Matematika na ČVUT/MUNI/VUT

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #30 kdy: 08. 02. 2023, 22:43:28 »
Kapitoly jsou opravdu povedena knizka
Rozhodně. Mě učil přímo Nešetřil (a občas Matoušek), jeho přednášky byly super a vím o pár lidech, kteří díky němu nakonec u diskrétní matematiky zůstali (doktorát etc.).


Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #31 kdy: 09. 02. 2023, 11:15:05 »
... Tohle se mi nechce moc věřit. Dělal jsem ČVUT FEL koncem 70. let ale takto to nefungovalo. ... Ne, že by někdo nezkusil podvádět, ale protože to k ničemu nevedlo, brzy to skončilo. ...jak jsem dělal nedělal zkoušku z počítačů...a zkouška tím pro mne skončila (na výbornou)...Na druhou stranu kvantovka mohla být výjimkou, vlastně nikdo to tenkrát neuměl učit, ani tomu pořádně nerozuměl a neuměl tuto neznalost přiznat. Takže to mohla být výjimka.
Nicméně, ty matice a vektory se naučte, fakt se to v praxi hodí.

Ta statistická fyzika snad byla výjimka, že přednášejícího a zkoušejícího studenti z předchozích ročníků otrávili protože se o jeho předmět nezajímali, tak na to házel bobek, prostě si odpřednášel své, došel pro peníze a nechtěl se $rát opravnými termíny. Možná dobře.

Matice a vektory jsem zatím nepotřeboval. Jeden student se prý vyjádřil, že ho ve škole učili vysokou matematiku, on po škole dělal mistra na pásu kde bylo třicet ženských a z vysoké matematiky potřebovat akorát, aby si uměl vypočítat kdy která půjde na mateřskou.

Já jsem udělal/neudělal klasifikovaný zápočet z předmětu (snad) Syntéza lineárních obvodů. Jako závěrečnou práci jsem měl popsat a vypočítat filtr s gyrátorem v rozsahu nejméně deset stran. Z pilnosti (nevyžadovalo se to) jsem naděroval děrnou pásku a hodil jsem to do šuplete pro výpočetní středisko, že je to pro program AN3. Kupodivu mi to počítalo (s tím programem byly pořád nějaké potíže), dostal jsem výpis vypočítaných hodnot. Když jsem tu práci psal, při nejlepší vůli mi to těch požadovaných deset stran nedalo. Tak jsem nakonec přicvaknul ten výpis z počítače a bál jsem se jestli to projde. Pedagog začal v té práci listovat od konce, rozzářil se: "Vám to počítalo" a do indexu napsal jedničku - jednu z mála co tam mám.

https://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=922&t=929499&st=0&sk=t&sd=a&start=15
Citace
... Kdysi jsem zaskakoval na jedné nejmenované škole - vyučoval jsem tam půl roku kreslení v CADu a většina studentů o to jevila vážný nezájem. Tak jsem se s nimi dohodl, že na výuku budou chodit, já budu dělat prezenci a učit. Pokud je to nebude zajímat, budou se chovat tak aby nerušili ostatní a na konci pololetí mi každý přinese výkres. Já se nebudu zajímat jestli to kreslili oni. Co si budu dělat problémy, je to jejich věc co si ze školy odnesou do života.

Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #32 kdy: 09. 02. 2023, 12:32:30 »
začal jsem se (znovu) učit matematiku
Tohle je super přístup, ono když je člověku 18-20, některé věci prostě nedokáže docenit.

To ale fakt neplatí univerzálně. Já osobně třeba chápu smysl výuky vyšší matematiky tím méně, čím jsem starší. Prostě proto, že tím víc vidím, jak mi to celé je úplně k ničemu a kolik času jsem tím před těmi patnácti roky strávil úplně zbytečně. To zase, abyste se tu neplácali po ramenou moc nadšeně ;D

Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #33 kdy: 09. 02. 2023, 12:40:22 »
Načo toto riešiš, kde je aká matematika? Keď sa ti nechce učiť, tak nemáš čo robiť na univerzite či vysokej škole. Ty sa staraj o to aby si mal disciplínu a dosť kľudu na učenie a porozumenie. Uvedomuješ si vôbec čo ty robíš? Ešte ťa nikde neprijali, ale už špekuluješ ako oyebať systém a ako si zabezpečiť čo najjednoduchšie štúdium. Len zabúdaš na to, že keď oyebávaš pri učení sa nových vecí, tak oyebávaš len sám seba a v živote aj tak dopadneš.

Příteli, za posledních patnáct let jsem třeba já osobně z matematiky jako to nejkomplexnější použil tak možná základy statistiky. Ano, v IT.  A fakt se nemám špatně. Taky jsem se na tu matematiku záhy vykašlal, protože už když jsem studoval jsem se tímhle oborem živil a věděl jsem, k čemu mi to celé je. Ano, představte si, že někteří lidé chtějí studovat to, co je zajímá a nikoliv to, co jim mnohdy dost zbytečně vnucují vám podobní. To je, že?

Takže ne, nezapomíná. Prostě se třeba jen nechce učit to, co je mu srdečně jedno. A to je naopak dobře. Narozdíl od vám podobných arogantních snobů. Ano, představte si, že jdu tam, kam chci tou cestou, která mi poskytuje nejmenší odpor a vyhovuje mi. Co si o tom vy myslíte nebo nemyslíte je mi srdečně jedno a pokud na vám podobné člověk narazí, je vás potřeba jednoduše buď odstranit z cesty nebo obejít.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #34 kdy: 09. 02. 2023, 12:54:19 »
dotaz je na cvut, vut, muni, tj. studovat fyziku, strojarinu, chemii, obecne techniku bez matiky je protimluv.

takze kdo to chce delat poctive, musi byt poctivy i k te matice a mel by ji mit aspon trochu v oblibe.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #35 kdy: 09. 02. 2023, 13:22:14 »
Já osobně třeba chápu smysl výuky vyšší matematiky tím méně, čím jsem starší.
Alzheimer?

Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #36 kdy: 09. 02. 2023, 13:26:08 »
Ta statistická fyzika snad byla výjimka, že přednášejícího a zkoušejícího studenti z předchozích ročníků otrávili protože se o jeho předmět nezajímali, tak na to házel bobek, prostě si odpřednášel své, došel pro peníze a nechtěl se $rát opravnými termíny. Možná dobře.
To by mohlo být. Statistická fyzika ani kvantovka se nedá učit bez základů teoretické mechaniky a ta z osnov jaksi vypadla. Asi pro značnou míru abstrakce, ale můj osobní názor je, že se zde používá princip nejmenší akce, který je ve své podstatě teleologický. Bolševik to nerozlišil od slova teologický, prostě to zakázal a už to tak zůstalo.
Citace
Matice a vektory jsem zatím nepotřeboval. Jeden student se prý vyjádřil, že ho ve škole učili vysokou matematiku, on po škole dělal mistra na pásu kde bylo třicet ženských a z vysoké matematiky potřebovat akorát, aby si uměl vypočítat kdy která půjde na mateřskou.
To se dá také pochopit. I když děláte vývoj, v podstatě tvůrčí práci, praxe vás tlačí svými termíny, takže to nějak splácáte dohromady s tím co znáte a tím to zpravidla skončí.
Sám jsem začínal jako návrhář hardware, po změně poměrů se to nějak překlopilo spíš do návrhu firmware pro jednočipy. Dělal jsem v malé softwarové firmě jednoúčelový hardware, který se prostě nedal koupit.  Do 8051 se toho moc nevešlo, ale dnes je jiná doba, v jednočipu může běžet i to, co dřív potřebovalo sálový počítač. Už 2D grafika může používat matice, pak máte různé senzory jako magnetometry, gyroskopy, které produkují vektor ve 3D, tam už se bez toho celkem neobejdete. Zpracování signálů a pokročilejší metody přenosu dat vyžadují integrální transformace atd. Sice na to jsou knihovny, ale stále si myslím, že je potřeba alespoň trochu tomu rozumět, jinak se vám bude dost blbě hledat případná chyba.
A když po vás chce zákazník nesmysl, což je velmi častý případ, musíte mít základ pro nějakou argumentaci. Pokud je to opravdu blbec, dokážete to poznat a vymluvíte mu i relativně rozumnou věc, do které se vám prostě nechce. Bez znalostí to prostě nejde.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #37 kdy: 09. 02. 2023, 13:40:42 »
kvantovka se nedá učit bez základů teoretické mechaniky
To není tak úplně pravda, mám ještě v živé paměti materiály pro BSc Hons z Oxfordu (tři poměrně obsáhlé knihy, bylo to na dva semestry), přičemž teoretická mechanika tam vůbec nebyla (až někde na MSc).

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #38 kdy: 09. 02. 2023, 14:10:39 »
Já osobně třeba chápu smysl výuky vyšší matematiky tím méně, čím jsem starší.
Alzheimer?

Jako lide fungujeme velmi ruzne, a neni myslim duvod nekoho podezrivat z takto zavazne choroby. Takovy praktik (inzenyr :) ) potrebuje vedet 'jak na to', jenom si precte vzorecek, dosadi, a jede se. Takovyhle clovek treba bude ridit nejaky provoz, ale uz se nemusi hodit na navrhovani neceho uplne noveho, to je dalsi sorta inzenyru, kteri naopak nechteji neco udrzovat a jen dosazovat do vzorcu, ale potrebuji tvorit. Pak jsou lide zvidavi, ktere nezajima vzorecek na neco, ale jak veci funguji, proc se tam dosazuje tohle a tamhleto. A tihle lide to muzou delat z ciste zvedavosti bez nejakeho cile, nebo zkoumat neco vedecky, aby se dobrali vysvetleni. A muzou to byt sede mysky zalezle ve vyzkumaku delajici za par desitek tisic, nebo taky i milionari, kdyz objevi neco prevratneho. Vedce nebude bavit resit provozni veci, a toho "provozniho" zase nejake teoreticke ulohy.

Myslim, ze tohle jde celkem dobre napasovat na MBTI model, resp. Jungovy kognitivni fce (Se x Ne x Ni ).

Ja patrim spis k tem zvidavym a matematika se mi jako nastroj urcite hodi, i kdyz uplne jinak nez mne byla ucena na FEL CVUT. A priznam se, ze ji vlastne skoro vubec neumim, jen selektivne, spis tu diskretni oblast.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #39 kdy: 09. 02. 2023, 14:35:25 »
Pak jsou lide zvidavi, ktere nezajima vzorecek na neco, ale jak veci funguji, proc se tam dosazuje tohle a tamhleto.
Ano, toto bude ten zásadní rozdíl.

Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #40 kdy: 09. 02. 2023, 14:50:14 »
kvantovka se nedá učit bez základů teoretické mechaniky
To není tak úplně pravda, mám ještě v živé paměti materiály pro BSc Hons z Oxfordu (tři poměrně obsáhlé knihy, bylo to na dva semestry), přičemž teoretická mechanika tam vůbec nebyla (až někde na MSc).
Já vím, chybí mi tam slůvko "smysluplně". Vždyť mne to tak učili. Ale až po kurzu prof. Kulhánka mi to začalo dávat jakýs takýs smysl. Ale to bychom tu debatovali asi hodně dlouho.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #41 kdy: 09. 02. 2023, 15:16:57 »
kvantovka se nedá učit bez základů teoretické mechaniky
To není tak úplně pravda, mám ještě v živé paměti materiály pro BSc Hons z Oxfordu (tři poměrně obsáhlé knihy, bylo to na dva semestry), přičemž teoretická mechanika tam vůbec nebyla (až někde na MSc).
Já vím, chybí mi tam slůvko "smysluplně".
Ale ono to bylo smysluplné, ty materiály byly velice kvalitní. Akorát tedy byly pro BSc, takže se nešlo tak do hloubky, možná právě v tom je zakopán pes (?).

Wolda

  • **
  • 71
  • http://honza.ucw.cz
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #42 kdy: 09. 02. 2023, 16:32:34 »

Příteli, za posledních patnáct let jsem třeba já osobně z matematiky jako to nejkomplexnější použil tak možná základy statistiky. Ano, v IT.  A fakt se nemám špatně. Taky jsem se na tu matematiku záhy vykašlal, protože už když jsem studoval jsem se tímhle oborem živil a věděl jsem, k čemu mi to celé je. Ano, představte si, že někteří lidé chtějí studovat to, co je zajímá a nikoliv to, co jim mnohdy dost zbytečně vnucují vám podobní. To je, že?

Takže ne, nezapomíná. Prostě se třeba jen nechce učit to, co je mu srdečně jedno. A to je naopak dobře. Narozdíl od vám podobných arogantních snobů. Ano, představte si, že jdu tam, kam chci tou cestou, která mi poskytuje nejmenší odpor a vyhovuje mi. Co si o tom vy myslíte nebo nemyslíte je mi srdečně jedno a pokud na vám podobné člověk narazí, je vás potřeba jednoduše buď odstranit z cesty nebo obejít.

Bez jakekoliv neucty, a s plnym vedomim, ze jako clovek zivici se matematikou/teoretickou informatikou nejspis nejsem 100% objektivni - jista cast toho celeho o "uceni se (vyssi) matematice" neni pro me ani tak o tech konkretnich vetach a jejich dukazech, co se proberou, ale jednak z casti o "treninku delani veci rigorozne", a druhak "treninku v problem solving". A minimalne za me, jakozto prednasejiciho (byt se vnitrne vic nez jako VS pedagog citim jako vyzkumnik, ale to je jina story) - ja bych moc rad umel testovat/zkouset problem solving nejak "abstraktne" a bez konkretniho "dokazte/vyreste", ale moc teda nevim, jak to delat.

Mozna jeste jeden vic informaticky priklad: naprogramujte Quick-Sort / Heap-Sort / Merge-Sort zni v 21. stoleti jako uloha z praveku - kdo kdy dneska realne (v akademicke sfere i v prumyslu) bude pouzivat svoji vlastni implementaci sortu (OK, mozna nejaky opravdu obskurni embedded scenar by se nasel, ale to ted nechme stranou)? Ja, teoretik z akademickeho prostredi, si uprimne myslim, ze prakticky nikdo. Na druhou stranu, prijde mi vcelku rozumny, aby se na necem ukol "naimplementuj teoreticky zformulovany algoritmus" vyzkousel, notabene v ramci kurzu na VS, a notabene-na-druhou mi prijde uzitecny si vsechny ty hnusny +-1 hranicni situace zazit "na cvicisti driv nez na bojisti". Ucinit proto zaver stylu "na VS jsem v prvaku implementoval quick-sort a je mi to v zivote nanic" mi prijde pomerne nefer vuci tomu, co se stalo "v pozadi" . Aby nedoslo k mylce - nevkladam tahle slova do ust Vam, ale tenhle nazor jsem uz parkrat zaslechl (konkretne misto nepotrebnyho quick-sortu by se mela ucit linearni regrese, neb dneska stejne kazdy bude delat machine-learning)

(My two cents)

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #43 kdy: 09. 02. 2023, 17:24:34 »
tezko na cvicisti (vyzkouseni si napsani heap sort atd. ), lehko na bojisti (webarina ve firme)   ;D

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Matematika na ČVUT/MUNI/VUT
« Odpověď #44 kdy: 09. 02. 2023, 18:49:19 »
Mozna jeste jeden vic informaticky priklad: naprogramujte Quick-Sort / Heap-Sort / Merge-Sort zni v 21. stoleti jako uloha z praveku - kdo kdy dneska realne (v akademicke sfere i v prumyslu) bude pouzivat svoji vlastni implementaci sortu (OK, mozna nejaky opravdu obskurni embedded scenar by se nasel, ale to ted nechme stranou)? Ja, teoretik z akademickeho prostredi, si uprimne myslim, ze prakticky nikdo.

Kupodivu se radim do te skupiny "prakticky nikdo" a je to prave to, co mne na programovani bavi. Samozrejme jsem neimplementoval ty sort argoritmy jako takove, ale byla to soucast jineho slozitejsiho algoritmu, kde treba znalost toho ze muzu diky urcite strukture dat velmi levne implementovat (v mem pripade) modifikovany bubblesort umoznila zefektivnit vyznamne algoritmus.

Dnesni svet speje k tomu, ze udelam pole, do ktereho pres treba nejaky SQL dotaz ci XML parser nasypu data, pak na to zavolam qsort, a pak s tim neco delam. A kdyz je to moc pomale, koupim lepsi pocitac. No ... jenze pak to narazi na mnozstvi dat, kde lepsi pocitac nepomuze. Nekdo mozna pronajme serverovou farmu a najde nejake hotove reseni, nekdo si to oddre v programu a na puvodnim HW to napocita za par dnu. (mozna se ale jako ekonomictejsi a vyvojove lepsi ukaze ta cesta koupit lepsi pocitac, protoze to muze udelat kazdy).