Nefunkční Thinkpad - přehřátí?

Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« kdy: 01. 06. 2023, 08:38:46 »
Přestal mi fungovat Thinkpad E495. Nechal jsem ho na sluníčku na verandě (je černý), nejsem si jistý jestli v suspend nebo běžící, tak podezřívám sluníčko.

Svítilo napájení, jinak nic. Po nějaké době (půl hodina) chlazení po spuštění na chvilku - na minutu - naběhl, pak ještě jednou, ale pak už vůbec, jen svítí napájení a jinak se vůbec nic neděje. Pak se ještě začalo dít to, že hned po spuštění svítí CapsLock, to je dost atypické.

Myslíte že to může způsobit přehřátí? Napadá vás co s tím?


Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #1 kdy: 01. 06. 2023, 09:29:15 »
obecny komentar, rika se, ze po urcite dobe se vyplati prepastovat, to je vymenit pastu mezi procesorem a chladicem).
i kdyz nevim, proc by mela po hodine dvou najednou zdegradovat (samozrejme mohla byt uz nejakou dobu v hranicnim stavu, ale ten stroj neni tak stary)

spis to bude nekde jinde, ono  zapnuty cerny laptop na rozpalene verande, to mohlo byt 70C v miste, kde se to opravdu nema stavat.

ale jako prvni mel by ses podivat na teplotu procesoru v idle, kam az to leze.


Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #2 kdy: 01. 06. 2023, 10:35:34 »
Nojo, kdybych se mohl podívat na teplotu procesoru, byl bych šťastný, ale ono to teď vůbec nenabíhá, jen svítí ten CapsLock :-/

Zas takový vedro nebylo, tak 25C venku, ale zřejmě to stačilo...

RDa

  • *****
  • 2 487
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #3 kdy: 01. 06. 2023, 10:58:43 »
Imho je to mrtvy.. jsem poridil nedavno Ideapad 5 (4500U/16GB) s vadou - ze to dela po zahrati artefakty - se smelym planem to prepastovat a mit nejake pokusne zelezo na AMD platforme.

Nuz, nabehlo to do biosu poprve a pri jakemkoliv doteku na chassi - pokus o zmenu uhlu displeje to zheblo. Jednou jsem byl schopen bootnout live linux.. ktery zamrzl. Nyni je to ve stavu ze power tlacitko zapne led diodu a podsviceni klavesnice, vetraky se roztoci.. ale spotreba je konstatni a nePOSTuje to. Podsviceni displeje nenabiha. Capslock jsem nezkousel mackat.

Vlastne stejne priznaky jako tvoje. Bohuzel to je na vymenu desky.. ale stejna bude stat ranec.

Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #4 kdy: 01. 06. 2023, 11:45:52 »
Tak to není dobrá reputace, ale zajímala by mě příčina. Nemohla se třeba pasta natolik ohřát, že se roztekla do kolí SOCu?  a způsobila "zkrat"?


Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #5 kdy: 01. 06. 2023, 11:50:06 »
Je to "upečený".
Vyhodit a koupit nový.
Mám takovou smělou, až odvážnou teorii, že AMD procesory jsou obecně horší na provozní výdrž. Prostě jsou až moc za každou cenu vyhnány na výkon, ale optimalizace (firmware/hardware) je podřízena nižšímu finančnímu rozpočtu. Risk je zisk, a ve většině případů jim to ale vyjde.
Fandím AMD, minimálně díky němu máme dostupnější Intel procesory.

Přepastování je kravina, vrstva která je mezi CPU a chladičem je tak nicotná, že nemá cenu se vůbec o ní zmiňovat, a nějaká chemická reakce, že by to jako stárlo a tím to degradovalo, je spíše otázka desítek let provozu který dlouhodobě překračuje fyzikální vlastnosti/limity pasty. Nicméně většina komponent má dnes řešený tepelné pojistky, takže zahřátí nad kritickou mez je velmi nepravděpodobné.
Tobě tam spíše odešel nějaký pájený spoj, který byl sluníčkem a tepelným okolím více zatížen. Dohledat ho je otázka vlastnictví odpovídající technické typové dokumentace, velmi dobrých elektrotechnických znalostí a orientace v oblasti SMD, nástrojů, nářadí a zručnosti.

RDa

  • *****
  • 2 487
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #6 kdy: 01. 06. 2023, 12:02:27 »
Tak ano, muze jit o nejaky ball-crack, jen je otazka zda pod pouzdrem APU, coz by slo prepajet, nebo uvnitr nej (to uz opravit nejde). Moznosti debugovani tohoto jsou mizive.. jako jeden vektor utoku me napada si poslechnout kam dojede komunikace s SPI flash kde je bios.. zda to vubec zije nejakou chvili a pak umre.. nebo je to zcela mrtvy topeni.

RDa

  • *****
  • 2 487
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #7 kdy: 01. 06. 2023, 12:03:39 »
Tak to není dobrá reputace, ale zajímala by mě příčina. Nemohla se třeba pasta natolik ohřát, že se roztekla do kolí SOCu?  a způsobila "zkrat"?

Bezna teplovodiva pasta 1) nedela zkrat, 2) teplem tuhne, ne tece/mekne.

Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #8 kdy: 01. 06. 2023, 21:34:26 »

Zas takový vedro nebylo, tak 25C venku, ale zřejmě to stačilo...
No jo, ale za sklem (bez proudění vzduchu) a na sluníčku se mohl rozpálit na  2x-3x takovou teplotu. Ve vypnutém stavu by to asi nemělo ničemu vadit, ale pokud to bylo zapnuté, tak se to asi neuchladilo.

Nechcípla jen baterka? Mělo by  to naběhnout i s mrtvou (na adaptéru) ale jeden nikdy neví, zkusil bych ji odpojit a z resetovat CMOS.

Já když vemuzmu svůj Thinkpad ven, tak je to po chvíli na sluníčku tak rozpálené, že se na na tom nedá udržet ruka, natož psát na klávesnici, následně to začně throttlovat na úplné dno, a je to nepoužitelné. Víc jsem to netrápil.

Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #9 kdy: 02. 06. 2023, 07:08:48 »
Nejsem si úplně jistý, jestli to tak má i Lenovo, ale některé značky používají diodu CapsLocku k indikaci chyby. Typicky to tedy spíš něco vybliká, ale i ten trvale svítící by mohl něco znamenat. Zkusil bych pohledat tohle, ale mám vážné obavy, že když se to zmůže jen na svícení, tak už to bude fakt průser.

Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #10 kdy: 02. 06. 2023, 09:08:48 »
Za sklem to nebylo, veranda je otevřená, teplota mi opravdu nepřišla nijak extrémní. Taky to mohlo být něco jiného (mravenec na motherboardu, kočka, tři dny předtím mi káplo trochu vody do klávesnice, cojávím :-) )

Co s tím teď dělat? Zkouším koupit nový stejný, má smysl si starý schovat na náhradní díly? (Baterka, mohl bych vykuchat RAM a mít v novém 2x tolik, druhý NVM disk tam asi není kam zapojit, leda by byla nějaká redukce NVM SATA). Je ještě něco co by se mohlo prakticky použít? Jak případně dlouhodobě skladovat baterku aby šla později použít jako náhradní?

Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #11 kdy: 02. 06. 2023, 11:25:50 »
Tak celý se to může hodit už jen kvůi kastli, kdybys ten nový kus třeba shodil na zem a něco prasklo a tak. Stejně tak se může hodit i klávesnice či samotná písmenka. Tolik místa to asi nezabere...

Životnost baterky při skladování je otázkou. Vydržet může i nemusí.

mhepp

  • ***
  • 130
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #12 kdy: 05. 06. 2023, 23:39:22 »
Zkusil bych vytahnout RAM a zkusil zapnout...

Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #13 kdy: 06. 06. 2023, 11:01:25 »
Vytahla RAM - nepomohlo.

Tak jsem přehodil disk do nového a funguje to, jen místo do rEFIndu mi to bootovalo do Windows, ale to se podařilo vyřešit (http://www.rodsbooks.com/refind/bootcoup.html). Dokonce Windows neprskají, že jsou na jiném HW, z toho jsem měl trochu vítr.

Takže nakonec zatím dobrý (ťuk ťuk), jako bonus jsem získal +16 GB RAM, druhý zdroj a náhradní díly.

Re:Nefunkční Thinkpad - přehřátí?
« Odpověď #14 kdy: 07. 06. 2023, 06:23:34 »
Zkousil bych ho pripojit na docking station. Mel jsem podobne chovani u T430 a na docking bezi bez problemu, pricemz bez ni nenabehne.