Obecně se IP adresy ISP nepřiřazují po jednotlivých adresách, ale po blocích, které mají třeba tisíce adres. Prakticky všechny IPv4 adresy jsou rozdělené mezi několik regionálních poskytovatelů (přibližně na úrovni kontinentů), což jsou neziskovky, které spravují adresy v dané oblasti. Třeba pro Evropu je to
RIPE NCC. ISP jsou členy této organizace, platí příspěvek podle počtu adres, které má. Dříve platilo, že kdo si o nějaký blok IP adres požádal a splnil podmínky, dostal ho. Pak se pravidla postupně zpřísňovaly a dnes už RIPE nemá žádné adresy, které by přidělovalo – maximálně se občas může stát, že se nějaký blok vrátí, pak se přidělí po malých blocích (256 adres) těm, kdo jsou na seznamu podle priority (jestli se nemýlím, mělo by to jít těm, kteří ještě nic nemají).
Nebo-li přidělování volných IPv4 adres, tak, jak fungovalo dříve, už dneska prakticky neexistuje. Takže pokud někdo potřebuje další IPv4 adresy, musí je koupit od někoho, kdo už je má a je ochoten je prodat.
ISP koncovým zákazníkům nenabízejí různé kategorie adres – nevím, podle čeho by se to mělo rozdělit. Ale bývá na výběr stát, ke kterému je blok adres zaregistrovaný – kvůli geolokaci. Jednotlivé bloky IP adres u sebe mají v pomocných databázích uvedené, kdo je vlastní a také kde se ta adresa požívá (v jakém místě) – a ISP vám může dát na výběr z IP adres z různých bloků, kdy každý z těch bloků u sebe bude mít uveden jiný stát.
- vetsinou je to tak, ze zvenku ma hodne/vsichni zakaznici zvenku jedinou IP
- vlastni pevnou verejnou IPv4 chce opravdu jen naprosto minimum klientu
Tohle platí pro ISP, který poskytuje internet domácnostem nebo firmám (pro kanceláře). Tazatel psal ale o VPS, tj. poskytovatelé hostingů, housingů, VPS, cloudů a podobně. Tam naopak platí, že hodně serverů chce veřejnou IP adresu, mnohé i víc. Pokud je to velká infrastruktura, vystačí backendové servery bez veřejných IP adres, ale pokud má zákazník jeden VPS, v drtivé většině případů pro něj chce i veřejnou IP adresu.