Konfigurace IPv6 na Turris Omnia v režimu AP

vpn22

Konfigurace IPv6 na Turris Omnia v režimu AP
« kdy: 08. 01. 2023, 21:30:32 »
Dobrý den,

od ISP mám přidělenou jednu síť /64, jako router používám MikroTik. Nyní jsem do sítě přidal Turris Omnia v režimu bridge/AP. Všechny porty jsem dal do jednoho bridge a tomu bych chtěl (kvůli přístupu do administrace) nastavit IPv6 adresu ze stejné sítě jako má MikroTik. Prozatím jsem adresu nastavil staticky.

Lze nějak bridge donutit, aby si adresu automaticky nastavil metodou SLAAC?



Re:Konfigurace IPv6 na Turris Omnia v režimu AP
« Odpověď #2 kdy: 09. 01. 2023, 12:05:24 »
Dobrý den,

od ISP mám přidělenou jednu síť /64, jako router používám MikroTik. Nyní jsem do sítě přidal Turris Omnia v režimu bridge/AP. Všechny porty jsem dal do jednoho bridge a tomu bych chtěl (kvůli přístupu do administrace) nastavit IPv6 adresu ze stejné sítě jako má MikroTik. Prozatím jsem adresu nastavil staticky.

Lze nějak bridge donutit, aby si adresu automaticky nastavil metodou SLAAC?
Pro SLAAC se v OpenWRT používá DHCPv6 klient. Stačí tedy nastavit u daného rozhraní option proto dhcpv6.

vpn22

Re:Konfigurace IPv6 na Turris Omnia v režimu AP
« Odpověď #3 kdy: 10. 01. 2023, 11:34:21 »
Děkuji, to je přesně ono.

Přiznávám, že jsem v OpenWRT naprostý zelenáč, ale zdá se mi to neintuitivní, že nastavení adresy, která se tvoří z prefixu ohlašovaného v RA a EUI-64, se nachází pod "DHCPv6 client". Oproti tomu v interface s protokolem "Static address" lze nastavitavovat adresy získané z DHCPv6 ve volbě "IPv6 assignment length".

Každopádně, chci dual-stack, takže k jsem bridgi vytvořil interface se "static address" pro nastavení IPv4 a druhý interface s "DHCPv6 client" pro nastavení IPv6 metodou SLAAC. Funguje to dle očekávání, ale je to správný postup?

Dále bych měl otázku k k nastavení adresy způsobem prefix z RA, host-ID manuálně. Nastavuji pro interface "DHCPv6 client". Ve webovém rozhraní je volba "IPv6 suffix", která funguje pouze pro prefixy z lokálního statického poolu a nebo pro prefixy získané z DPCPv6-PD. Fungovala mi až nastavení přes SSH, volba "ifaceid" v konfiguráku /etc/config/network. Opravdu to jde jen přes SSH a nebo ve webovéh rozhraní něco přehlížím?