Alder Lake Latitude 9430 sekají se všechny distribuce

Ahoj,

nový notebook alder lake sem kompletně wipnul disk pomocí příkazu "wipe" Nainstaloval jsem z USB všelijaké linuxy. CachyOS, EndevaourOS, Ubuntu 22, Debian 11, MX Linux 21.

Vše se nehorázně seká a to, ikdyž při botu vynutím v grub nastavení
Kód: [Vybrat]
i915.enable_psr=0 nebo
Kód: [Vybrat]
nomodeset. Zkoušel sem taky pomocí power managementu nastavit všechny jádra CPU na "performance" a dle kontroly skutečně na performance běžely, ovšem stejně se vše seká. Sem poměrně v koncích, reddit, google, ani otravování na discordech nepomohlo, tak mě napadlo zeptat se zde.
« Poslední změna: 01. 06. 2023, 11:53:58 od DeliriuM »


RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Alder Lake Latitude 9430 sekají se všechny distribuce
« Odpověď #1 kdy: 01. 06. 2023, 12:08:13 »
co rika xrandr ?

co znamena seka se? neplynulost UI, pomalost aplikaci, nebo jen videa?

Re:Alder Lake Latitude 9430 sekají se všechny distribuce
« Odpověď #2 kdy: 01. 06. 2023, 12:11:58 »
co rika xrandr ?

co znamena seka se? neplynulost UI, pomalost aplikaci, nebo jen videa?
xrandr mi vypsal nějaké informace o rozlišeních s čísly vedle. Pardon, že to píšu takto ale jakykoliv ukon na tom notebooku hrozně dlouho trvá, kdybych neměl předotevřený terminál tak na odpověĎ čekáte asi ještě déle.

Tím se dostávám k tomu co se seká, využití CPU je 1%, ram 8%, ale stejně se každý úkon seká/trhá/kouše, včetně kurzoru myši. rakticky nic není plynulé.

Re:Alder Lake Latitude 9430 sekají se všechny distribuce
« Odpověď #3 kdy: 03. 06. 2023, 00:10:00 »
Mno... na enable_psr už jste si přišel sám. Mimochodem, když se přihlásíte z dálky třeba přes SSH, tak to se chová normálně? Nebo SSH konzola taky drhne?

Z obecných příčin by to jinak mohlo vypadat na nějaký problém s doručováním interruptů. Vzhledem k tomu, že nemáte procesor vytížený po strop, tak případný interrupt od myši (přesněji USB XHCI?) jde třeba někam do kanálu, a kupodivu se nestrefuje do "cizí" obsluhy... je to ale divné, tyhle moderní periferie v čipsetu dneska všechny používají message-signaled interrupty, na tom se prakticky nemá co rozbít, nejsou tam žádné sdílené linky, žádné mapování přes X kolen skrz IO/APIC apod. Pokud bych přesto chtěl podezírat nějaké problémy z tohoto soudku, mračil bych se na ACPI DSDT, a tedy bych pátral po updatu BIOSu. Případně bych se podíval na kernel cmdline argument acpi_osi a zkusil bych říct Linuxu, ať se při interpretaci DSDT netváří jako "linux", ale jako nějaká moderní verze Windows. Konkrétně by mohlo pomoci něco jako GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi='Windows 2015'" v /etc/default/grub . Ohledně různých hodnot _OSI stringu je k dispozici aktualizovná vysvětlivka od Microsoftu.
Ohledně zvoraných interruptů je Linux jednak dost tolerantní, jednak třeba umí nahlásit do dmesg "IRQ 21: nobody cared" a daný IRQ vstup utlumí. Čímž postižená periferie sice nezačne fungovat, ale zbytek systému zůstane živý, a o problému se dozvíte právě podle té hlášky. Případně se dá zkusit cmdline argument "irqpoll", který to na legacy drátových interruptech může ještě vyžehlit (za cenu poměrně hnusné režie, protože na každý interrupt se volají postupně všechny registrované obsluhy).

Přemejšlím, jestli by se výrazným drhnutím mohly projevovat třeba nějaké hypermoderní ultra-hluboké C-stavy. Zkusil bych třeba kernel cmdline argument  intel_idle.max_cstate=1 . Jinak by se drhnutím mohly projevovat také problémy typu "PROCHOT" (ale ten by škodil i pod Windows) nebo obecně throttling (T-state) vyvolaný nějak jinak... tady je ale třeba řící, že přestože lze T-state vyvolat i na požádání softwarově, tak nevím, že by v dnešní době nějaký software tuto možnost využíval. Zrovna throttling se relativně těžko odhaluje. A "throttling jako standardní součást řešení tepla" je charakteristický spíše pro levné značky notebooků.

Alder Lake se vyznačuje tím, že jde asi o první x86 CPU (určitě první mainstreamový), který má v některých modelech kombinaci nestejně výkonných jader, tzn. big.LITTLE. Je potřeba, aby s tímto uměl pracovat scheduler. Prakticky to vyžaduje poměrně moderní jádro. Třeba v případě Debianu 11 trochu pochybuju. Do Ubuntu byla podpora Alder Lake přidána údajně během roku 2022. Tzn. to Ubuntu, co jste zkoušel... kdy to bylo, a instalační médium bylo čerstvé? Jaká je v tom systému verze kernelu? (uname -a) Je hloupé, radit čerstvý kernel, k jehož kompilaci člověk potřebuje zdravý a výkonný počítač... Ještě jedno vlákno ohledně různého přidrhávání a zahryzávání Linuxu na Alder Lake.

Re:Alder Lake Latitude 9430 sekají se všechny distribuce
« Odpověď #4 kdy: 03. 06. 2023, 05:59:40 »
Mám ještě jedno (třetí) relevantní vlákno. Doporučuji číst od konce. Jsou tam zmínky typu "s kernelem >= 6.2.3 je po problému" apod. V podobném duchu končí již odkazované fedoří vlákno na community.frame.work - jenom je trochu složitější se na konec doscrollovat, všimněte si custom teploměru/posuvníku s počítadlem stránek uvnitř stránky mírně vpravo.
Ta oprava v upstream kernelu je zřejmě relativní novinka, třeba měsíc zpátky začali lidi hlásit, že už je to OK.

Jo a někdo taky hlásil, že měl navíc problém s vadnými RAMkami, že to bylo vidět i v memtest86+. Vyřešeno výměnou obou DIMMů.


Re:Alder Lake Latitude 9430 sekají se všechny distribuce
« Odpověď #5 kdy: 03. 06. 2023, 21:04:00 »
Tak po instalaci Ubuntu/Debian like systémů a upravení kernelu na "nomodeset" při bootu to jde hladce.

Při zprovoznění systému na ZFS to běží i bez parametru "nomodeset".

Neptejte se mě proč...zkoušel jsem pokus omyl.. :D