Prodloužení připojení LAN

Prodloužení připojení LAN
« kdy: 27. 01. 2023, 03:04:18 »
Zdravim!
Mam takovy dotaz. Soused prez zahradu nema moznost pripojeni (kabel) od Cetinu, O2 a ostatni mu zdelili, ze ve vedlejsi ulici nemaji site a ze jim ma polibit zadel. Zaplatil ale mestu pozemek i telefonni pripojkou a nebylo to malo navic. U nas na hlavni ulici mame moznost pripojeni 250MBit/s. Trasa k nam ma ca. 250metru a mel jsem na VDSL2 35b G.Vector caste vypadky, po domluve s CETINEM mi technik vyridil bonding 2x VDSL2 17a G.Vector,  mam tedy dve linky po ca.130MBit/s. Misto Fritzbox7590 jsem dal Fritzbox7583, ktery umi Bonding. Jede to ted opravdu bezchybne, jen vypadek el. site zpusobi nove pripojeni. Bonding umi taky jeste starecek Fritzbox7581. Terminatorek, ktery jsem dostal k bondingu, je ulozen ve skrini, co kdyby?  ;)

O tom jsem ale nechtel psat. To jen pro info, mozna to nekomu pomuze.

K sousedovi jsme natahli prez zahradu LAN kabel CAT7 pro zemni ulozeni. Celkova delka kabelu (u nas v dome + zahrada + soused doma) je pres 100m. Ve sklepe musim mit ca. uprostred vedeni Swith, jinak vypne gigalink a jede to jen na 100MBit/s. Dlouha trasa i pro CAT7. Dotaz zni, existuje nejaky aktivni clen jen vstup vystup s napajenim, aby mi tam nebezel celou dobu Swith? Pod cim to hledat? Jak by se to mohlo jmenovat?
Uvazovali jsme taky optiku. Jake prevodniky a opticke vedeni bych na to potreboval - simplex - duplex (jedno vlakno, nebo musi byt dva?
Predem dekuji.
« Poslední změna: 27. 01. 2023, 07:48:55 od Petr Krčmář »


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Prodlouzeni LAN pripojeni
« Odpověď #1 kdy: 27. 01. 2023, 06:41:49 »
A čemu vadí, když tam ten switch zůstane? Jestli jde jenom o to, odkud se bude napájet, pak stačí pořídit variantu s PoE a napájet ho z koncového místa. Tahat tam optiku a kupovat převodníky je imho zbytečnost a škoda peněz.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodlouzeni LAN pripojeni
« Odpověď #2 kdy: 27. 01. 2023, 07:32:23 »
Dotaz zni, existuje nejaky aktivni clen jen vstup vystup s napajenim, aby mi tam nebezel celou dobu Swith? Pod cim to hledat? Jak by se to mohlo jmenovat?
Uvazovali jsme taky optiku. Jake prevodniky a opticke vedeni bych na to potreboval - simplex - duplex (jedno vlakno, nebo musi byt dva?

Existuje to, hledejte Ethernet Extender (třeba https://www.softcom.cz/eshop/planet-poe-e201-poe-ethernet-extender-1000base-t-ieee802-3at-26w-gigabit_d182397.html).
Jinak z Vašeho textu " natahli prez zahradu LAN kabel CAT7 pro zemni ulozeni" mi není jasné, jestli je ten kabel zakopán. Pokud není (a soudím, že ne), bacha na atmosférickou elektřinu, blízký (plusmínus jednotky kilometrů) blesk dokáže leccos odpálit. Pak by byla lepší optika, ve Vaší situaci by to ovšem bylo tak trochu hýření, jistě to nebudujete na dlouhá léta. Jo - dvě vlákna, každým směrem jedno; kabely se stejně dělají vícevláknové; ovšem kabel by bylo potřeba nakonektorovat, což chce vybavení, nebo si to nechat udělat.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Prodloužení připojení LAN
« Odpověď #3 kdy: 27. 01. 2023, 07:54:15 »
nechtel jsem vrtat do zdi, tak jsem synkovi do pokoje natahnul opticky kabel a 2 prevodniky.

https://www.alza.cz/tp-link-tl-fc111a-20-d6490897.htm?kampan=adwspn_sitove-prvky-a-nas_pla_all_obecna-css_ostatni-sitove-prvky-a-nas_c_9062812___TpLNk21t51_602764218185_~134392693581~&gclid=CjwKCAiA5sieBhBnEiwAR9oh2i5dTx6qIe2kuP7SCOIGSaIxakuL-omLlg0v8Mx1RRsySnCStu--nxoCVecQAvD_BwE

pouzil jsem neco takoveho, jsou dve jednotky, jedna ma oznaceni A tj. TX na vlnove delce 1 a RX na vlnove delce 2 a jednotka B za stejnou cenu, ktera ma vlnove delky pro TX/RX prohozene a muzou komunikovat po jednom vlakne.

a co se se sousedem propojit pojitkem wigig.

Re:Prodloužení připojení LAN
« Odpověď #4 kdy: 27. 01. 2023, 10:02:18 »
Přesně na tohle optika je. Metr dvanáctivlákna single mode bude levnější než CAT7, jediný, co zvýší cenu, tak navaření koncovky, na každé straně stačí jedno vlákno. A taky je to potřeba hodit do mikrotrubičky nebo prostě do nějaké odolné trubky, aby se tomu vláknu v zemi nic nestalo. Pokud to jde vzduchem, tak stačí samonosný typ vlákna, ale i tak je lepší ocelový lanko.
A pak je potřeba mít na každé straně switch s SFP slotem a do nich moduly, pokud bude vyvařený jen jedno vlákno, je potřeba koupit BiDi moduly, kdy posílání a přijímání je na různých barvách a aby to fungovalo, musí mít ty barvy moduly otočený. Takže na jedné straně bude modul TX1330nm/RX1270nm a na druhé straně přesně naopak - TX1270nm/RX1330nm. Gigový moduly stojí pár desetikorun, jen musí být kompatibilní se switchem nebo převodníkem. Ideální si to domluvit s někým, kdo ty vlákna bude vařit.



Re:Prodloužení připojení LAN
« Odpověď #6 kdy: 27. 01. 2023, 11:04:01 »
Z vlastnej skusenosti mozem odporucit optiku a prevodniky od TP-Linku radu TL-FC311A-B. Je to prevodnik na jedno vlakno. Koli tomu su oznacene A a B - par. Pripadne switch/mikrotik s sfp sachtou a tam si vies dat napr. MikroTik pár SFP S-3553LC20D, SM, 20km, 1.25G. Moznosti ako to riesit je vela.

Re:Prodloužení připojení LAN
« Odpověď #7 kdy: 27. 01. 2023, 12:27:42 »
nemusi nic svarovat, 90m kabel pokud by stacil jde koupit hotovy.

https://www.czc.cz/ubiquiti-fiber-cable-300-opticky-kabel-90m-singlemode-6xlc-na-kazde-strane/220383/produkt?gclid=Cj0KCQiAic6eBhCoARIsANlox84SsvYmUHt8MURGnY-Ym0fwn3ZarKKvAQtqr5xy_ZGlaXaxozCVXDgaArlEEALw_wcB

Je toho jenom 90m, na takovou vzdálenost není potřeba optika, ale fungovalo by na gigu i FTP Cat5E. Navíc s navařenýma koncovkama to nepůjde protlačit přes mikrotrubičku a nebude to ani sranda u nějaké kopoflexky. Jen tak bych to do země nikdy nedal, zalomit optiku jde jako nic. No a cena je minimálně srovnatelná tomu, když to někdo na místě navaří.
Moje doporučení je, koupit mikrotrubičku nebo jakoukoliv jinou chráničku podle toho, co vyjde na bm nejlevněji, položit do země, koupit single mode optiku v potřebné metráži, tipuju, že nejlevněji to bude mít nějaký lokální provider, zafouknout nebo vycucnout vysavačem, dotáhnout do cíle na obou stranách a pak si toho lokálního providera zavolat na navaření. Cena sváru je dneska litr a míň. Podle ceny si pak nechat navařit jedno nebo dvě vlákna.

Re:Prodloužení připojení LAN
« Odpověď #8 kdy: 28. 01. 2023, 00:04:06 »

Re:Prodloužení připojení LAN
« Odpověď #9 kdy: 30. 01. 2023, 13:10:36 »
Na tohle je určitě nejlepší optika. Gigabit médiakonvertor jde koupit okolo 500 Kč a má to výhody, že není třeba řešit jestli do toho neuhodí blesk a podobně. A celkově je lepší když dva domy nejsou spojeny elektricky.
Stačí jednovláknový kabel, tyto média konvertory vysílají na dvou vlnových délkách. Jen musíte koupit správné verze aby byly "do páru".

Není tohle ale proti podmínkám využití služby? Většina poskytovatelů má v podmínkách, že připojení se nesmí šířit dále a nesmí jej užívat osoby mimo danou domácnost.
A je tu i bezpečnostní riziko pokud ty dvě sítě nebudou řádně oddělené a k tomu ještě riziko, že u vás zazvoní policie, protože soused něco na internetu udělá...

Re:Prodloužení připojení LAN
« Odpověď #10 kdy: 30. 01. 2023, 13:21:54 »
Není tohle ale proti podmínkám využití služby? Většina poskytovatelů má v podmínkách, že připojení se nesmí šířit dále a nesmí jej užívat osoby mimo danou domácnost.
A je tu i bezpečnostní riziko pokud ty dvě sítě nebudou řádně oddělené a k tomu ještě riziko, že u vás zazvoní policie, protože soused něco na internetu udělá...

Tak Tvoje starosti bych chtel mit. Je to bratranec.......... on za to nemuze, ze poskytovatel ho nechce pripojit, ze nechce investovat do site. On chtel mit svou pripojku.

Za ostatni odpovedi moc dekuji, cena expanderu je zdatna, takze ten "gigovy Switch" byl za par korun na eBay, bude levnejsi.
« Poslední změna: 30. 01. 2023, 13:26:17 od dastin dastin »

Re:Prodloužení připojení LAN
« Odpověď #11 kdy: 30. 01. 2023, 14:01:43 »
S metalikou můžeš mít velké problémy, minimálně s rozdílným potenciálem země.
Natáhni to v optice, klidně multimode a ať ti to někdo nakonektoruje.

Myslím, že převodníků je na trhu dost, takže vyber dle stavu své prkenice. Ale osobně na to používám Mikrotik s jeho převodníky, myslím že to stojí asi  do 2 tis. za jednu stranu.

Nicméně ještě zvaž nějaké Wifi pojítko to bude cenově stejné, protože je pouze otázka času, pakliže tu optiku, nebo kabel, nebudeš dávat do výkopu, že ji někdo poškodí.