Upgrade NB Acer Aspire E15 E5-571 s i3 4005U

Re:Upgrade NB Acer Aspire E15 E5-571 s i3 4005U
« Odpověď #15 kdy: 14. 02. 2023, 20:30:16 »
Klíčem Windows 7 by mělo jít stále aktivovat i čistou instalaci Windows 10. Stačí dodržet správnou edici Home/Pro.

Při nejhorším je možné udělat normálně upgrade, aktivovat, a následně udělat čistou instlaci Windows 10 a ono se to už aktivuje samo. Ale nemělo by to být třeba!


Tonda

  • *****
  • 630
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Upgrade NB Acer Aspire E15 E5-571 s i3 4005U
« Odpověď #16 kdy: 28. 02. 2023, 15:20:16 »
Upgrade úspěšně proveden, nakonec ani rozborka NB nebyla až taková hrůza, následující komponenty fungují bez problému na první dobrou. Cílový stav 500 GB SSD + 500 GB HDD + 12 GB RAM. Cena necelých 1500 Kč.
https://www.mironet.cz/crucial-bx500-500gb-25-sata-iii-3d-nand-qlc-r-550mbps-w-500mbps-mtbf-15mh-3y+dp550702/
https://www.mironet.cz/patriot-8gb-ultrabook-line-1600mhz-ddr3-cl11-sodimm-pro-ultrabooky+dp235516/
https://www.mironet.cz/qoltec-hdd-ramecek-pro-notebooky-25-sata-cerna-122-x-122-x-95-mm+dp496118/

Re:Upgrade NB Acer Aspire E15 E5-571 s i3 4005U
« Odpověď #17 kdy: 01. 03. 2023, 08:52:56 »
Kup nový.
I kdyby jsi dal do Trabanta větší nádrž (SSD), nebo motor s Wartburgu (CPU) tak to rychleji nepojede. A větší kola (RAM) to neutáhne, ani nepoznáš že tam je. Prostě ti chybí výkon moderního CPU!
Dneska je to všechno pomalý hlavně z důvodu aktualizací = bezpečnost, a z důvodu kodeků = Youtube.
Je to blbý, ale dnes se "vyřazují" počítače které nejsou vadné, ale prostě se na nich nedá dělat.

naprosty souhlas. stary notas svrhnout ze skaly a koupit z druhe ruky cokoliv jen trochu lepsiho za stejnou cenu co by stal upgrade sunky.

Je to individuální, každý má hranici komfortního používání jinde, ale jestli fungující noťas s i3 4.gen je na svrhnutí ze skály, tak jste dobří hauři teda :) ("Sem vyhodil tu oktávku, protože už měla plnej popelník.")

Spíš než k wartburgu bych to přirovnal třeba k té dvojkové oktávce, jezdit se s tim furt dá. Jako záložní notebook máme doma nějaký ultrabook od toshiby s i5 "U" 4. generace (2C/4T), 16 GB RAM (maximum) a 256 GB SSD (SATA). Na současný web, netflix a YT (full hd) i desktopový office úplně v pohodě. Má to docela pěkný IPS displej, takže jako čtečka webu a přehrávačka filmů slouží dobře. (U tohohle konkértního kousku bych nic neinvestoval, mechanicky už není úplně fit, ale kdyby byl a byla tam konfigurace jako u tazatele, tak těch 1500 klidně, může ještě třeba 2-3 roky v pohodě sloužit.)

Spostu starých (a podstatně slabších) počítačů spíš než Linux má potenciál zachránit Chrome Flex od googlu. Divím se, že nechytli šanci za pačesy a nespustili s koncem podpory W7 masivní kampaň (billboardy, reklama v tisku atd.) stejně jako tehdy s Chrome browserem. Lidi by si na to zvykli, přilákali by je na svoje služby (G workspace) a rozšířilo by se to i víc do firem. MS by další konkurence na desktopu prospěla :) Že je to v podstatě jen spouštěč na browser (s nějakým lehkým UI, aby bylo možné připnout stránku jako "aplikaci" na lištu, procházet soubory atd.) vůbec nevadí, spoustě lidí by to stačilo. Je to "blbuvzdorné", nenáchylné na zavirování, rychlé i na relativně slabém hw a ničím to neotravuje (třeba aktualizace jsou rychlé a na pozadí).


Re:Upgrade NB Acer Aspire E15 E5-571 s i3 4005U
« Odpověď #18 kdy: 01. 03. 2023, 23:31:09 »
Je to individuální, každý má hranici komfortního používání jinde, ale jestli fungující noťas s i3 4.gen je na svrhnutí ze skály, tak jste dobří hauři teda :) ("Sem vyhodil tu oktávku, protože už měla plnej popelník.")…
Potvrzuju, Core 4th Gen je v notebooku s dostatkem RAM (nejmíň 8 GB) a SSD (cokoli od 120 GB vejš, záleží, co vše člověk potřebuje) dostatečně dobrý pro nenáročnýho uživatele. Sám mám pár známých, co maj ještě horší plečky, většinou nějaký Atomový j**ky, oproti nimž je Core i3 4. generace dělo.

Zrovinka dneska mi volal známej, že se mu nenačítá email Seznamu v prohlížeči, že trpělivej jako je, ale tohle se fakt nenačte. Tak koukám - Core2Duo-based Pentium, 2 GB RAM oříznutých o integrovanou grafiku v Intel čipsetu, 32bit. Win8 a 120GB SSD. Nerestartováno 240 dní (celou dobu jen uspával apod). No, tak pomohl restart, no, ale slíbil jsem mu, že mu najdu zadarmo na skládce něco výkonnějšího :). A takových mám víc, většinou maj aspoň 4 GB RAM.

Jako jasně, je to znát, donedávna jsem dělal na notebooku se 4jádrovým/8vláknovým Core i7-3610QM se 16 GB DDR3L a celkem rozumným 512GB SATA SSD. Přešel jsem na výkonnější (Ryzen 7 5800H, 16 GB RAM, 1TB NVMe SSD) a je to samozřejmě poznat (by bylo blbý, kdyby nebylo ;)), ale pro většinu mých známých, co maj ty laciný (až zadarmový) plečky a jsou rádi, že něco maj, by to 4/8 Core i7 bylo dělo (navíc se 17" displejem, pro starší slepější ideál, ti to stejně většinou nikam nenosej).

Takže já bych se takovýho stroje taky nezbavoval, to ještě něco udělá. To „U“ v modelu procesoru to sice dost znatelně brzdí, ale i tak bych to nevyhazoval. To klidně může přežít konec podpory Windows 10 :D.