Jaký video kontejner používáte a proč?

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Jaký video kontejner používáte a proč?
« kdy: 04. 02. 2023, 15:03:42 »
Zdravim,

Zajimalo mne jakovy video kontejner pouzivate a proc?

Pripada mi ze vetsina lidi preferuje MKV, ale mne pripada symapticky MP4 .....
U MP4 sice neni takova moznost ukadat metadata, jako u MKV, ale
treba t.me umi streamovat MP4 v x264/x265 a MKV ne ...... :(
« Poslední změna: 05. 02. 2023, 13:21:22 od Petr Krčmář »


RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaky video kontejner pouzivate a proc?
« Odpověď #1 kdy: 04. 02. 2023, 15:33:48 »
Pokud "streamujes" tak je to jedno, protoze HTTP ma moznost pro:
Kód: [Vybrat]
Accept-Ranges: bytes
a klient si muze precist kteroukoliv cast souboru na vyzadani. Ze to nepodporuji vsichni klienti a vsechy servery, neni problem kontejneru, ale implementace.


Pro skutecne streamovani se pouziva TS, ktery periodicky obnovuje metadata o streamu.
Prijimac streamu pak nepotrebuje vedet kde je pocatek a je to vhodne pro live media bez moznosti seekovani.


Mozna mas na mysli rozdil, ze MP4 (ISO base media file format) umoznuje presunout metadata na pocatek souboru, takze prijimac se muze zorientovat jestli si tuto cast zapamatuje, ale to je vhodne leda pro situace kdy se pouziva pipe mezi procesy. Streamovanim bych tohle nenazyval, protoze i kdybys to takto naivne vtlacil do HTTP, tak bez accept-ranges mas moznost jenom "pause" funkce, zadny seek v mediu neni mozny.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jaky video kontejner pouzivate a proc?
« Odpověď #2 kdy: 04. 02. 2023, 16:16:00 »
Používám MKV, protože nemusím řešit jaké formáty dovnitř lze nacpat (bere skoro všechno) a především umožňuje koukat na výsledek už v průběhu kódování. MP4 to neumí (nebo to alespoň neumím nastavit když ho vyrábím ffmpegem) - v průběhu zapisování nejde přehrát a až na konci zabere "-movflags +faststart" a pak začne být i částečný soubor čitelný.

Navenek ale bohužel musím používat MP4, protože MKV neumí prohlížeče, BFU přehrávače atd. (já osobně i na webová videa používám MPV a když to nejde tak video prostě neuvidím, vysvětloval jsem to zde)

Re:Jaky video kontejner pouzivate a proc?
« Odpověď #3 kdy: 04. 02. 2023, 17:00:00 »

U MP4 sice neni takova moznost ukadat metadata…
Co tim myslite? Mam stovky dvd/bluray ripu v mp4, vsechny maji metadata o filmu jako popis, rok natoceni, kategorie, atd. vcetne obalu nebo kapitol - pouzivam to pak v itunes a streamuji to pres apple tv. 

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Jaky video kontejner pouzivate a proc?
« Odpověď #4 kdy: 05. 02. 2023, 16:13:00 »

U MP4 sice neni takova moznost ukadat metadata…
Co tim myslite? Mam stovky dvd/bluray ripu v mp4, vsechny maji metadata o filmu jako popis, rok natoceni, kategorie, atd. vcetne obalu nebo kapitol - pouzivam to pak v itunes a streamuji to pres apple tv.

Omlouvam se, nedopsal jsem to poradne .....

Pri hledani odpovedi na moji otazku https://forum.root.cz/index.php?topic=27227.0 [2] jsem nekde narazil na vysvetleni ze MKV konteiner je v porovnani s MP4 lepsi na ukadani metadat vseho druhu (navic MKVToolNix umoznuje krasnou editaci v tom jejich GUI) ale pro MP4 jsem proste nic takoveho nenasel ........


@RDa:
Dekuji za nakopnuti, o Accept-Ranges: bytes jsem nevedel .... :)

Z DVB uz nahravam jen do TS nejakou dobu, po tom co mi po upgrade TVH u jednoho kanalu chybely titulky v MKV, a v tom TS je tam uplne vsechno a clovek si vybere co do kopie prekopiruje :) To seekovani mrzi u TS ......

@_Jenda:
Diky ten clanek z roku 2020 mi utekl ......








Re:Jaký video kontejner používáte a proč?
« Odpověď #5 kdy: 05. 02. 2023, 16:39:50 »
Pokud vam jde o ty metadata, tak treba ja pouzivam iflicks - nacte to z nazvu souboru jmeno filmu/serialu a stahne si to vse o tom filmu a zapise to do vysledneho mp4 souboru. Predpokladam ze pro win/linux bude nejaka podobna aplikace. Bylo obdobi kdy jsem se rozhodl si vybudovat svuj vlastni archiv filmu z dvd/bluray a ten softver mi pomohl spracovat stovky filmu.

Jigdo

  • ****
  • 478
    • Zobrazit profil
Re:Jaký video kontejner používáte a proč?
« Odpověď #6 kdy: 09. 02. 2023, 12:00:40 »
Pokud vam jde o ty metadata, tak treba ja pouzivam iflicks - nacte to z nazvu souboru jmeno filmu/serialu a stahne si to vse o tom filmu a zapise to do vysledneho mp4 souboru. Predpokladam ze pro win/linux bude nejaka podobna aplikace. Bylo obdobi kdy jsem se rozhodl si vybudovat svuj vlastni archiv filmu z dvd/bluray a ten softver mi pomohl spracovat stovky filmu.

Mne jde o 2 veci:
1] u specifickeho titulu moznost prevodu na x265
2] plus u vybranych audio/titulku zachovat metadata v poli "title"

a to [2] se mi prozatim jeste nepovedlo ani u mp4 a ani u mkv2mp4 j:(
jak jsem zminil tady https://forum.root.cz/index.php?topic=27227.0

Jeste musim vyzkouset jak to funguje u MKV.
1] Asi z toho prvne vytahnu video/audio/titulky ktere potrebuji s nastrojem MKVToolNix
a budu doufat ze tam ten 'title' zustane :)

2] prekoduji vysledny MKV soubor do x265

Ale je dobre vedet ze MP4 se hodi pro streaming.

Jeste mne napadlo, kdyz TS je standartem streamovani, ukladat stazene video v TS formatu misto mp4?

Re:Jaký video kontejner používáte a proč?
« Odpověď #7 kdy: 09. 02. 2023, 13:04:58 »
Ffmpeg vam pomuze s prevodem do x265. Pokud zdroj bude ten mp4 stazeny z ivysilani tak kvalita tomu bude odpovidat (komprimace jiz komprimovaneho). Zachovani title je veci konfigurace ffmpegu, u ivysilani ten title muze byt jiny nez to co ocekavate a nic s tim neudelate (krome nastaveni title natvrdo).

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký video kontejner používáte a proč?
« Odpověď #8 kdy: 09. 02. 2023, 16:47:53 »
Ale je dobre vedet ze MP4 se hodi pro streaming.
Jeste mne napadlo, kdyz TS je standartem streamovani, ukladat stazene video v TS formatu misto mp4?

Mate to ponekud popletene.

"MP4" je offline, nelinearni "format", ma danou velikost a indexaci
"TS" je online, linearni "format", nema pocatek ani konec - je to nonstop stream (stream v ryzi podobe, ne VOD)

Nemuzete* z MP4 vzit prostredek a donutit prehravac aby to prehral, z TS to muzete.
Nemuzete* u TS rict chci frame 123, a prehravac by to dal primocare. TS ani nema delku, zacnime tim.

* Samozrejme existuji workaroundy, z MP4 lze stahnout hlavicku s indexy a pak tlacit/tahat stream, napr. pro ucely VOD, stejne jako lze TS zanalyzovat a postupnout aproximaci se dopatrat ke kyzenemu frame (resp. PTS casove znacce) z ulozene casti


Rozdil je jako mezi diskem a televizi, nebo balenou vodou a vodovodem. Jiste ze se da jedno do druheho "prevest", ale je to pak vzdy kompromis.