Studium IT na vysoké

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #45 kdy: 10. 01. 2023, 14:12:07 »
Že je u webů spousta lidí s malým přehledem, s tím se třeba dá souhlasit, ale to je spíš proto, že je malá vstupní bariéra a vysoká poptávka
Hezký příklad, jak funguje trh.


Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #46 kdy: 10. 01. 2023, 14:26:41 »
To jako určitě existuje nějaký skvělý kodér který dokáže namastit webovej portál už na základce, ale těžko budu rozebírat obecný návrh modulu AI, nebo modifikaci algoritmu řešiče PDR, případně vlastní implementaci šifrování s pomocí eliptických křivek s někým, kdo sotva vychodil gympl.

Problém je, že na většině projektů nikoho takového fakt nepotřebujete. (A já osobně bych to ani dělat nechtěl. Než řešit obecný návrh modulu AI nebo modifikaci algoritmu řešiče PDR, to už se tu radši budu půldne patlat s nějakým tlačítkem, to mi přijde o dost zábavnější.) Takže jo, těžko budete. Jenomže on to s vámi většinou ani nikdo chtít rozebírat nebude a ještě pravděpodobnější je, že v té firmě to ani nebude nikoho zajímat. Tohle je takový klasický IT intelektuální snobismus naprosto odtržený od reálné praxe. Ostatně vím o firmě, ze které vyhodili celý tým matfyzáků protože se sice dokázali zabývat podobnými věcmi, ale systém pro fakturaci permanentně nefungoval.

Je to imho otázkou priorit - pokud chci jen vydělat prachy - stačí mi základka a trochu píle naučit se něco víc než průměr.  Pokud chci něco víc, bez VŠ to podle mě nejde.

Že si to neumíte představit ještě fakt neznamená, že to nejde. Navíc záleží, co znamená to "něco víc". Pro mě je "něco víc" prostě dělat to, co mě baví a zároveň za co mě slušně zaplatí. A pokud možno se nezabývat lidmi, ale architekturou a programováním. Co víc bych měl chtít?

A na to IT ve většině případů VŠ nijak nutně nepotřebujete. Což mohu celkem posoudit vzhledem k tomu, k čemu mi třeba moje studium bylo. Kdybych chodil místo školy za holkama, uměl bych dnes totéž, dělal bych dnes totéž, bral za to stejné peníze a bylo by to tehdy podstatně zábavnější. Pravda, třeba bych si u zkoušky nepopovídal s docentem Viriem o regularních výrazech, to bylo celkem fajn, ale celkově jen zbytečný stres pro skoro nic.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #47 kdy: 10. 01. 2023, 14:46:08 »
Než řešit obecný návrh modulu AI nebo modifikaci algoritmu řešiče PDR, to už se tu radši budu půldne patlat s nějakým tlačítkem
Tímto je řečeno vše - o intelektuální kapacitě, ambicích, světonázoru ;D

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #48 kdy: 10. 01. 2023, 15:31:20 »
Je to imho otázkou priorit - pokud chci jen vydělat prachy - stačí mi základka a trochu píle naučit se něco víc než průměr.  Pokud chci něco víc, bez VŠ to podle mě nejde.
Souhlas, ale obávám se, že tahle věta bude nad chápání hodně lidí tady na fóru :-) Jak jako "jen" vydělat prachy? Jak jako "něco víc" než vydělat prachy? To přece neexistuje...

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #49 kdy: 10. 01. 2023, 17:45:29 »
Souhlas, ale obávám se, že tahle věta bude nad chápání hodně lidí tady na fóru :-) Jak jako "jen" vydělat prachy? Jak jako "něco víc" než vydělat prachy? To přece neexistuje...

Ale tak já jako plně chápu potřebu hýčkání vlastního ega a mentální masturbace u lidí, jen se v tom nevyžívám. Prachy jsou fajn, od mládí jsem o to usiloval, ale dneska spíše buduji bohatství - vztahy, zdraví, spokojenost.

A nejlepší cesta k bohatství prostě není vysoké IQ, přečtení Tolstoje, ale to, že když člověk má pohřeb, tak je narvaná místnost lidí, kteří na něj myslí. To si myslím, že hodně lidí v IT nechápe.


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #50 kdy: 10. 01. 2023, 18:13:44 »
Ale tak já jako plně chápu potřebu hýčkání vlastního ega
To je relativní a závisí to na inteligenci každého jedince, když se ti povede něco, co tě s tvým intelektem stojí spoustu úsilí, může to “hýčkat ego” (nebo to vzdáš s výmluvou, že ti to za to nestojí). Pro jiného to může být trivialita. Každý má tu hranici jinde.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #51 kdy: 10. 01. 2023, 18:56:44 »
Kdybych chodil místo školy za holkama, uměl bych dnes totéž, dělal bych dnes totéž, bral za to stejné peníze a bylo by to tehdy podstatně zábavnější. Pravda, třeba bych si u zkoušky nepopovídal s docentem Viriem o regularních výrazech, to bylo celkem fajn, ale celkově jen zbytečný stres pro skoro nic.

To chození za holkama je jedním z argumentů pro studování VŠ. Na vydělávání potom zbude dost času. Od druhého/třetího ročníku je čas i na nějakou tu brigádu aby člověk nejedl jen rohlíky a nesdílel na strahově pokoj s panicem (i když i to je zkušenost do života). Erasmus je příležitost, která se jinak v životě jen tak nenaskytne. Já buch roky na VŠ nevyměnil za žádné peníze ani pracovní zkušenosti.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #52 kdy: 10. 01. 2023, 19:16:43 »
Erasmus je příležitost, která se jinak v životě jen tak nenaskytne.
Přesně.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #53 kdy: 10. 01. 2023, 20:06:10 »
Ale tak já jako plně chápu potřebu hýčkání vlastního ega a mentální masturbace u lidí, jen se v tom nevyžívám. Prachy jsou fajn, od mládí jsem o to usiloval, ale dneska spíše buduji bohatství - vztahy, zdraví, spokojenost.

A nejlepší cesta k bohatství prostě není vysoké IQ, přečtení Tolstoje, ale to, že když člověk má pohřeb, tak je narvaná místnost lidí, kteří na něj myslí. To si myslím, že hodně lidí v IT nechápe.
Jojo. Všechno, co je na tebe moc složitý, je "mentální masturbace". Tvůj způsob života je jedinej správnej a všichni ostatní by tě měli napodobovat nebo aspoň doufat, že časem prozřou a zjistí, jak všechno dělali špatně.

Já ti vlastně vůbec nezávidím. Seš ten typ člověka, co si svoji hodnotu potřebuje dokazovat tím, že se vyvyšuje nad ostatní, ale přitom seš ve všem zoufale průměrnej. To musí být peklo.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #54 kdy: 10. 01. 2023, 20:27:16 »
Ale tak já jako plně chápu potřebu hýčkání vlastního ega a mentální masturbace u lidí, jen se v tom nevyžívám. Prachy jsou fajn, od mládí jsem o to usiloval, ale dneska spíše buduji bohatství - vztahy, zdraví, spokojenost.

A nejlepší cesta k bohatství prostě není vysoké IQ, přečtení Tolstoje, ale to, že když člověk má pohřeb, tak je narvaná místnost lidí, kteří na něj myslí. To si myslím, že hodně lidí v IT nechápe.
Jojo. Všechno, co je na tebe moc složitý, je "mentální masturbace".
Hotovej prýmek :)

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #55 kdy: 10. 01. 2023, 20:29:17 »
Citace
A nejlepší cesta k bohatství prostě není vysoké IQ, přečtení Tolstoje, ale to, že když člověk má pohřeb, tak je narvaná místnost lidí, kteří na něj myslí. To si myslím, že hodně lidí v IT nechápe.

chtel bych jeste neco v zivote udelat, moc penez to uz asi nebude, ale toho tolsteho bych si precist jeste mohl. pro me je kniha nekdy i vice nez zivot, to je taky chyba, ale miluju cteni.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #56 kdy: 10. 01. 2023, 21:45:29 »
Já ti vlastně vůbec nezávidím. Seš ten typ člověka, co si svoji hodnotu potřebuje dokazovat tím, že se vyvyšuje nad ostatní, ale přitom seš ve všem zoufale průměrnej. To musí být peklo.

je mi líto, žes to pochopil jak nějaký souboj kdo je víc a urazilo ti to ego, a ano, to že tohle někdy moje okolí vnímá je trošku pravda, ale to je prostě nízká sebejistota a vlastní pocit méněcennosti některých lidí.

Já jako přece mám vlastní hodnocení a svojí stupnici hodnocení, pro mě osobně jsem dost dobrý nezávisle na tobě. Jestli pro tebe nejsem dost dobrý tím že nemám diplom a nevedu teoretické řeči přeci pro mě osobně není rozhodující.

A to, že jsem pro tebe průměrný, tak jsem pro tebe průměrný vyvišující týpek, a má mě to jako trápit? Tak si s tím žij.

Trošku mi to připomíná známého co má nového bavoráka, každý na moravě je se svým životem skvěle spokojený, než on tam přijede v bavoráku, pak jsou z toho ve sračkách. Tak sakra, buďto jsi se svým životem spokojený, a pak ti může být šumák jestli má někdo bavoráka nebo soukromej tryskáč, protože ty jsi se svým životem spokojený, nebo nejsi spokojený, to si rozmysli.

Já jsem se svým životem spokojený i když nemám nejvíc diplomů, certifikací a nejsem studovanej inženýr a napiš si před jméno třeba Ing. Phd. Csc, a vědeckou práci a dostaň nobelovku a stejně ti to nebudu závidět, i když půjdeš před sál na předání nobelovky, protože moje osobní hodnoty a cíle v životě jsou v něčem jiném, ne?


alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #57 kdy: 10. 01. 2023, 21:58:45 »
celkove bych to videl jako statistiku a pak jsou odlehle body jako pike, tanenbaum, stallman, torvalds, gates, jobs.....

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #58 kdy: 11. 01. 2023, 00:57:15 »
Já ti vlastně vůbec nezávidím. Seš ten typ člověka, co si svoji hodnotu potřebuje dokazovat tím, že se vyvyšuje nad ostatní, ale přitom seš ve všem zoufale průměrnej. To musí být peklo.

je mi líto, žes to pochopil jak nějaký souboj kdo je víc a urazilo ti to ego, a ano, to že tohle někdy moje okolí vnímá je trošku pravda, ale to je prostě nízká sebejistota a vlastní pocit méněcennosti některých lidí.

Já jako přece mám vlastní hodnocení a svojí stupnici hodnocení, pro mě osobně jsem dost dobrý nezávisle na tobě. Jestli pro tebe nejsem dost dobrý tím že nemám diplom a nevedu teoretické řeči přeci pro mě osobně není rozhodující.

A to, že jsem pro tebe průměrný, tak jsem pro tebe průměrný vyvišující týpek, a má mě to jako trápit? Tak si s tím žij.

Trošku mi to připomíná známého co má nového bavoráka, každý na moravě je se svým životem skvěle spokojený, než on tam přijede v bavoráku, pak jsou z toho ve sračkách. Tak sakra, buďto jsi se svým životem spokojený, a pak ti může být šumák jestli má někdo bavoráka nebo soukromej tryskáč, protože ty jsi se svým životem spokojený, nebo nejsi spokojený, to si rozmysli.

Já jsem se svým životem spokojený i když nemám nejvíc diplomů, certifikací a nejsem studovanej inženýr a napiš si před jméno třeba Ing. Phd. Csc, a vědeckou práci a dostaň nobelovku a stejně ti to nebudu závidět, i když půjdeš před sál na předání nobelovky, protože moje osobní hodnoty a cíle v životě jsou v něčem jiném, ne?

Ale plati to i opacne. Nemelo by ti vadit, ze nekdo povazuje cetbu Tolstoje za vic, nez treba vydelevani penez nebo budovani kariery.

Re:Studium IT na vysoké
« Odpověď #59 kdy: 11. 01. 2023, 05:59:17 »
Ale plati to i opacne. Nemelo by ti vadit, ze nekdo povazuje cetbu Tolstoje za vic, nez treba vydelevani penez nebo budovani kariery.

A ty jako ode mě chceš schválení, že ti schvaluji, že jsi dost dobrý? A co když pro mě ne?

Já od tebe schválení, že jsem dost dobrý nepotřebuji, osobně to, že mě tu někteří považují za namyšleného kariéristu je víc jejich problém než můj.

Víš na kolika jsem byl pohovorech, kdy mi řekli, že jsem pro ně moc drahý, neumím co chtějí, apod. Víš pro kolik lidí nejsem dost dobrý, ani z mé rodiny. Přece princip není o tom, že oni musí uznat, že jsem dost dobrý, princip je o tom, že já se nemám potřebu vůbec měřit jejich hodnotami a měřítkem.

To se tu fakt máte všichni potřebu měřit mými hodnotami a měřítkem?