Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?

peete

Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« kdy: 26. 03. 2023, 18:27:59 »
Jen kontrolní otázka súdruhovia. Hodlám koupit následující PC na vývoj PHP/JS (přesněji: PHP/Laravel/Valet/VS Code+Intelephense/JS: Vue, Alpine JS, Statamic/Tailwind CSS.) Plánovaný OS: Mint Cinnamon. Podle vás Lenovo Legion 5 je na to OK? Nepřehlídl jsem nějaklou zradu? Tady jsou přesnější parametry:

• CPU: AMD Ryzen 7 5800H (8x3,2 GHz)
  (Cpubenchmark.net: 21 300)
• 32 GB RAM
• 1 TB SSD (má i druhý slot volný)
• 2 GPU: vestavěná obyčejná + MD Radeon RX 6600M 8GB (lze přepínat)
• cca 16" displej, IPS antireflex 1920x1080 (16:9), 165 MHz nebo 60 MHz (lze přepínat)
• numerická klávesnice a velké šipky, podsvícená, tlusté velké tlačítka
• výstupy: ethernet, 2xUSB-C, 4x USB 3, audio jack, HDMI
• nevýhody: malá výdrž baterky (lze prodloužit přepnutím na integrovanou grafiku a 60 MHz display), někomu píská při velké zátěži při 3D herní GPU (coin whine)
• slušná cena, běžně 30 000 CZK, v akcích i levnější
• uživatelé na tom rozchodili Ubuntu, funguje prý dobře, sem tam potřeba něco donastavit (viz seznam https://gist.github.com/VV0JC13CH/ff9c19325650b5f88c611653b6d3698e)


Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #1 kdy: 27. 03. 2023, 11:30:21 »
Ahoj,
četl jsem i to druhé vlákno.

Programuju v javě, sem tam nějaký vbox s oracle databází, sem tam nějaký docker ...

Ještě nedávno jsem jako mobilní zařízení používal Thinkpad W530 quadcore cpu a 32 gb ram Ubuntu 20.04.

Záleží co chceš, jestli velmi dobrý výkon za rozumnou cenu, tak si kup desktop.

Jestli potřebuješ být mobilní, tak ok notebook, ale je to drahý a problém je s chlazením a "hudbou" větráku. Pokud nebudeš mít pro laptop vodní chlazení tak to NIKDY neuchladíš, aby to jelo na max možný výkon.

Pokud jsi hodně mobilní, tak bys asi chtěl něco, co je lehké, pak ale CPU max 35w víc prostě neuchladíš.

Mám teď jako mobilní zařízení HP Probook 455 G7 s Ryzen 4700U (19w) s 32 gb ram a s prací není problém. Jediné, co mivadí je klávesnice. Podpora linuxu (Ubuntu 22.04) je dobrá. Pokud jsem v kanclu, tak používám desktop.

Na tvoji otázku není možné odpovědět, protože nikdo neví, jak moc budeš chtít být mobilní, jestli budeš potřebovat dedikovanou GPU - na normální vývoj určitě ne,  ...

Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #2 kdy: 27. 03. 2023, 13:18:12 »
Nevim, jakej Legion přesně mám, ale pamět, procák, grafika a několik dalších věcí sedí, tak by to mohlo bejt to samé. Já jsem tu v klidu rozjel Arch. Nijak zvlášť to netopí; hluk moc neposoudim, drtivou většinu času mam na hlavě sluchátka. Odhad říká, že by měl noťas vydržet 5 hodin, ale nikdy jsem to neměřil, takže nevim, jestli to je pravda, ale určitě mi vydrží 4h.

Vyvíjím v golangu, projekt mám dockerizovanej a jede to uplně v klidu. S PHPkemt to asi uplně porovnat nedokážu, ale nemyslim si, že by to mělo bejt nějak citelně rozdílný.

Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #3 kdy: 27. 03. 2023, 22:30:09 »
Notasy s dedikovanou GPU mivaji dva vetraky a kdyz GPU je necinna, tak oba se muzou soustredit na chlazeni CPU (bejvaj tam propojovaci heatpipe), takze je vetsi sance z CPU neco vymacknout nez u modelu s U procesory, ktery maji jenom jeden vetrak

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #4 kdy: 27. 03. 2023, 22:42:56 »
me vic fascinuje, ze nekdo ma obavy, ze mu ryzen 7 a 32 gb ramky nebude stacit na jeho mrcaseni s php. paneboze, php i c++ jsem kuchtil pred 15 lety na stroji co byl pomalejsi nez moje babicka. dneska jse na kazdem stroji pustit vsecko. ok rozdily zacnou v tom kolik virtualek muzu v pohode spustit.


robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #5 kdy: 28. 03. 2023, 03:33:16 »
Jak jsem rikal, vic prostredku dnes sezere moderni vyvojove prostredi, jako je treba phpstorm a prohlizece s 3mi otevrenymi taby. PHP samotne pojede i na toasteru
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #6 kdy: 28. 03. 2023, 11:25:13 »
32 GB ramky je pre mňa možno aj na hrane. Ja mám otvorené 2x IDE (jedno vie php, druhé vie všetko ostatné), 1-3x appky na správu databáz, zopár dockerových kontajnerov, mailového klienta, hudobný prehrávač, 1-3 browsery (lebo vývoj webu), appky na komunikáciu ako slack... Mám 36GB RAM (4GB napevno + 32GB vymeniteľný SODIMM) a nepohrdol by som aj 64GB.

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #7 kdy: 28. 03. 2023, 12:00:29 »
Troufnu si říct, že mám to samé (odhadem - je to relativní), jen ty nativní appky jako slack, asanu apod. mám, pokud to jde, v prohlížeči. Nevím, jestli je to v porovnání horší nebo lepší na prostředky, ale 16GB mi zatím stačí. Je to relativní, ale když člověk nemůže přidat do noťasu ramku, tak je lepší při koupi vybrat vybavenější model, pokud se dělá
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Mti.

Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #8 kdy: 28. 03. 2023, 13:02:57 »
Jo. Sestava se mi taky libi (v ramci moznosti, co je na trhu), treba i s r5 misto r7... (rozsiritelnost ...ma to 2x 80mm(!) m.2 a ram pry jde az nekde k 64GB...), dost usb portu)
Jenze vsude se pise o verzich s nvidiii. (taktez se pise, ze externi monitory jen pres tu nvidii, takze pokud dojdu nekde, kde je jen hdmi port, tak extra dlouha vydrz nehrozi...jestli tim trpi aj verze s amd?)
Jak je na tom v linuxu amd cpu+gpu sem nikde nejak presvedcive nenasel. A nasledne s tim "nejistota" jak funguje prepinani grafik, pripadne pouziti druhe v kvm.... a podobne veci. :-/ Ze se resi podsviceni...je to univerzalni? (amd/nvidia?)

A nejak neverim, ze by mne treba v lenovoshopu nechali strcit tam svuj disk (abych jim nerozhodil jejich) a treba pres vikend si polaborovat...

Mit to jeste ctecku karet a hw dockinu, reknu ideal... :-(  (holt zmlsany z T430)

...takze smutne se ptam...co chodi, co nechodi? Mate nekdo tuto sestavu?

robin martinez

  • *****
  • 1 138
  • Have you hugged your toilet today?
    • Zobrazit profil
    • Null Storage
    • E-mail
Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #9 kdy: 28. 03. 2023, 13:14:27 »
Taky hlavne verim, ze nejaky podobny notas bez GPU (pokud jde) vyjde asi o dost levneji
One machine can do the work of fifty ordinary men. No machine can do the work of one extraordinary man.

I do Linux, Hardware and spaghetti code in PHP, Python and JavaScript

Mti.

Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #10 kdy: 28. 03. 2023, 15:16:32 »
Taky hlavne verim, ze nejaky podobny notas bez GPU (pokud jde) vyjde asi o dost levneji

Nevim jake ma predstavy puvodni tazatel, ale ja podle svych predstav nenasel. Kolega ma "cosi" od zpackarda...ale tam sel pres 40kKc, pokud se nepletu (praskle tlacitko nejspis z vyroby mu neuznali. Vadnou ram ano, tam budiz jim ku cti, ze nakonec nepotrebovali na reklamaci celou masinu, stacil modul. :-). ... no klavesnice maji "divne" :-/ )
Thinkpady od Lenova, kde se mi jaksi pozdava klavasnice zatim nejvic, maji vetsinou 1 ssd disk a integrovanou 1 ram.
Thinkbook a Thinkpad E ma 1x ssd 80mm a 1x 40mm... a do 40mm nedas nic vetsiho a maji 8GB naletovane...+1 slot  ; L ma pripajenou ram , T ma 1 pajenou+slot a 1 disk ... a vsechny maji malo usb portu. U ultraprenosnych se nesnazi vubec.

...pridal bych predstavu reklamovatelnosti v cr a rozumnou klavesnici... a vyber je fakt slaby. :-/ (ehm... 1gbit ethernet je nutnost)

Skoda, ze prodejci nemaji filtr na takoveto "blbosti" (2 disky, 2 ram... :-/ )

A Legiony se nektere prodavaji aj bez windowsu... Stejne to oem podle licence nemuzu vzit a strcit do virtualu, takze je mi kuprdu.

Fujitsu ma bezne 2x ram+1x disk ... takovych sestav uz je vic. (rozlozeni klavesnice se mi libi) Ale zrovna trosku rozumnejsi Fujitsaky tu maji snad jen eshopy... a moc se k nim neznaji.

Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #11 kdy: 28. 03. 2023, 19:12:40 »
Taky hlavne verim, ze nejaky podobny nota Ls bez GPU (pokud jde) vyjde asi o dost levneji
L ma pripajenou ram ,

Thinkpad L má dva so-dimm sloty a umí až 64gb ram - testováno na Thinkpad L14 AMD Gen1 ryzen 4500U.

Mti.

Re:Lenovo Legion 5 na programování PHP/JS + Ubuntu?
« Odpověď #12 kdy: 29. 03. 2023, 05:53:09 »
Jo, nevim, na co sem hledel, ma dva sloty. Akorat zase tu https://www.lenovoshop.cz/lenovo-thinkpad-l14-g3-i7-1255u-16gb-512gb-ssd-14-fhd-ips-3y-onsite-win11-pro-cerna_d608045.html visi u disku "Jeden disk, až 1 TB M.2 2242 SSD" ... takze to nicim normalnim neosadim. :)