Nastavení rozložení klávesnice

Nastavení rozložení klávesnice
« kdy: 03. 12. 2022, 19:22:34 »
Ahoj všem, zkoušel jsem zjistit, jak se to dělá, ale potřebuji potvrzení od nějakého profíka, abych si správně přepnul na rozložení klávesnice, jak jsem zvyklý.

Budu dělat zkoušku a věřím, že rozložení klávesnice bude v EN a já umím pracovat jen v CZ rozložení.

Potřebuji tedy poradit:
  • Jak detekuji správně rozložení znaků klávesnice, tak aby bylo stejné, jak jsem zvyklý? Nevím jaké všechny existují variace qwertz.Nerad bych pak narazil na to, že se např.: [ nedělá před Altgr + f nebo { přes altgr + b
  • Jak správně klávesnici přepnout aby fungovala na rozložení, na které jsem zvyklý v RHEL8 a RHEL9?
  • Jak případně nějak jednoduše přepínat mezi CZ a EN, kdybych se na EN chtěl kvůli nějakým problémům vrátit, pro případ, že bych se chtěl zorientovat podle lepítkách na klávesnici?

Děkuji moc za rady.


Re:Nastavení rozložení klávesnice
« Odpověď #1 kdy: 03. 12. 2022, 19:42:01 »
V jakém operačním systému, případně desktopovém prostředí?

Re:Nastavení rozložení klávesnice
« Odpověď #2 kdy: 03. 12. 2022, 20:56:50 »
To kdybych věděl, snad RHEL8 nebo RHEL9 ve kterém ASI bude aplikace na spustění virtuálního prostředí s workstation, a servery.

Tedy hádám nastavím NĚJAK jen OS (RHEL8/RHEL9) na kterém běží ta aplikace s wirtuálním prostředím (workstation a servery). Pokud to chápu správně, stačí nastavit hostitelský PC té aplikace a všude v aplikaci budu mít klid. Bez ohledu na to jak jsou nastavené ty virtuální servery a workstation.

Co potřebuji: Přijít na to jak moje nynější Windows rozložení klávesnice nastavit ideálně příkazovou řádnou v RHEL{8,9} Našel jsem, že by se to mělo dát nastavit přes localectl, ale je to pro mě klíčové, tak prosím o radu, jak to spolehlivě nastavit, aby to sedělo na moje rozloření asi "qwertz programátorská, které mám ve Windows", jinak jsem v háji s EN klávesnicí nepracuji.
« Poslední změna: 03. 12. 2022, 20:59:12 od scientific »

Re:Nastavení rozložení klávesnice
« Odpověď #3 kdy: 03. 12. 2022, 21:34:57 »
Napadlo mě podívat se na můj druhý CentOS 8 PC

Mám to tam takto (ten Centos8):
VC Keymap: cz-us-qwertz
X11 Layout: cz.us
X11 Variant: bksl,

Vypadá to, že takové rozložení mi vyhovuje, jak jsem zvyklý u svého druhého PC (Windows).

U RHEL8 jsem tedy nastavil keymap na cz-us-qwertz a předvyplnilo mi to i následující:

VC Keymap: cz-us-qwertz:
X11 Model: pc105
X11 Options: terminate:ctrl_alt_bkps,grp:shifts... atd :-D

Nebo jestli stačí nastavit jen VC keymap a ostatního si nevšímat, protože to má každá klávesnice jinak?
« Poslední změna: 03. 12. 2022, 21:40:08 od scientific »

Re:Nastavení rozložení klávesnice
« Odpověď #4 kdy: 05. 12. 2022, 15:33:34 »
Ahoj, pro xorg všechno umí setxkbmap, wayland nevím.

Kód: [Vybrat]
$ setxkbmap -query
rules:      evdev
model:      pc105
layout:     us,cz
variant:    ,bksl
options:    grp:shifts_toggle

$ setxkbmap cz
$ setxkbmap us
$ setxkbmap us,cz grp:shifts_toggle

# etc...