Nomácí NAS - readonly po výměně disku

Nomácí NAS - readonly po výměně disku
« kdy: 01. 03. 2023, 17:01:17 »
Ahoj vespolek
pokud jsem ve špatné sekci tak prosím o přesun jinam.
prosím o radu: mám malý domácí NAS založený na Armové desce, Armbianu a OpenMediaVault. Koupil jsem SSD jako náhradu za jeden plotnový disk a zkopíroval jsem jej ve Win pomocí programu HDDRawCopy (dělá bitové kopie) na SSD. Teď je ale v NASu disk readonly, data číst jdou, ale zapsat přes SMB nic nejde. Zobrazuje se hlášení že jsou třeba oprávnění.
Když pomocí ls -l kouknu na dat na původním disku, tak vidím: -rw-rw-r-- 1 tom users
Nový disk ale ukazuje: -rwxr-xr-x 1 root root

Chtěl jsem pomocí chown -R tom:users změnit vlastníka, ale dostalo se mi hlášky Operation not permitted (a to jsem přihlášen jako root)

Vygůglil jsem ještě že chattr -i by mělo pomoct, ale zde dostávám hlášku Operation not supported while reading flags (stále jako root)

Může mi prosím někdo zkusit poradit jak zpřístupnit disk i pro zápis? Jinak jsem linux-noob a co nevygůglím, to nevím  :(

Předem díky,
T.


Re:<D>omácí NAS - readonly po výměně disku
« Odpověď #1 kdy: 02. 03. 2023, 17:06:28 »
Je jinak vše na stejném místě, pozoruješ nějaké dalsí  změny? Dá se k datům vysokoúrovnově dostat nadále(i když jen RO)?
 
Mě napadla jedna unhappy path, jak by se to mohlo stát:
disk změnil identifikátor (dev/disk/by-* : * může být partlabel,uuid,, nejlepší je si udělat ls -la a koukat na symlinky)
a nyní buď v fstab máš ten mount ručně daný a nebo ho něco mountuje runtime.
Dle mě ta chybí nebo dělá problbém volba mountu users, umask,fmask atd. Například že byl příkazvegenerován se starými údaji a se  volba nějak tiše selže.
Nebo je tou mountované přes fuse? Nebo  v procesu inicializace máš kombinace specifikátorů disku  mix sda, partlabel, id...)?

Je to jen takové hádání.
Druhá možnost, není partition zamknutá z důvodu změny velikosti a čeká se na fsck nebo resize fs?
Myslím ze některé fs to dělají, že si vynutí readonly při nějaké údalosti
SHodovaly se velikosti?
« Poslední změna: 02. 03. 2023, 17:10:37 od mikesznovu »

Logik

  • *****
  • 1 022
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nomácí NAS - readonly po výměně disku
« Odpověď #2 kdy: 02. 03. 2023, 17:21:11 »
Nejprve ověř, jestli není (nebo spíš potvrď že je :-)) ten disk přimountovanej read only. (např. ve výstupu příkazu mount)

No a pak budeme zjišťovat proč, na to by bylo třeba vidět tvůj fstab nebo jak ho mountuješa jakej tam máš filesystém.



Re:Nomácí NAS - readonly po výměně disku
« Odpověď #3 kdy: 03. 03. 2023, 09:25:43 »
Myslim, že mi kdysi systém připojil disk RO (po rebootu), když na něm byly chyby....
Gréta je nejlepší.