Platové ohodnocení PHP

Platové ohodnocení PHP
« kdy: 15. 02. 2023, 15:54:07 »
Zdravím,

rád bych se dozvěděl, jaké je v dnešní době adekvátní platové ohodnocení na pozici PHP vývoje. Mám přes 6 let praxe v oboru, první dva roky jsem pracoval na úpravách/vývoji modulů a vytváření šablon pro WordPress, poté Magento 1 a 2. Následně vývoj IS v Symfony, vývoj modulů pro Shopsys FW a nyní se dva roky věnuji vývoji a supportu několika e-commerce projektů (fe+be). Procházel jsem si zdejší fórum, kde jsem našel diskuze z roku 2018 a přeci jen se toho dost od té doby změnilo. Pracuji na HPP ve firmě na severní Moravě, kde se celý e-commerce tým dá napočítat na prstech jedné ruky a za poslední 2 roky jsem se platově nijak neposunul. Co jsem se za poslední dobu díval, tak ve výsledku má i prodavačka v Lidlu lepší ohodnocení než já.

Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #1 kdy: 15. 02. 2023, 16:35:46 »
u nas na severu nejsou platy jako v brne nebo v praze.

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #2 kdy: 15. 02. 2023, 17:31:55 »
taky tak na SK zacnes niekde okolo 2000e bruto hore. Si uz senior nieco si odklepal takze tych 2500 v hrubom je taka adekvatna cena. Jasne najdes x pozicii za 1000eur  a specialne v poslednej dobe pozicie v style ak si Ukrajinec dame za seniora 1000E ale to je trosku inde. (scam). Rataj ze ak pojdes do firmy o 3 ludoch je to +/- DevOps prezleceny za Programatora.

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #3 kdy: 15. 02. 2023, 17:46:08 »
Pokud máš jako fulltime vývojář se 6 lety praxe plat na úrovni prodavačky v supermarketu, tak už je to problém.
Sám si urči zda tvůj (nedokážeš si prosadit vyšší plat) nebo zaměstnavatele (nedokáže tvojí práci prodat za víc peněz, prodělával by na tobě).
Asi je čas rozhlížet se po lepším, případně se zároveň zkusit zlepšovat ve více žádaných jazycích - od PHP k JS nebo c# není tak daleko, jen získat trochu praxe s pár používanými frameworky.
Variantu, že po 6 letech toho umíš tak málo, že si větší odměnu nezasloužíš, jsem nějak neuvažoval.  :)

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #4 kdy: 15. 02. 2023, 18:42:53 »
Upřímně řečeno nechápu, proč už dávno nepracuješ jinde.


Maor

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #5 kdy: 15. 02. 2023, 19:00:56 »
Když firma nepřídá sama od sebe, musí se zaměstnanec ozvat.

Postup je vcelku přímočarý, podívej se, kolik jsou běžné platy, třeba platy.cz můžou být dobrý začátek. vymysli si, kolik bys chtěl přidat. 5-10% ti firma přidá bez řečí. 20% už se jim bude zdát moc, ale daj ti to. Nad 20% už to je problém a chce to se rozmyslet jaké jsou možnosti. Na druhou stranu, pokud si řekneš o normální plat, kterej dostaneš všude jinde, dostaneš to, protože nikoho levnějšího neseženou.

Po dvou letech u jednoho zaměstnavatele a s platem na úrovni prodavačky to značí, že buď jsi totální lama a nemáš na té pozici co dělat nebo zaměstnavatel šetří na lidech a dřív nebo později stejně odejdeš. Přestupem jinam dostaneš okamžitě minimálně o 20% víc.
« Poslední změna: 15. 02. 2023, 19:02:27 od Maor »

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #6 kdy: 15. 02. 2023, 20:53:12 »
Ja se zeptam znalcu mistnich pomeru - pouziva se PHP u nejakych vetsich projektu, nebo je to porad spise domena malych projektu pripadne uprav nejakeho web publishing systemu?

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #7 kdy: 15. 02. 2023, 21:51:24 »
Ja se zeptam znalcu mistnich pomeru - pouziva se PHP u nejakych vetsich projektu, nebo je to porad spise domena malych projektu pripadne uprav nejakeho web publishing systemu?

co je velkej projekt? PHP je pořád dost rozšířené, damejidlo, uloz.to, zasilkovna.cz, root.cz (resp. celý internet info), rohlik.cz a spousty dalších. Z těch, které jdou do světa, tak třeba keboola je v php

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #8 kdy: 15. 02. 2023, 22:39:59 »
Ja se zeptam znalcu mistnich pomeru - pouziva se PHP u nejakych vetsich projektu, nebo je to porad spise domena malych projektu pripadne uprav nejakeho web publishing systemu?

co je velkej projekt? PHP je pořád dost rozšířené, damejidlo, uloz.to, zasilkovna.cz, root.cz (resp. celý internet info), rohlik.cz a spousty dalších. Z těch, které jdou do světa, tak třeba keboola je v php
Treba internet info bych povazoval ze velky projekt. Dekuji za informaci!

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #9 kdy: 15. 02. 2023, 23:53:46 »
zlepšovat ve více žádaných jazycích - od PHP k JS nebo c# není tak daleko

C# bych doporučoval. Náročností je to stejné jako PHP (rozuměj, prakticky v ničem se to neliší, jen trochu v syntaxi), a firmy to z nějakého důvodu rádi používají. Na prachy dobrý.

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #10 kdy: 16. 02. 2023, 00:48:09 »
c# tak nějak víc podporuje přehlednost a strukturu kódu.
php dovoluje víc prasit. A používání šipek místo teček mi nikdy k srdci nepřirostlo.

php se mi líbilo, když jsem ho někdy v roce 2003 poznal, ale c#, ve kterém píšu posledních 8 let, mám asi raději (asi nejde jen o jazyk ale i ty věci okolo).

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #11 kdy: 16. 02. 2023, 01:58:49 »
c# tak nějak víc podporuje přehlednost a strukturu kódu.

Bohužel jsem si nevšiml. Já toho prasokódu v C# někdy mám plné zuby. Někdy je to jak PHP před pěti lety. Včetně skillu kolegů.

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #12 kdy: 16. 02. 2023, 05:36:41 »
zlepšovat ve více žádaných jazycích - od PHP k JS nebo c# není tak daleko

C# bych doporučoval. Náročností je to stejné jako PHP (rozuměj, prakticky v ničem se to neliší, jen trochu v syntaxi), a firmy to z nějakého důvodu rádi používají. Na prachy dobrý.
Případně ještě Java je dost podobná (rozuměj: PHP z ní dost věcí okopírovalo) a uživit se s ní jde taky celkem dobře.

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #13 kdy: 16. 02. 2023, 08:57:31 »
u nas na severu nejsou platy jako v brne nebo v praze.

Stejně dneska člověk může dělat vzdáleně, takže i na severu může mít 100-150k hrubého.

Re:Platové ohodnocení PHP
« Odpověď #14 kdy: 16. 02. 2023, 11:27:32 »
PHP (Symfony) senior DEV (>10 let zkusenost) se da aktualne kolem kilča bejt docela v pohode.
Pokud chces jit nekam tech 120-150 tak uz musis byt teamlead, znat devops a ty 3rd party veci okolo (napr. elastic)...

1) castky jsou pro HPP, Praha
2) ne kazdej chce delat remote
3) ne kazdej chce/zvladne byt OSVC
Děkuji za možnost editace příspěvku.