ne C++, ale to si taky myslím že je pro naučení toho "jak to dělat správně" mnohem lepší.

To ako vazne? Chcela nsa pyta na pracu v C++ a tu mu radis prispievat do nejakeho nahodneho projektu na nete a este v uplne inom jazyku?

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #8 kdy: 09. 06. 2023, 10:37:00 »
Když píšeš, že tě baví CADy, můžeš pro zaučení zkusit přispívat třeba do https://github.com/hannobraun/fornjot - autor vede projekt velmi dobře co se týká issues, dokumentace, komunikace, myslím že bude vstřícný k potenciálním přispěvatelům a dá se u toho dost naučit.

Je to tedy Rust, ne C++, ale to si taky myslím že je pro naučení toho "jak to dělat správně" mnohem lepší.

To ako vazne? Chcela nsa pyta na pracu v C++ a tu mu radis prispievat do nejakeho nahodneho projektu na nete a este v uplne inom jazyku?

ja si zase myslim, ze to je dobry napad, co by mohl zkusit.
zamestnani si najde kdykoliv, ale dulezitejsi je si najit oblast, ktera cloveka bude zajimat, bavit.
a lidi co umi c++ jsou vetsinou schopni delat i v jinych jazycich a rust je dobra volba vedle c++.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #9 kdy: 09. 06. 2023, 11:07:06 »
Chci trochu poradit na co se mám zaměřit. Co bych na juniorní pozici developera už umět apod....

Já bych doporučoval zkusit si získat co nejvíce hvězdiček v https://adventofcode.com/ nebo úkoly z https://www.codingame.com/, kde máš i strom dovedností podle toho, co si chceš procvičit.

Nenaučíš se tím sice žádné frameworky, databáze a pod, ale důkladně se seznámíš s jazykem (/jazyky?), naučíš se kdy a jak použít standardní datové struktury a hlavně získáš cit pro to, jak navrhnout kód tak, aby se ti případné změny související s mírnou změnou zadání dělaly lépe. T.j. najít správnou rovnováhu mezi jednorázovým a zbytečně komplikovaným super generickým řešením (za které v praxi nikdo nebude platit, nikdo nebude chtít udržovat a typicky ho ani nikdo bezchybně nenapíše).

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #10 kdy: 09. 06. 2023, 11:26:27 »
reseni ruznych hadanek je fajn.
zkusil bych prispivat do nejakeho open source projektu, jak uz bylo zmineno.

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #11 kdy: 09. 06. 2023, 14:03:17 »
Netrolujte chalana s COBOLom.

Když jsme u toho, věkovej průměr těch programátorů je asi 120 let, to je ten jazyk až taková hrůza? Ani ty určitě královský peníze za to nikomu mladýmu nestojí aby se to naučil? :D

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #12 kdy: 09. 06. 2023, 14:22:01 »
Netrolujte chalana s COBOLom.

Když jsme u toho, věkovej průměr těch programátorů je asi 120 let, to je ten jazyk až taková hrůza? Ani ty určitě královský peníze za to nikomu mladýmu nestojí aby se to naučil? :D

mladi chcou zabavne frameworky a nejradeji javascript.

cobol je ukecany jazyk, ale neni tezsi nez treba sql, ale ty banky a urady chteji praxi, tak mozna tady je problem.

pred casem jsem koukal na inzeraty a hledali cloveka na visual foxpro coz je technologie 80, 90 let.
« Poslední změna: 09. 06. 2023, 14:23:47 od alex6bbc »

Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #13 kdy: 09. 06. 2023, 15:18:49 »
Myslite si ze prispievanie do nejakeho verejneho github repa ho dostane do lepsej prace? Sanca tak 1:100. Co ho dostane do lepsej prace su skusenosti s viacerymi technologiami a praca v nejakych znamejsich firmach ( tj nie garazovky o troch ludoch).

Rekruter drzi v ruke tvoj zivotopis maximalne 60sekund a pocas nich sa rozhodne ci ta hodi na kopku "mame zaujem", "mozno mame zaujem" alebo "nemame zaujem" (niektori to delia dokonca len na dve). Rekruter netravi cas otvaranim github linkov a studovanim commit historie aby videl na com si robil, to mu musis napisat v par vetach/klucovych slovach ty v zivotopise.

Toto prispievanie do verejneho projektu je dobre akurat tak pre dobry pocit ze som s niecim pomohol, ze som nieco posunul dalej, nieco som sa pri tom naucil a urobil som to zadarmo. Ale urcite nie ako reklama sameho seba ktora mi ma pomoct k lepsej praci.


Apropo k tomu troleniu s cobolom, nevsimaj si ich, to je zial "kultura tohto fora" ze to tu radi vytahuju na ludi ktory sami nevedia co chcu, co si bez urazky Stilgar ty, neber to v zlom, proste to tak len je :)
« Poslední změna: 09. 06. 2023, 15:21:31 od kanoe22 »

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Co dělat v C++?
« Odpověď #14 kdy: 09. 06. 2023, 16:01:35 »
Myslite si ze prispievanie do nejakeho verejneho github repa ho dostane do lepsej prace? Sanca tak 1:100. Co ho dostane do lepsej prace su skusenosti s viacerymi technologiami a praca v nejakych znamejsich firmach ( tj nie garazovky o troch ludoch).

Rekruter drzi v ruke tvoj zivotopis maximalne 60sekund a pocas nich sa rozhodne ci ta hodi na kopku "mame zaujem", "mozno mame zaujem" alebo "nemame zaujem" (niektori to delia dokonca len na dve). Rekruter netravi cas otvaranim github linkov a studovanim commit historie aby videl na com si robil, to mu musis napisat v par vetach/klucovych slovach ty v zivotopise.

Toto prispievanie do verejneho projektu je dobre akurat tak pre dobry pocit ze som s niecim pomohol, ze som nieco posunul dalej, nieco som sa pri tom naucil a urobil som to zadarmo. Ale urcite nie ako reklama sameho seba ktora mi ma pomoct k lepsej praci.

Tak tohle neodpovídá mojí zkušenosti. Vývojářů je pořád ještě nedostatek a i velké firmy (Google, Facebook) mě v minulosti oslovovaly na linked-in i bez "známějších firem v životopise. Recruiteři berou skoro všechno, doporučuju udělat si rozumný profil na linked-in. A jelikož jsem už nabíral sám poměrně dost lidí, OSS/vlastní projekty na GitHubu rozhodně mají svoji váhu, pokud to ovšem je něco rozumného a ne Hello World v Djangu.