Pripojenie domácich priečinkov cez sieť - pomalé spojenie

Re:Pripojenie domácich priečinkov cez sieť - pomalé spojenie
« Odpověď #15 kdy: 02. 06. 2023, 15:04:39 »
@JoseD : 200 vláken a vystropovaná 10Gb linka? to jsou hezké výsledky :-D
Jumbo frejmy používáte, nebo dokonce bez nich?


Jose D

  • *****
  • 850
    • Zobrazit profil
Re:Pripojenie domácich priečinkov cez sieť - pomalé spojenie
« Odpověď #16 kdy: 03. 06. 2023, 15:15:27 »
Jumbo frejmy používáte, nebo dokonce bez nich?
nn, běžné MTU1500..

Re:Pripojenie domácich priečinkov cez sieť - pomalé spojenie
« Odpověď #17 kdy: 05. 06. 2023, 10:19:52 »
Server je fyzický, 8GB RAM, Intel Xeon E3-1225, Ubuntu 22.4 LTS.
Switch je D-Link, školský, moc sa do toho nevyznám ale skôr to bude haluz.

Re:Pripojenie domácich priečinkov cez sieť - pomalé spojenie
« Odpověď #18 kdy: 05. 06. 2023, 10:39:53 »
Skúsil som sa s tým pohrať, ako mi poradil pán Ryšánek, nastavil som dirty_bit a ostatné možnosti čo ste mi poradili, nahodil som do fstab aj noatime. Zatiaľ som vyskúšal sa prihlásiť cez multi ssh na jeden účet, ide to omnoho rýchlejšie ako pred tým, aj operácia ls prebehne hneď, ako by sme čakali.
Taktiež celý /home/ldap pripájam cez fstab, napevno bez autofs.
Povedal by som že najviac pomohla možnosť noatime, poprípade pripojenie napevno cez fstab.
Možné vysvetlenie, prečo to seká už pri su - keď sa používateľ pripája, aj cez terminál, tak sa automaticky musia čítať súbory typu .bashrc, nie? Tým, že nebola na disku možnosť noatime, musel sa zapisovať čas prístupu do niekoľko súborov naraz a zrejme tam vznikla nejaká zápcha. Rozumiem tomu správne?
Keď budem mať triedu starších žiakov, čo majú svoje účty, tak vyskúšam ako to chodí s riadnym prihlásením cez grafické prostredie.
Zatiaľ ďakujem všetkým za rady, som veľmi vďačný za každý jeden príspevok.

jjrsk

  • ****
  • 348
    • Zobrazit profil
Re:Pripojenie domácich priečinkov cez sieť - pomalé spojenie
« Odpověď #19 kdy: 05. 06. 2023, 13:36:29 »
...
Kdyz sem to testoval, tak mi NFS davalo kolem 30MB/s ... po nejakym tom ladeni 50MB/s ... SMB mi saturuje linku - 2GB/s. Ma to zkratka nejaky politicky problem, ktery ja nehodlam resit.

Navic SMB umi nativne sifrovat provoz - coz mimochodem je ve skolni siti IMO uz i povinost.



Re:Pripojenie domácich priečinkov cez sieť - pomalé spojenie
« Odpověď #20 kdy: 05. 06. 2023, 18:39:25 »
Pokud by to vázlo na IOps točivého disku (viz iostat a další) tak situaci může prospět, kromě SSD, třeba taky mirror ze dvou disků. Protože má cca dvojnásobek disponibilních IOps při čistém čtení.

A ještě tady koukám na poznámku o počtu NFS vláken. Aktuální počet a statistiku využití lze zjistit z /proc/net/rpc/nfsd . Přesněji, osobně bych asi provedl
grep ^th /proc/net/rpc/nfsd
Výstup je zajímavý především ve chvíli, kdy "to drhne". Pokud na konci výše uvedeného řádku (ve výstupu) nejsou nulové hodnoty, zřejmě by stálo za to, počet vláken zvýšit.
Na Debianu se to konfiguruje zřejmě v /etc/default/nfs-kernel-server , proměnná RPCNFSDCOUNT. Dovedu si představit, že pokud máte desítky simultánních uživatelů, defaultních osm vláken může být málo.