Přiměřeně lehká IT VŠ

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #30 kdy: 27. 01. 2023, 16:01:00 »
Vyhazovaci predmety jde odstudovat na erasmu nebo si je zapsat v anglictine pro erasmaky, kvuli kterym je latka pruchodu nize.
To by mě zajímalo kolik středoškoláků má angličtinu na takové úrovni že pro ně bude snazší učit se obtížný předmět v angličtině než v češtině.
V dobách mého mládí takových ještě mnoho nebylo, ale situace se zrovna lámala - koncem devadesátek.

Dnes bych se nedivil. Není potřeba zrovna cestovat ven, stačí trochu cílevědomosti. Během střední (což je dnes min. do 19 let) už může mít mládě dost rozumu a motivace, aby na cizím jazyku o své vůli pracovalo.

Ale zcela konkrétně... mám na očích děcka, co měla angličtinu na základce jako první jazyk... pokud ne od první třídy, tak od třetí určitě. A na osmiletém gymplu dostávají v cizích jazycích kouř, jaký na gymplu nepamatuju. Mám na očích dva kluky ve věku někde mezi 14-16, kteří mají díky moderním gamesám a YouTube zhruba takovou úroveň pochopení mluveného projevu, jakou já neměl v osmnácti na konci střední. (A ten mladší je na tom líp.) Mám na očích slečnu v šesté třídě ZŠ, které Duolingo AJ/ČJ připadalo pomalé a nudné, tak si zkusila španělskou mutaci (proti angličtině jako "odrazovému" jazyku) a momentálně mastí především tuto.

Fakt bych se nedivil ničemu.


Jimmyx

  • ***
  • 156
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #31 kdy: 27. 01. 2023, 17:12:31 »
Vyhazovaci predmety jde odstudovat na erasmu nebo si je zapsat v anglictine pro erasmaky, kvuli kterym je latka pruchodu nize.
To by mě zajímalo kolik středoškoláků má angličtinu na takové úrovni že pro ně bude snazší učit se obtížný předmět v angličtině než v češtině.
V dobách mého mládí takových ještě mnoho nebylo, ale situace se zrovna lámala - koncem devadesátek.

Dnes bych se nedivil. Není potřeba zrovna cestovat ven, stačí trochu cílevědomosti. Během střední (což je dnes min. do 19 let) už může mít mládě dost rozumu a motivace, aby na cizím jazyku o své vůli pracovalo.

Ale zcela konkrétně... mám na očích děcka, co měla angličtinu na základce jako první jazyk... pokud ne od první třídy, tak od třetí určitě. A na osmiletém gymplu dostávají v cizích jazycích kouř, jaký na gymplu nepamatuju. Mám na očích dva kluky ve věku někde mezi 14-16, kteří mají díky moderním gamesám a YouTube zhruba takovou úroveň pochopení mluveného projevu, jakou já neměl v osmnácti na konci střední. (A ten mladší je na tom líp.) Mám na očích slečnu v šesté třídě ZŠ, které Duolingo AJ/ČJ připadalo pomalé a nudné, tak si zkusila španělskou mutaci (proti angličtině jako "odrazovému" jazyku) a momentálně mastí především tuto.

Fakt bych se nedivil ničemu.
Končil jsem střední v roce 1997, takže ruštinu jsem měl pouze rok a pak angličtinu a k tomu ještě další hodiny v jazykovce. Motivace se učit anglicky byla silná už tehdy. Takže ve výsledku zkouška z technické angličtiny na VŠ pro mě byla jedna z nejlehčích zkoušek co jsem dělal. Přesto představa že se ty vyhazovací předměty budu učit ještě v angličtině, tj. včetně přednášek, cvičení a samotné zkoušky mě poněkud děsí. Ono je něco jiného umět běžný small talk a něco jiného texty plné odborných výrazů.

Za mě nebylo sice youtube nebo online hry (takže jsem místo toho poslouchal muziku a měl k ní texty), takže dnešní mladí mohou mít v tomto výhodu, ale jak jsem psal, zajímalo by mě kolik procent z ročníku takových bude. A k tomu ještě kolik z nich bude schopný ten vyhazovací předmět studovat v angličtině a zároveň by ten předmět nedali v češtině. To bude asi dost malý průnik.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #32 kdy: 27. 01. 2023, 21:33:46 »
Nejblizsi poradna skola je TU Munich. Problem muze byt uznani maturity z CR, doporucuji udelat si nejakou mezinarodne uznavanou maturitu nebo si odkroutit bakalare v CR a magistra jit delat do ciziny.
V Nemecku maturitu z SK bez problemu uznavaju, tak urcite aj z CR. Na niektore odbory treba mat certifikat nemcinu az C1 ale na technicke bude stacit asi aj nizsi napr. B2 alebo B1. Myslim ale, ze zakladne predmety sa ovela lepsie chapu v materskom ako cudzom jazyku, preto by som tiez doporucoval urobit bakalara doma a az potom ist von.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #33 kdy: 27. 01. 2023, 21:58:10 »
by som tiez doporucoval urobit bakalara doma a az potom ist von.
Má to i praktický dopad, já některé specializované (pod)obory studoval v Anglii, následkem čehož vůbec neznám příslušnou českou terminologii. Někdy dochází ke směnným nedorozuměním :)

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #34 kdy: 28. 01. 2023, 06:33:07 »
Nejblizsi poradna skola je TU Munich. Problem muze byt uznani maturity z CR, doporucuji udelat si nejakou mezinarodne uznavanou maturitu nebo si odkroutit bakalare v CR a magistra jit delat do ciziny.
V Nemecku maturitu z SK bez problemu uznavaju, tak urcite aj z CR. Na niektore odbory treba mat certifikat nemcinu az C1 ale na technicke bude stacit asi aj nizsi napr. B2 alebo B1. Myslim ale, ze zakladne predmety sa ovela lepsie chapu v materskom ako cudzom jazyku, preto by som tiez doporucoval urobit bakalara doma a az potom ist von.
Čím dříve na západě začně, tím lépe. Pokud bych se znovu po maturitě rozhodoval a bylo na to finanční zázemí, tak vůbec české VŠ neřeším. Zkušenost je taková, že na první pohled levné české studium vychází pak celkem draho.



mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #35 kdy: 28. 01. 2023, 08:50:32 »
Čím dříve na západě začně, tím lépe. Pokud bych se znovu po maturitě rozhodoval a bylo na to finanční zázemí, tak vůbec české VŠ neřeším. Zkušenost je taková, že na první pohled levné české studium vychází pak celkem draho.
Tak aby si nebol prekvapeny  ;)
Ja mam skusenost so studiom dietata v Nemecku. Studium je zadarmo, ale zivotne naklady vychadzaju o dost vyssie ako u nas. Spravidla tam prvaci nedostavaju od univerzity lacne ubytovanie na internate, lebo tych miest je malo. Lacne ubytko sa prideluje az studentom vyssich rocnikov podla poradovnika na ktory cakaju niekolko semestrov. Ked si novy a nikoho tam este nepoznas, nenajdes si ani lacnejsie ubytko vo Wohngemeinschaft, lebo ta medzi seba nezoberu. Zostava ti teda iba byvat sam a draho.
V roku 2021 som za ubytovanie dietata platil 625 EUR mesacne + dalsie naklady na zivobytie, takze mesacne sa to splhalo mozno az na 1000 EUR.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #36 kdy: 28. 01. 2023, 12:46:56 »
V roku 2021 som za ubytovanie dietata platil 625 EUR mesacne + dalsie naklady na zivobytie, takze mesacne sa to splhalo mozno az na 1000 EUR.
To je tedy dost levné. Skoro závidím.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #37 kdy: 28. 01. 2023, 14:54:09 »
V roku 2021 som za ubytovanie dietata platil 625 EUR mesacne + dalsie naklady na zivobytie, takze mesacne sa to splhalo mozno az na 1000 EUR.
Ono je nutno se podívat za co se platí. Němci bydlí často na koleji po jednom. V ČR je to spíše neobvyklé. Naopak pak cena v ČR za pokoj vychází výše. Podobně menza. Je opět potřeba se podívat za co cena je. To, co tenkrát servírovalo ČVUT by nikdo v Německu neakceptoval.

Dle mého názoru je to o ekonomické síle rodiny, protože na německé/rakouské mzdě se rozdíl velmi rychle vrátí. Nemluvím ani o tom, jakou startovací pozici po škole potomek bude mít z hlediska kvality vzdělání a jazykových znalostí.

 

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #38 kdy: 28. 01. 2023, 21:01:59 »
V roku 2021 som za ubytovanie dietata platil 625 EUR mesacne + dalsie naklady na zivobytie, takze mesacne sa to splhalo mozno az na 1000 EUR.
To je tedy dost levné. Skoro závidím.
No to sme mali velke stastie, ze sa nam to podarilo zohnat za takuto cenu. Pretoze ine ponuky boli aj za 800 EUR mesacne elabo este drahsie. Ak budes chciet ist studovat alebo pracovat do Düsseldorfu tak su to tieto pekne apartmany - doporucujem https://prodomi.de/standorte/duesseldorf-merowingerstrasse-103/
Okrem mesacneho najmu treba samozrejme zaplatit este zalohu 2 alebo 3 krat Kaltmiete (=najomne bez energii) t.j. 1000 - 1500 EUR, co ti po odstahovani vratia.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #39 kdy: 28. 01. 2023, 21:17:43 »
V roku 2021 som za ubytovanie dietata platil 625 EUR mesacne + dalsie naklady na zivobytie, takze mesacne sa to splhalo mozno az na 1000 EUR.
To je tedy dost levné. Skoro závidím.
No to sme mali velke stastie, ze sa nam to podarilo zohnat za takuto cenu. Pretoze ine ponuky boli aj za 800 EUR mesacne elabo este drahsie. Ak budes chciet ist studovat alebo pracovat do Düsseldorfu [...]
Já už asi ne, ale potomci možná, kdoví. Syn ovšem momentálně preferuje země, kde se mluví anglicky. Zatím mám v tomto zkušenost jen s Dublinem, kde pod 2000 EUR ani ránu.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #40 kdy: 28. 01. 2023, 21:18:26 »
Ono je nutno se podívat za co se platí. Němci bydlí často na koleji po jednom. V ČR je to spíše neobvyklé. Naopak pak cena v ČR za pokoj vychází výše. Podobně menza. Je opět potřeba se podívat za co cena je. To, co tenkrát servírovalo ČVUT by nikdo v Německu neakceptoval.

Dle mého názoru je to o ekonomické síle rodiny, protože na německé/rakouské mzdě se rozdíl velmi rychle vrátí. Nemluvím ani o tom, jakou startovací pozici po škole potomek bude mít z hlediska kvality vzdělání a jazykových znalostí.
Ano, v sucasnosti tam byvaju na koleji po jednom, asi je to tam novy standard. Ja som studoval za sociku v Berline a ubytovania tam vtedy bolo dost, ale boli sme na izbe traja. No malo to tiez svoje plusy - hned som si tam nasiel hodne kamaratov a bolo to dobre.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #41 kdy: 28. 01. 2023, 21:20:54 »
V roku 2021 som za ubytovanie dietata platil 625 EUR mesacne + dalsie naklady na zivobytie, takze mesacne sa to splhalo mozno az na 1000 EUR.
To je tedy dost levné. Skoro závidím.
No to sme mali velke stastie, ze sa nam to podarilo zohnat za takuto cenu. Pretoze ine ponuky boli aj za 800 EUR mesacne elabo este drahsie. Ak budes chciet ist studovat alebo pracovat do Düsseldorfu [...]
Já už asi ne, ale potomci možná, kdoví. Syn ovšem momentálně preferuje země, kde se mluví anglicky. Zatím mám v tomto zkušenost jen s Dublinem, kde pod 2000 EUR ani ránu.
Ale tam sa plati okrem ubytovania este asi aj skolne, ci nie ? Je tam skola zadarmo ci nie ?

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #42 kdy: 28. 01. 2023, 22:16:10 »
V roku 2021 som za ubytovanie dietata platil 625 EUR mesacne + dalsie naklady na zivobytie, takze mesacne sa to splhalo mozno az na 1000 EUR.
To je tedy dost levné. Skoro závidím.
No to sme mali velke stastie, ze sa nam to podarilo zohnat za takuto cenu. Pretoze ine ponuky boli aj za 800 EUR mesacne elabo este drahsie. Ak budes chciet ist studovat alebo pracovat do Düsseldorfu tak su to tieto pekne apartmany - doporucujem https://prodomi.de/standorte/duesseldorf-merowingerstrasse-103/
Okrem mesacneho najmu treba samozrejme zaplatit este zalohu 2 alebo 3 krat Kaltmiete (=najomne bez energii) t.j. 1000 - 1500 EUR, co ti po odstahovani vratia.
Dle mého názoru, pokud by se v ČR nacházel stejný rezidenční projekt ve stejné lokalitě, tak by stál stejně nebo velmi podobně.....Problém je, že zřejmě v ČR neexistuje.

Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #43 kdy: 28. 01. 2023, 22:18:04 »
Ano, v sucasnosti tam byvaju na koleji po jednom, asi je to tam novy standard.
Obecně mají Češi a Slováci při porovnání s Německem problém s tím, že neporovnávají stejnou kvalitu, pak to logicky u nich doma vychází levněji.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přiměřeně lehká IT VŠ
« Odpověď #44 kdy: 28. 01. 2023, 22:48:35 »
V roku 2021 som za ubytovanie dietata platil 625 EUR mesacne + dalsie naklady na zivobytie, takze mesacne sa to splhalo mozno az na 1000 EUR.
To je tedy dost levné. Skoro závidím.
No to sme mali velke stastie, ze sa nam to podarilo zohnat za takuto cenu. Pretoze ine ponuky boli aj za 800 EUR mesacne elabo este drahsie. Ak budes chciet ist studovat alebo pracovat do Düsseldorfu [...]
Já už asi ne, ale potomci možná, kdoví. Syn ovšem momentálně preferuje země, kde se mluví anglicky. Zatím mám v tomto zkušenost jen s Dublinem, kde pod 2000 EUR ani ránu.
Ale tam sa plati okrem ubytovania este asi aj skolne, ci nie ? Je tam skola zadarmo ci nie ?
Jasně, platí se školné (klidně i 15000 EUR za semestr, i když většinou to je méně podle oboru a školy), těch 2000 EUR je bez školného.