Návrh domacej siete

Re:Návrh domacej siete
« Odpověď #75 kdy: 26. 05. 2023, 22:58:49 »
Vysledek:
mas zasifrovany NAS, odpaleny kotel, policajti busi na dvere beranidlem, syn tvrdi ze na to divny porno nelezl, manzelka nikdy nebrouzdala na ruskych webech a netusi odkud ten malware ma, ale jsi vitez  :D protoze nemas VLANy ani poradny firewall. Ten pouzivaji jen korporace a kupuje se od CISCO.

A za svoji síť a provoz v ní si odpovídám sám, vč. toho, co mohou případně udělat členové rodiny. Což je něco zcela jiného, než náhodný zedník s netovým rádiem.
« Poslední změna: 26. 05. 2023, 23:04:51 od prevadecspojitostivole »


Re:Návrh domacej siete
« Odpověď #76 kdy: 26. 05. 2023, 23:02:34 »
Az tak tezke to je? Kdo asi bude MY, kdyz pracujes v nejakem tymu? Zkus to, tohle zvladnes.


.

  • *****
  • 593
    • Zobrazit profil
Re:Návrh domacej siete
« Odpověď #77 kdy: 26. 05. 2023, 23:04:44 »
To já nevím, kdo jsou to ti MY. Klidně to může být osazenstvo PL Bohnice, což bude jistě také slušný tým, jak se lze občas někde dočíst :D

Re:Návrh domacej siete
« Odpověď #78 kdy: 26. 05. 2023, 23:06:27 »
Zkus to jeste jednou, tohle je slabe.

To já nevím, kdo jsou to ti MY. Klidně to může být osazenstvo PL Bohnice, což bude jistě také slušný tým, jak se lze občas někde dočíst :D

Re:Návrh domacej siete
« Odpověď #79 kdy: 31. 05. 2023, 13:33:55 »
Na Wifi bych určitě doporučil Ubiquiti Unifi APčka(aktuálně U6 které jsou aktuální - sám mám doma U6-PRO) včetně jejich controlleru, pro jejich centrální správu (nedávno jsem na ně sám přešel a nemůžu si ten systém vynachválit, jako páteř pro pevnou síť mám mikrotiky kvůli omezenému rozpočtu).
Jinak osobně bych jako hlavní bránu použil Mikrotika s více porty a z něj bych to vše vytahal. Mikrotik sice neni uživatelsky nejpřívětivější co se týče nastavení, ale je to dobrý HW za rozumnou cenu, kterým člověk co se týče kabelové sítě nemůže nic pokazit. Ale pokud máte volný rozpočet a nevadí víc utratit, tak bych celou síť postavil na UniFičkách a měl to celé řízené z jednoho bodu/rozhraní přes controller.

Co se týče vlan, tak pokud si zdokumentujete jejich nastavení na portech, tak i v budoucnu by neměl být problém s rozřířením sítě, ale sám bojovávám v návrhem sítě s použitím vlan a tak s tím neporadím a sám ladím jak bych to měl navrhnout ideálně. Samozřejmně nejjedožší to bude bez vlan, ale zabezpečovačku bych osobně hodil do vlastní vlany aby byla oddělená od hlavní sítě, což se mi ukázalo jako dobré řešení. Pokud chcete extra vlanu i pro wifi pro návštěvy, tak klidně do ní jděte, ale zvažte + a - co z toho plynou.