Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici

mark42

  • ***
  • 101
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #15 kdy: 25. 01. 2023, 10:27:01 »
Aka arogancia CETINu? Ako infrastrukturna firma ma za ulohu potahat kable a prijem ma z ich prenajmu. Ulovit zakaznikov maju za ulohu ine firmy, v tomto pripade O2. Exkluzivitu mas vzdy len docasnu, bud sa s tym zmieris alebo nepodpises. Zdriadenie pripojenia mimo "celovesnickej" akcie bude drahsie.

K odpocuvaniu GPON - hacky spominane vyssie vie detekovat kazdy slusny operator. Jedine k comu povedu je ze ONT bude zabanovane, bude s nim treba prist do predajne a vymenit ho. Uprimne ak ta chce niekto hacknut, skusi najskor wifi, social engineering a az potom sa bude pozerat, aky mas kabel. A v pripade organov to je aj tak jednoduchsie napichnut rovno u ISP, takze pouzivaj VPN ak mas obavy.


.

  • *****
  • 546
    • Zobrazit profil
Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #16 kdy: 25. 01. 2023, 10:43:37 »
Umístění komunikačního vedení na podpěrné sloupy NN jde pouze v případě souhlasu jejich majitele. Stejně tak umístění na sloupy VO (ty asi patří obci, takže by problém být neměl). Ovšem v těchto případech už se nedá vůbec mluvit o nějaké rekonstrukci stávajícího, ale o výstavbě nového, tedy pokud tam ty kabely už nebyly dřív. Skutečně bych pochyboval o tom, že se bude jednat o optiku až ke koncovým zákazníkům a ne jenom o optiku primární, kde to pak na poslední míli bude jako dosud DSL. I ta neochota sdělit po technické stránce něco bližšího by to dokazovala.

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #17 kdy: 25. 01. 2023, 12:00:59 »
Výměna stávajících metalických rozvodů, ve stávající trase, včetně třeba výměny některých sloupů, by se snad dalo chápat jako rekonstrukce. Pokrytí by se tak více-méně nezvětšilo, ovšem po trase určitě nebude problém zřídit nové přípojky, kde už legislativa nebude tak striktní.

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #18 kdy: 25. 01. 2023, 13:32:18 »
Pripojky do 100 metru se neumistuji, z toho si dovolim divoce odvodit, ze se na ne nebude vztahovat ani to ustanoveni o umistovani prevazne pod zem. (Viz taky napr. https://www.mpo.cz/assets/cz/e-komunikace-a-posta/elektronicke-komunikace/narodni-legislativa-a-predpisy/2019/7/Metodicka-pracovni-pomucka-MPO-a-MMR.pdf)

Jelikoz uz jsem par nadzemnich optickych siti CETINu potkal, tak verim tomu, ze to skutecne bude GPON az do domu a ne VDSL.

Zrizeni v ramci vetsi akce je vzdycky jednodussi a levnejsi nez individualni vystavba, proto ma smysl se k akci pripojit (a pohlidat si, co presne O2 podepisuju).

Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #19 kdy: 26. 01. 2023, 06:13:57 »
Já si nemám co studovat, protože to znám a nemůže se mně tak stát, že si budu plést trvalou stavbu sítě elektronických komunikací s nějakým dočasným staveništním přívodem nebo kamerou na sloupě, jako se to stává tobě :D

No paráda, takže taky určitě víte jaká je v zákoně definice dočasnosti ;-)


mark42

  • ***
  • 101
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nová optická síť CETIN (O2 ?) na vesnici
« Odpověď #20 kdy: 27. 01. 2023, 08:04:33 »
Já si nemám co studovat, protože to znám a nemůže se mně tak stát, že si budu plést trvalou stavbu sítě elektronických komunikací s nějakým dočasným staveništním přívodem nebo kamerou na sloupě, jako se to stává tobě :D

No paráda, takže taky určitě víte jaká je v zákoně definice dočasnosti ;-)

Ak to nie je "od okamihu az na furt", tak to nesedi s realitou.