Designing Domain specific language

Designing Domain specific language
« kdy: 23. 11. 2022, 11:49:35 »
Ahoj, uvažuji že bych si trochu rozšířil obzory.

Jsem spíš prakticky zaměřený vývojář s mnoha lety zkušeností v oblastech od Turbo Pascalu, SQL databází, servery (REST API), nějakou tu webařinu před lety, po vývoj mobilních aplikací posledních cca 10 let (micro Java - ObjC - Swift).

Poslední dobou dělám hlavně SDKčka.

Zajímá mi dobrý design veřejného API ale i něčeho na způsob domain specifického jazyka pro interní architekturu SDK, potenciálně i jako součást toho veřejného API (konkrétně nad Swiftem).

Doporučili byste mi nějakou literaturu v tomto směru? Přiznávám že nemám moc teoretických základů v Computer Science takže bych dal přednost něčemu empiričtěji zaměřenému z pohledu teorie spíš pro pokročilé začátečníky, nezajímám se ale ani o žádnou “copy/paste kuchařku”.

Napadá vás něco? Díky předem za tipy.
« Poslední změna: 23. 11. 2022, 11:53:59 od makovec_3 »


Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Designing Domain specific language
« Odpověď #1 kdy: 21. 12. 2022, 18:16:19 »
Zajímá mi dobrý design veřejného API ale i něčeho na způsob domain specifického jazyka

Doporučili byste mi nějakou literaturu v tomto směru? Přiznávám že nemám moc teoretických základů v Computer Science
https://en.wikipedia.org/wiki/Compilers:_Principles,_Techniques,_and_Tools

Re:Designing Domain specific language
« Odpověď #2 kdy: 21. 12. 2022, 20:13:41 »
Practical API Design od Jardy Tulacha. Případně API Design Patterns.

Re:Designing Domain specific language
« Odpověď #3 kdy: 21. 12. 2022, 23:53:21 »
Děkuju.

Re:Designing Domain specific language
« Odpověď #4 kdy: 25. 12. 2022, 08:41:08 »
Napadá mě man perlguts - v případě zájmu pokračovat dle "see also". Taky se různě po webu dodnes potuluje stará verze "The Perl CD Bookshelf", v jejím rámci knížka Advanced Perl Programming, která měla asi dvě kapitoly ohledně psaní rozšiřujících modulů a embeddování Perlu.

Nechci tvrdit, že je to nějaké kompendium vědomostí člověčenstva k danému tématu, nebo že je to celé správně. Prostě takhle to kdysi spáchal Larry Wall. Ostatně asi není tajemstvím, co je Perl zač ;-)


Re:Designing Domain specific language
« Odpověď #5 kdy: 25. 12. 2022, 10:51:07 »
Doporucuju neco od Terence Parr(autor frameworku ANTLR): Language implementation patterns.
ANTLR je neco jako byson/yacc, ve svete Javy je to asi nejrozsirenejsi tool.
Ta kniha je napul teoreticka, napul popisuje implementace v ANTLR3 (ted uz existuje i verze 4).